Dizi müzikleri, bizim muhabbetlerimizde olmazsa olmazlardan. Hele ki bir bilgisayar başında yapılan, bir kişinin YouTube başında olduğu muhabbetlerdense eğer onlar; illa ki eskinin jenerik müzikleri arkaya açılırlar. Kaçışı yoktur. Çünkü bazı diziler vardır ki introlarını hızla geçersiniz izlerken. Ama bazılarında eliniz gitmez geçmeye. Hatta çoğu zaman kendinizi eşlik ederken, mırıldanırken bulursunuz. Bize göre iyi bir jenerik müziği sadece dizinin kısa, müzikal bir temsilini yapmakla kalmaz; zaman içerisinde duyunca heyecanlandığınız, sizi diziye davet eden bir melodiye de dönüşür. İşte bunu en fazla başarabilen 25 tanesini bulalım dedik.

Şimdiden söyelyelim, her zaman olduğu gibi birkaç kriterimiz var. İlki, başlıkta da belirttiğimiz gibi yabancı dizi jenerik müziklerini ele aldık. Listeyi oluştururken, kişisel beğenilerimiz kadar, diziye uyumları ve yıllar yılı akılda kalmışlıklarına da dikkat ettik. Son olarak da, üç beş saniyelik melodileri, tınıları, ezgileri komple eledik. Tamam, üç dakika jenerik de yapmasın ama How I Met’teki gibi “babababaaaa” diyip de kesmesin yani…

Bu şartla kabulünüzse, bizce belirleyici liste şudur:

 

25. Alih Jey – Pleasant Nightmare (Suburgatory)

24. Walter Murphy – Family Guy Theme (Family Guy)

23. Beach Boys – God Only Knows (Big Love)

22. Cheap Trick – That 70’s Song (That 70’s Show)

21. Lazlo Bane – Superman (Scrubs)

20. They Might Be Giants – Boss of Me (Malcolm in the Middle)

19. Cake – Short Skirt / Long Jacket (Chuck)

18. Christopher Tyng – Theme From Futurama (Futurama)

17. Dave Porter – Breaking Bad Theme (Breaking Bad)

16. Phantom Planet – California (The O.C.)

1 2 3
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Yiğit Eryücel Reply

    Özür dileyerek haklı bir yargıyla Sopranos’u birincilikten alarak yerine True Detective OP koyuyorum. Hayırlı olsun hepimize.

  2. six feet under’ı göremediğime üzüldüm. hem müzik hem görsellik açısından şahane bir jeneriği var oysa.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.