Fırtına gibi geçen bir 2023’ten sonra 2024 yılının Şubat ayına, yılın açılışı sayabileceğimiz oyun çıkışlarına nihayet vardık. Peki, bu ay bizleri neler bekliyor?

Bu ay aşağı yukarı her platforma çıkacak oyunlara ek olarak birkaç tane de sadece PC ve PlayStation için çıkış yapacak olanlar var, hatta bazıları sadece PlayStation için çıkış yapıyor. Xbox tarafında bu ay için çok bir ses yok zaten geçen yıl da Forza Motorsport dışında Starfield ve Redfall ile sağlam bir biçimde inişe geçen bir platform oldu. O zaman gelin, bu ay çıkış yapacak oyunlardan dikkat çeken beş tanesine bir bakalım.

Suicide Squad: Kill the Justice League

Suicide Squad: Kill the Justice League
  • Çıkış Tarihi: 2 Şubat
  • Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Suicide Squad ilk duyurulduğu zamanlarda insanların kalbinde Batman oyunlarını da geliştiren Rocksteady sayesinde bir umut tohumu ekse de bu güzel his zamanla kulağımıza gelen haberler ve ekranlarımıza yansıyan gelişmelerle birlikte çürüdü de çürüdü. Şimdi ise oyunun kendisi artık “Çıksa da bir görsek nereye fazla tuz attıklarını?” diyerek merak ettiğimiz bir konudan öteye geçemiyor. Umarız şu “live service” furyasını sonlandırmak için Warner Bros tarafının öğreneceği bir ders olur. Hoş, son günlerde kulağımıza gelenler doğruysa işler daha da feci ama dileriz doğru değildir.

Persona 3 Reload

Persona 3 Reload
  • Çıkış Tarihi: 2 Şubat
  • Platform: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S

Geçen aylarda Final Fantasy konusundaki cahilliğimden ve bunu nasıl kapatmam gerektiğinden bahsetmiştim. Square Enix’in bu fantastik destanına sonunda yetişsem de bu sefer Persona efsanesi önüme serilmiş durumda, daha doğrusu kendi cahilliğimi öne sermiş durumda. Ön yargılarımı kırıp yıllarca bu oyun ismini kafama vurup duran arkadaşlarımı da dinleyip en sonunda bir deneyimlemem gerektiğini anlıyorum artık. Sonraki sefere de bu sözü veriyorum, Persona denilen bu engin rol yapma dünyasına açılıp geleceğim.

Skull and Bones

Skull and Bones
  • Çıkış Tarihi: 16 Şubat
  • Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Amazon Luna

Ubisoft tarafından geliştirilip yayınlanacak olan bu oyunu, oyun geliştirici arkadaşlarla birlikte tartışırken genelde hep şirketin son kozu olarak tanımlardık. Bazı arkadaşlar bu oyunla birlikte Ubisoft’un ya batacağını ya çıkacağını söylerken, bir kısmı da şirketin artık şu koca koca oyunlardan iyice çekilip kendini daha risksiz, maliyetsiz küçük oyunlara vereceğini iddia etti. Öyle veya böyle galiba herkes Ubisoft’un başarısızlık dizisinin farkında, hoş Prince of Persia ile bu kötü kader biraz da olsa kırılmış gibi ya.

Pacific Drive

Pacific Drive
  • Çıkış Tarihi: 22 Şubat
  • Platform: PC, PlayStation 5

Bir gün çok sevdiğim bir geliştirici arkadaşımla otururken acaba nasıl garip bir korku oyunu yapalım diye konuşuyorduk ve o sırada aklımıza araba sürmeli bir korku oyunu geldi. Bir yandan arabamıza bakacak, bir yandan her durakta inip yeni kaynaklar ve parçalar arayıp küçük maceralar yaşayacak, bir yandan da harita boyunca yolumuzu bulmaya çalışacaktık. Başka önceliklerimiz araya girince o gün bu girişimden vazgeçtik ve birkaç gün sonra Pacific Drive duyuruldu. Korkudan çok korku temalı bir araba sağ kalım oyunu olan Pacific Drive Ironwood Studios tarafından geliştiriliyor. Sanırım “Zafer, ‘zafer benimdir’ diyebilenindir” sözü sadece savaş alanında veya tarihte değil, oyun sektöründe de geçerli. Oturup boş boş sadece soyut varsayımlar üzerinde konuşmanın bir anlamı yokmuş.

Final Fantasy VII Rebirth

Final Fantasy VII Rebirth
  • Çıkış Tarihi: 29 Şubat
  • Platform: PlayStation 5

Final Fantasy VII Remake nasıl bitiyor hâla bilmiyorum ve oyunun büyük çoğunluğu hâlâ önümde duruyor ama Final Fantasy VII Rebirth çıkana kadar daha bir ayım var, yani hâlâ yetişme olasılığım var. Rebirth, yedinci Final Fantasy oyununun üçleme biçiminde yeniden yapımı olarak çıkan serinin ikinci sürümü. Hem Final Fantasy VII Remake, hem de Final Fantasy XVI ile ikide iki yapan Square Enix bakalım üçte üç yapabilecek mi?

Ve Şubat ayında çıkacak oyunlardan beş tanesini böylece sıralamış olduk ama hem Xbox hem de PlayStation tarafının duyurularını takip ettikçe yıl boyunca düşündüğümüzden çok daha dolu bir takvim göreceğimizi düşünmeye başlıyorum. Ama merak etmeyin, bu takvim doldukça gelişmeleri nereden takip edeceğinizi iyi biliyorsunuz.

Author

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.