Tabii ki de hala bitmemişti…

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin, geçtiğimiz günlerde Game of Thrones dizisi üzerine birtakım ateşleyici yorumlar yapmıştı. Bir yazar olarak kendisine, yazdıklarına ve yarattığı dünyanın genişliğine çok normal bir şekilde güven duyarak, dizinin senaristlerine “Yahu benim kitaplardan daha fazla sezon dizi çıkar, beş-altıya kadar getirenler utansın.” minvalinde bir esprili laf çakmıştı. Bir yandan kendisi dibine kadar haklı elbette; tek bir kitaptan bir sezonu bırakın, en az iki-üç sezon gideri olan hikayeleri çok rahat çıkartabilirlerdi muhtemelen.

Ama öte yandan da düşünmek gerekir ki, televizyon izleyicileri hiçbir zaman kitap okurları kadar sabırlı olmadı. Satırlar, paragraflar ve hatta sayfalar boyunca okuyacağınız karakter tahlilleri, betimlemeler, çarpıcı olaylar falan derken kitapların sayfası elbette bir dizi sezonunun çok üstünde malzemeyle karşımıza geliyor. Ancak oyunculuğun ve görsel sanatların gücünü yadsımazsak, bu tip uzun uzadıya yazılan şeyleri tek bir sahnede ya da tek bir mimikte alabilmemiz mümkün olabiliyor aslında. Eh, bir de kitabın apaynısı olacaksa muhtemelen diziyi merak edecek bir kısım kitap sever de bu konuda kendini geri çekebilirdi. Haliyle iki tarafa da hak vermeden edemiyoruz bir bakıma.

Yalnız, Martin’den bildireceğimiz haberler bu kadarla sınırlı kalmıyor tabii ki de. Goodreads’teki bloğunu aktif, hatta büyük bir zevkle kullanan ve geçtiğimiz Emmy Ödül Törenleri’nde de kendisine sorulan soruları aynı şevkle yanıtlayan Martin, hala yazmakta olduğu kitaplar üzerine birtakım cevaplar verdi:

Mexico Literature - Dec 2016

“Hala Kış Rüzgarları (The Winds of Winter) üzerinde çalışıyorum ve de keşke dört yıl önce tamamlamış olsaydım diyorum. Dışarıda muazzam miktarda dikkat dağıtan şeyler olsa da birazcık yavaştan alıyorum ve kitap da fazlasıyla karmaşık olacak.”

Özetle, dört sene önce de bitirebileceği, ya da daha çok bitirmediği için biraz üzüldüğü, kitabı için bunca beklemeye değeceğini belirtmiş Martin. Game of Thrones geeklerinin bu konuda muhtemelen çok ayrışan, ama yine de kitabın çıkış tarihi için gün saymak istediklerini belirten birçok yorumları olacaktır diye tahmin ediyoruz.

Gel gelelim bunca hengame arasında Fire and Blood‘ın 20 Kasım 2018’de çıkıyor olduğunu da hatırlatmak gerek. Birçok kişi, The Winds of Winter‘ı yazmak yerine Fire and Blood’la uğraştığı için George R.R. Martin’e hafiften kızsa da, Targaryen Hanedanı’nın tarihi üzerine bir şeyler okumak isteyen herkesi müthiş bir kitap-gazma sokacaktır umarız.

Martin de kitapları yazma konusunda çok ağırdan aldığını itiraf ettiğine ve bir de senaristlere, kendi kitaplarından nasıl olur da bu kadar az sezon çıkarmayı başardıklarını sorgulayıcı laflar ettiğine göre sizin de üç-beş kelamınızı duymak isteriz. Ne olacak bu Martin’in hali?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.