Eee, tabi yıl oldu 2015! Ekim 21’de Marty geleceğe dönecek, aramıza karışacak. İşte Zemeckis‘in efsane filminde gördüğümüz zamanlardayız. Aslında Back to the Future II’nin öngördüğü gelecek, baya büyük oranda doğru çıkmış vaziyette. Hologram teknolojisi, videokonferans, Flatscreen TV, yoğun parmak izi kullanımı… Hatta Nike kendi kendini bağlayan ayakkabılar yapacağını bile açıklamıştı. Tek bir eksiğimiz vardı, o da hover-kaykaylardı. Lexus sağ olsun, karşımıza şununla çıktı. Aha buyrun:

lexus_hoverboard

Anlaşılan hiç kimse yapmayınca Lexus “Bari biz yapalım da ele güne karşı rezil olmayalım” demiş, kolları sıvamış. Proje üzerinde 18 aydır çalıştıklarını açıklamışlar, ancak henüz ortada doyurucu bir bilgi yok. Aşağıdaki video kesinlikle yürek hoplatıyor, ancak yetişkin bir adamı sırtlayıp uçururken görmüyoruz kaykayı, sadece süzülüyor, dumanlar çıkartıyor. Peki bir hikmeti var mıdır? Gerçekçi midir?

Lexus kesinlikle şakası olan bir firma değil. Toyota’nın bir alt grubu olarak çalışan Japon ekip, yeni teknolojilerle çok içli dışlı olan araçlar üzerine yoğunlaşıyor. Dediklerine göre bu hoverboard teknolojisi şu sıralar Barcelona’da profesyonel bir kaykaycı tarafından denenmekte. E iyi güzel de, arkasındaki teknoloji ne? Daha önce de belirli yüzeyler üzerinde güçlü mıknatıslar sayesinde hover edebilen cihazlar yapılmıştı bildiğiniz gibi. Bunu diğerlerinden ayıran ne? Neye heyecanlanalım yani bu sefer?

O üstünden çıkan duman var ya? Hah, işte ona. Lexus henüz kendini video göstermeye hazır hissetmiyor, fakat söylediklerine göre içeride çok kuvvetli mıknatıslar ile birlikte sıvı nitrojen tarafından soğutulan süperiletkenler var. Böylece birinin, herhangi bir yüzeyde bunun üzerine binmesi mümkün olabiliyor. Ama tabii ki hangi ağırlıklara kadar, hangi hızda, orası bilinmiyor. Tek elimizde olan şey, şu aşağıya iliştirdiğimiz video.

Siz ne diyorsunuz? Ne çıkar bu işin arkasından?

4 Comments

  1. Sıvı nitrojen sadece magnetik alanı genişletmede ve etkisini çoğaltmada kullanılır. Zemin demir nikel gibi metallerden olacak yada maglev trenlerindeki prensip gibi hem zemin hem kaykay elektro mıknatıs olacak. Bu durum da kullanım açısından kısıtlı mekanlar oluşturuyor. Videodaki zemin beton gibi gözüküyor. Hal böyleyken çok farklı henüz denenmemiş teknoloji gerekiyor. Mcflylar olarak takipteyiz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.