Geekyapar, geride bıraktığımız yılın en iyi işlerini seçmeye başladı! Bugünle başlayarak, bundan sonra ince ince 2015’i kıyıp doğrayacağız; altında neler var, geçerken bizlere neler bırakmış onları irdeleyeceğiz. Sürecimiz çok basit. Geekyapar’ın yazarlarına, dizi, film, çizgi roman, oyun ve müzik kategorilerinde o sene onlar için ekstra anlam ifade eden üçer işi yazmalarını istedik. Sonra da en fazla aday gösterilenleri sıraladık. Oyları eşitse, o zaman da biraz kanaat kullandık; biraz da yazan kişi kendi sırasında kaça koymuş; ne kadar tutkuyla anlatmış onlara baktık.

Geçtiğimiz gün filmleri, ardından da çizgi romanları ve dizileri incelemiştik. Şimdi de sıra şarkılardaBuyurun!

 

MANSİYON

01 Oğuzhan Uğur

  • Oğuzhan Uğur – Biyolojik Unsur
  • 90BPM – Kötülük Bizim İşimiz
  • Ağaçkakan – Palas ve Pandıras
  • Steven Wilson – Home Invasion + Regret 9

 

10. Tamaryn – Cranekiss

Yazan: Mert G.

Slowdive’ın birleşmesi, Ride’ın geri dönmesi ile birlikte bambaşka bir ivme kazanan shoegaze türünün yeni jenerasyon bayrakçılarından Tamaryn Ağustos ayında Cranekiss’i çıkartarak yazın sonuna benim için damgayı vurmuştu. Senenin sonuna kadar da aklımdan çıkmadı.

 

9. Imany – Don’t Be So Shy

https://www.youtube.com/watch?v=cQ2SJBFKWqM

Yazan: Tutku 

Artık işe giderken radyolardan takip ediyorum müzikleri, öyle olunca haliyle iyice soft oldum. Bu şarkı da güzel geliyor kulağıma, belki çok dinlediğimdendir. Bu şarkı çıkınca seviniyorum radyoda. Utangaç falan diyor, utandırıyor beni. Nerde eskinin Megadeth, Slayer dinleyen uzun saçlı Tutku’su, nerede bu yeni kulüp şarkılarıyla çoşan Tutku. Bu yeni nesil çok bozdu beni.

 

8. Florence + The Machine – What Kind of Man

Yazan: Mert Y.

Adıyla müsemma, Florence Welsh’in “ya sen ne biçim adamsın Allah kahretsin” diyerek ah ettiği ve sözlerine çok da yakışan şahane bir klibi bulunan şarkısı, “How Big How Blue How Beautiful” albümünün en güzel çalışmalarından biri. Yarısına kadar başka şarkı, yarısından sonra bambaşka şarkı dinliyormuşuz havası bıraktı bende. Tematik olarak gitmek isterseniz bunun arkasından Lara’nın Adam Gibi Adam şarkısını da açabilirsiniz.

 

7. Beardfish – The One Inside Part Two – My Companion Through Life

Yazan: Can T.

Beardfish gerçekler tontişler tontişi, tatlılar tatlısı bir grup. 2015 albümleri +4626-COMFORTZONE şahaneler şahanesi bir albüm olmuş. Bu sene en çok dinlediğim albüm olabilir kendisi. Bu şarkı da aralarında en sevdiğim şarkı. Grubu tanımanız için de şahane bir şarkı diyebilirim. Dedim.

 

6. The Away Days – Best Rebellious

Yazan: Mert Y.

Yerli gururumuz The Away Days’in Best Rebellious’ı şarkı olarak başlı başına çok başarılı bir çalışma. Ama klibiyle beraber izlenince muazzam bir şeye dönüşüyor. Bu yıl bu kadar üstüme çöken başka bir klip olmadı. Her izlediğimde evde kazak, süeter giyinip elimde kahve fincanıyla salak salak ağlayasım geliyor. Best Rebellious, Cemal Süreya’nın “Aşk” isimli şiirinden esinlenen sözleriyle bu yıl en içime işleyen şarkı oldu.

“Ki Karaköy köprüsüne yağmur yağarken

bıraksalar gökyüzü kendini ikiye bölecekti

çünkü iki kişiydik.”

 

5. Dorothy – Raise Hell

Yazan: Tutku

Genç olduğum zamanki gibi takip edemiyorum müzik piyasasını artık. O yüzden kazara bir şekilde iyi bir grup keşfettim mi, her yere yazıyorum, herkese söylüyorum. İşte Dorothy bu yüzden listede. Zamanında yazısını da yazmıştım, diğer şarkıları daha iyi ama bu en son yükledikleri diye aldım listeye. Buradan başlayıp eskiye doğru gidin. Teşekkürleri daha sonra kabul edeceğim.

 

4. The Weeknd – The Hills

Yazan: Mert Y.

The Weeknd bu sene iyi iş yaptı şimdi. Beauty Behind the Madness zaten Nükhet Duru’nun Ben Sana Vurgunum şarkısından sample kullandığı Often’ı, milli gururumuz diye seçebilirdim ya da Fifty Shades of Grey rezil bir filme birkaç numara büyük gelen Earned It’i koyabilirdim ama onların The Hills’in bıraktığı kadar etki bırakmadı bu sene. Bu şarkının bir de Eminem tarafından remix’lendiği versiyonu var ki, o da ayrıca leziz.

 

3. Percival & Marcin Przybylowicz – Silver for Monsters…

Yazan: Yücel

Eyvallah, bu sene pek fazla oyun oynayamadım, ama muhteşem müziklerini dinlememe engel yoktu tabii ki. Bu parça, bizim Sungur beyde şöyle bi tur denemelik Witcher 3 oynarken kurtlar gelince girmişti LELELEY LELE LELELEY LEY LEY LEY LEY diye. O günden beridir tüm OST ile beraber işteyken, evdeyken, yoldayken dinliyorum.

 

2. Jolly – AVA

Yazan: Can T.

Amerikalı progresif rock grubu Jolly’i Audio Guide to Happiness albümlerinden biliyoruz. Yeni çıkacak albümleri Family’nin ilk single’I AVA baya pop şarkısı gibi olsa da inanılmaz keyifli. Çıktığından beri arabada deli gibi dinlediğim şarkıların en başında kendisi duruyor. Albüm için de aşırı heyecanlıyım.

 

VE 2015’İN EN İYİ ŞARKISI…

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.