Mayıs ayında oyun dünyasında bizi renkli çıkışlar, nostalji duygusu ve belki de biraz kafa rahatlığı bekliyor. Peki bu ay hangi oyunlar çıkıyor?

Önceki yıllarda birbiri ardına çıkan ağır toplardan, ancak günler ile tanımlayabileceğimiz aralıklarda ikişer üçer çıkış yapıp bize “hayatımızı bu ay hangi oyunla mahvetsek?” diye sorular sorduran oyunlardan sonra belki biraz olsun kendimizce takılabileceğimiz bir zaman dilimine girdik. 2024 öyle yeri yerinden oynatan yapımlara ev sahipliği yapmasa da şu güne kadar yattığı tozlu mezarlardan dirilip kalkan efsaneleri ve bir yanıyla ciddi toplulukları yakalayıp devamını ancak bu yıl getirebilen güzel eserleri ağırlıyor. Mayıs ayı da tabii ki bundan nasibini alıyor. Gelin bugün sizlerle Mayıs ayında çıkacak oyunlardan beş tanesine göz atalım.

V Rising

“Üssünü kur, kaynakları topla, hayatta kal ve hadi bunu hep birlikte yapalım” diyen bir oyun olan V Rising bunun üzerine bir de “Ha bi de vampirsin” detayını ekliyor ve kendisini oyunculara sunuyor. Çevrimiçi ortamda diğer “kandaş” vampirlerle işbirliği mi yapılacak yoksa rekabet mi edilecek diye düşünülmesi gereken ve oyunculara gotik bir dünya vaat eden bu oyun iki yıl önce erken erişime geçmişken bu ay tam çıkışını yapacak.

 • Çıkış Tarihi: 8 Mayıs
 • Platform: PC, PlayStation 5, GeForce Now

Homeworld 3

Eğer strateji oyunları size göreyse, bunlar arasında gerçek zamanlı strateji yapımlarını daha çok seviyorsanız ve de uzay temalı kurgulara ilginiz varsa 1999’dan beridir var olan Homeworld serisi tam size göre. Bu ay ise bu eski oyun dizisinin üçüncü ana çıkışı bizlerle oluyor, ben de bu oyunu büyük bir merakla takip ediyor olacağım.

 • Çıkış Tarihi: 13 Mayıs
 • Platform: PC

Senua’s Saga: Hellblade 2

The Two Towers: Lord of the Rings’i seviyorsanız Senua’s Saga: Hellbalde 2’yi de sevebilirsiniz. Genelde deyimleri ve atasözlerini hep karıştıran birisi olarak burada bir yerde bir şeylerin de ters gittiğini hissetsem de Hellblade serisi gerçekten farklı bir yerden oyuncuların kalbini kazanmış durumda. Uzun bir süredir beklenen bu ikinci çıkış de pek çok kişiyi sabırsızlıktan çatlatıyor. Birkaç saat oynadıktan sonra bu oyunu o kadar etkileyici bulmuştum ki “bana biraz fazla geldi” diyerek bırakmıştım. Merak edip bu dünyaya yeni gereceklerle dikkatli olmalarını söylüyor, kendisini sevip bambaşka bir evrene kaptırıp gidecek olanları da tebrik ediyorum.

 • Çıkış Tarihi: 21 Mayıs
 • Platform: PC ve Xbox Series X/S

Multiversus

Hep Batman ile Superman mi dövüşecek? Warner Bros evrenlerinden “I am vengeance!” diyen Batman’i ve Scooby Doo filmlerinden Shaggy’i dahi karşı karşıya getirebileceğiniz bir oyun Multiversus. İki yıldır erken erişimde olan bu oynaması ücretsiz oyun nihayet bu yıl tam sürüme geçiyor. Ben şahsen ulti olarak “Martha” demeyi düşünüyorum.

 • Çıkış Tarihi: 28 Mayıs
 • Platform: PlayStation 4/5, Xbox Series X/S, Xbox One, PC.

System Shock

Uzayda yamyam mutantlara ve delirmiş bir yapay zekaya karşı sağkalım savaşı verdiğiniz System Shock, 1994’te çıkan orjinal oyunun nihayet yirmi yıl sonra yeniden yapılarak karşımıza çıkıyor. Siz de benim gibi korkuya bağımlıysanız, bilim kurguyu seviyorsanız ve hikayeli oyunlardan keyif alıyorsanız System Shock’a şöyle bir göz atmanız en samimi önerimdir. Dilerim oyun güzel çıkar ve devam niteliğinde yapımlar da görürüz.

 • Çıkış Tarihi: 30 Mayıs
 • Platform: Playstation 4/5, Xbox One ve Series X/S, PC
Author

Size bir hikaye anlatayım.

1 Comment

 1. Burak Ahmet Berke Reply

  ”Uzayda yamyam mutantlara ve delirmiş bir yapay zekaya karşı sağkalım savaşı verdiğiniz System Shock, 1994’te çıkan orjinal oyunun nihayet yirmi yıl sonra yeniden yapılarak karşımıza çıkıyor.”
  Anlatım bozukluğu mu desem matematik eksikliği mi desem bilemedim…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.