Wakanda malum, Vibranyum madenleriyle meşhur bir yöremiz. Güzel Vibranyum çıkıyor memleketten; havasına suyuna, taşına toprağına işliyor. Wakanda’nın kahramanları vibranyum, vibranyumları kahraman; sokakları hem kahraman hem vibranyum kokuyor. Ancak bütün bunların üstüne yine de bize bugün gelip “Wakanda’nın en önemli imalatı nedir?” diye soracak olursanız, bizce o sorunun cevabı vibranyum değil. Bizce Wakanda en güzel yan karakter üretiyor.

Yıllardır Marvel filmi izliyoruz, iki saat içerisine doluşturulmuş bu kadar iyi yan karakteri bir arada gördüğümüz olmamıştı. Avengers, Guardians gibi “çok ana karakterli” bir film de değil Black Panther. Bir tane protagonisti var, onun da adı filmde yazıyor. İki tane çiçek kötüsü var, izleyen çok seviyor. Ama sinemadan çıkan herkes ilk nefeste bir yan karakter bolluğunu övüyor.

Biz de bunun ışığında GeekMuhit’ten bu yan karakterleri sıralamasını izledik. Filmi izleyen muhitkârlar, oylarını kullandılar. Biz de spoiler vermeden derliyoruz. Ortadaki tablo şu:

 

6. Everett Ross

01 Ross

Civil War’da tanıştığımız Everett Ross zaten çizgi romanlarda bir Panther karakteriydi. Bundan -ve diğer karakterlerin acayip çıkmasından- ötürü olsa gerek, GeekMuhit halkı Ross’a pek coşmadı. Sorsak eminim herkes tek tek “İyiydi yav, severim Martin Freeman’ı” diyecektir. Ama bıçak kemiğe dayandığında kimse ‘En iyi yan karakter budur’ diye oy kullanmadı.

5. Nakia

02 Nakia

Tüm kadrodaki en kariyerli oyuncu o olmasına rağmen, Lupita Nyong’o’nun karakteri Nakia da GeekMuhit’ten yüksek perdede sevgi bulamayanlardan. Bunun sebebi muhtemelen Nakia’nın filmin vicdani ve ahlaki pusulası olarak kullanılmış olmasından ötürü geliyor. Kimse kendisine sebzelerini yemesi gerektiğini söyleyen karakterleri sevmez, ama işte birinin de bunu söylemesi gerekiyor. Ancak Allah’ı var, Zeyna frizbileri de çok havalıydı kadının!

 

4. W’Kabi

03 Wkabi

Bu sene Get Out ve Black Panther ile birlikte Allah’ı şaşan İngiliz aktör Daniel Kaluuya’nın karakteri W’Kabi; ne emmeye ne de gömmeye gelmeyen bir karakter. Gelin görün ki GeekMuhit onun biraz girift yapısını ve karmaşık hissiyatlarını da sevmiş olacak ki kendisini dördüncü sıraya yükseltmiş. Objektif olacaksak, Nakia’nın epi topu daha belirgin W’Kabi’den, seyretmesi de daha eğlenceli. Ama sandık konuşmuş, yapacak bir şey yok!

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.