Öncelikle Bob & Prickle geliştiricilerinden bir özür dilemek istiyorum. Çünkü bu oyunu geçtiğimiz GİST fuarında deneyimleme fırsatı bulmuştum ve güzel bir sohbet sonrası bir yazı yazmak üzerine sözleşmiştik. Yazının bu kadar gecikmiş olmasını hiç istemezdim çünkü bu oyunu çok uzun zamandır kişisel olarak takip ediyordum. Şimdi bu güzel ekibin hakkını verme zamanı. Gelin ve bu güzel geek insanlar Bob & Prickle ile neler yapmış, bizlere nasıl bir oyun sunmuşlar görelim.

Crealode Games adındaki üç genç arkadaşın oluşturduğu bu geliştirici ekip, yaklaşık iki yıldır Bob & Prickle üzerinde çalışıyor ve şu an bir Steam sayfaları da mevcut. 2021 yılında çıkması planlanıyor ve eğer benim gibi platform oyunlarından çok zevk alan bir oyuncuysanız, Bob & Prickle kesinlikle denemeniz gereken bir yapım. Özellikle yaşadığınız hızlı aksiyondan dolayı ekranda oluşan kaosu izlemeyi seviyorsanız bu oyun tam size göre diyebilirim. Bu hızlı aksiyon ve eğlenceli sunumunun yanında da Bob & Prickle’a bilim kurgu bir hikâye eşlik ediyor. Elbette bu oyunun ana odağı hikâye anlatmak değil ama oluşturduğu evren ve karakterler açısından oldukça yaratıcı bir anlayışa sahip. Eğer “Oyunun ana odağı nedir?” diye soracak olursanız, kısaca özetleyeyim. Oyunun ana odağı: çok düşünmeden hareket etmeniz gereken ve hızlı temposuyla enerjinizi daima yüksekte tutmayı amaçlayan bir platform oyununu deneyimini oyunculara vermek. Yukarıdaki fragmanı izlerken “Neler oluyor yahu başım döndü!” dediyseniz haklısınız. Çünkü oyun sizden tam olarak bu soruyu sormanızı ve oluşturacağınız kaos ile eğlenceli aksiyonun tadını çıkarmanızı istiyor. Açıkçası böylesi güzel bir platform oyununu deneyimlemek için sabırsızlanıyor ve çıkış tarihi her ne kadar net olmasa da 2021 yılını iple çekiyorum.

Buraya kadar yazdıklarım bir oyuncu olarak düşündüklerim ve oyundan beklediklerimle ilgiliydi. Şimdi gelin işin mutfağındakilerin yani geliştiricilerin ağzından dinleyelim ve Bob & Prickle nasıl bir oyunmuş, arkasında nasıl bir hikâye varmış daha detaylı bir şekilde öğrenelim.

Süper beceriksiz kahramanları konu alan ‘Bob & Prickle’!

Kendine özgü mizahı ve hızlı tempolu oynanışıyla dikkat çeken Bob and Prickle, şu an Steam platformu üzerinde yayınlandı. Sakar ve birbirine zıt iki karakteri kontrol edeceğimiz B&P, jetpack ile uçarken etrafa bolca ateş edeceğimiz eğlenceli oynanış mekanikleriyle harmanlanmış farklı bir 2D shooter deneyimini sizlere sunuyor. Ana karakterimiz Bob, oldukça beceriksiz oluşuyla anılan biri olmasına rağmen kendine fazlasıyla güvenen eski bir güvenlik görevlisi. Plan yapmayı ve kurallara uymayı fazla umursamadığından dolayı işsiz kalmıș çılgın bir karakter. Yardımcısı Prickle ise sivri dilli bir kaktüs adam. Bu ikili Lightbul şehrini kurtarmak için bir araya geliyor ve bu tuhaf macera tam da burada başlıyor.

Lightbul şehri sakinleri, NZT isimli şirketin ürettiği bir zehir yüzünden ‘Mazlom’lara dönüşüyor ve aklını kaybederek saldırganlaşıyor. En başından beri NZT şirketine karşı çıkan Profesör Mellon Elusk, Lightbul’un en zeki insanlarından biri ve bu zehrin etkilerini yok edecek bir panzehir üzerinde çalışıyor. Fakat bunun için birilerinin yardıma ihtiyacı var. Hem Mazlomlardan DNA örnekleri almak hem de NZT’yi ortadan kaldırmak için yapması gereken tam da her koşulda soğukkanlı olabilmeyi başaran bu ikiliye başvurmak. Çoğu zaman aynı fikirde olamayan ve plana sadık kalamayan bu iki karakter için işler her zaman yolunda gitmeyecek çünkü karşılarındaki düşmanlar bir hayli tehlikeli.

Bolca fantezi unsuru içeren bir yakın gelecekte geçen B&P, uçan arabaların, son teknoloji drone ve robotların da olduğu bir zaman diliminde bu tuhaf hikâyeyi konu alırken, oyuncuya oldukça hızlı aksiyonuyla renkli bir oynanış sunuyor. Oyunda farklı silah ve bomba çeşitlerinin bulunması, hem görsel hem de oyun mekaniği açısından oyuncuların geniş bir seçenek havuzuna sahip olmasını sağlıyor. Ana karakter Bob ve ikincil karakter Prickle arasında geçiş yapılabilecek, iki farklı karakterin kendine özgü oynanış özellikleri bulunacak ve bu özellikler ortak kombolar için kullanılabilecek. Bob ile birbirinden farklı silahları deneyimlerken, Prickle yakın dövüş ile düşmanların başına bela olacak. Peki, kim bu düşmanlar?

Oyunda karşı koyacağımız NZT şirketi insanları zehirliyor ve kendi için kullanıyor. Bu zehirlenen insanlara Mazlom deniyor ve Mazlomlar şehrin her bir yanına tehlike saçıyor. Tüm bu düzeni kontrol altında tutmak için NZT’nin kendi içinde kurduğu hiyerarşi ise, Mazlomlardan daha tehlikeli. Sibernetik askerler, drone’lar ve robotlar karşılaşılacak düşmanlardan sadece bir kısmı. Fakat Bob ve Prickle ikilisi, Profesör Mellon Elusk sayesinde bu düşmanlara karşı koyabilmek için yeterli donanıma ve teknolojik imkanlara sahip. Mellon Elusk sayesinde silah çeşitliliğinin yanında oynanışı tamamlayan bir diğer unsur ise: uçan arabalar! Oyunda uçan arabaları kontrol edebileceğiniz, camdan sarkarak ateş edebileceğiniz bölümler de bulunacak. Oyunun geçtiği zaman dilimi ise tüm bu teknolojik çeşitliliğin yanında günümüzden çok da kopuk veya uzak değil.

B&P yaklaşık iki yıldır geliştiriliyor ve önümüzdeki yıl PC için yayınlanması planlanıyor.

Evet, Bob & Prickle 2021’de PC için geliyor. Bob & Prickle, geliştirici ekip Crealode Games ile tanışmadan çok önceden beri takip ettiğim bir oyundu ve şimdi bir de bu projenin arkasındaki insanlarla tanıştığım, üstüne bir de bu oyunu sizlerle paylaşabildiğim için çok mutluyum doğrusu. Üstelik geçtiğimiz GİST fuarında deneyimleme fırsatı da buldum ve o kısacık deneyim bile merakımı kat be kat arttırdı. Eğer bu hızlı ve çılgın platform oyunu Bob & Prickle sizin de ilginizi çektiyse, sizi şöyle Steam sayfasına alalım. Oradan daha alıcı gözle bakabilir ve oyunu inceleyebilirsiniz. Geliştirici ekibi tebrik ediyor ve Geekyapmış! diyorum. Çıkışını bekliyoruz Bob & Prickle!

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.