Herşeyden önce şuna değinmek istiyorum bazı anime serileri vardır ki bunları izlemeden bugüne kadar gerçekten anime izlediğiniz ilüzyonuna kapılırsınız… ancak gelin görün ki durum böyle değildir.

Sevdiğiniz anime türü hangisi olursa olsun bu bahsettiğim serilerden herhangi birini izlemek size çok şey katacaktır (16 yıllık otaku deneyimi konuşuyor, güveniniz).

İşte bu efsane serilerden birtanesi bir dönem ülkemizde de yayınlanan Rurouni Kenshin serisidir.

Rurouni Kenshin New Kyoto Arc - Part 1 (2011) 480p - 720p

KENSHIN NEDİR PEKİ?

Seri, Japonya’nın erken Meiji döneminde yer alıyor ve eskiden efsanevi bir suikastçı olan Himura Kenshin’in “Yok arkadaş ben daha fazla adam kesip biçmeyeceğim, tövbeliyim.” kafa yapısına eriştikten sonra Japonya’nın insanlarını korumak için iyilik timsali bir gezgine dönüşümünün ardından başından geçen maceraları anlatıyor.

Öncelikle Meiji dönemini kısaca açacak olursak 1869 eylülüyle 1912 temmuzu arasında geçen dönem olarak karşımıza çıkar ve bu sırada tahtta 122. İmparator Meiji oturmaktadır. Bu tarihleri bu kadar önemli kılan ise Japonya’nın feodal düzenden modern toplum yapısına geçtiği zaman dilimi kapsamalarıdır. Rurouni Kenshin, Meiji restorasyonu esnasında samurayların güçlerini kaybettiği bir tarihi gerçeği animeye entegre ederek kurguyla harmanlıyor ve ortaya gayet güzel bir sentez çıkıyor.

Seri 95 bölümden oluşuyor ama siz bu bana yetmez daha da isterim derseniz (ki izledikten sonra kuvvetle muhtemelin ötesine geçip diyeceksiniz) sizlere 3 tane de anime filmi sunuyorum. Bunlar birbirinden bağımsız filmler ve her biri de damaklarda ayrı bir tat bırakıyor. Anlaşılacağı üzere Kenshin öyle oturayım da başından kalkmadan bir solukta izleyeyim denecek kadar kısa bir serüven değil.

ŞEKİL DEĞİL, TEKNİK VE STRATEJİ KONUŞUYOR

Bahsettiğimiz serinin 95 bölüm olmasıyla beraber içinde birçok hikaye ve karakter de geliyor. Ana karakterler dışında Kenshin ve arkadaşlarının karşılaştığı rakiplerin çoğu son derece orjinal olarak tasarlanmış ve kullandıkları tekniklerin arkaplanları detaylı bir şekilde anlatılmış durumda.

Örneğin benim favori karakterlerimden biri olan rahip Anji‘nin yaratıp on yıldan fazla kasarak ustalaştığı teknik olan Futae no Kiwami‘yi ele alalım. Tamam, adam bu tekniği çatır çatır kullanıyor ama olay burda kalmıyor. Tekniğin açıklaması, nasıl yaratıldığı detaylı bir şekilde anlatılıyor ve aslında düz mantıkla bakılırsa “Ya hakikaten teoride mümkün olabilir.” gibi bir düşünce akıllara gelmiyor değil. Bu derin teknik anlatımları  birçok karakter için geçerli ve bu da izlediğimiz serinin ne kadar detaylı olduğu konusunda güzel bir ipucu.

Bir samuray temalı animeden beklediğiniz ne varsa bulabileceğiniz bir seri Rurouni Kenshin.

Animasyon kalitesi tatmin seviyesinin üstünde, hiçbir karakter sırıtmıyor ve aksiyon sahnelerinde bile  taviz vermeden aynı kaliteyi koruyorlar.Kılıç dövüşleri gerçekten akıllarda kalıcı izler bırakmayı başarıyor. Kapışmalar adeta bir satranç oyununu andırıyor. Hamle üstüne hamle strateji karşısına strateji. Rakiplerin birbirini detaylı bir şekilde gözlemlemesi bile seyirciye aktarılmış durumda. Bu leziz aksiyon orgazmına eşlik eden efektler ve fon müzikleri de yabana atılır cinsten değil hani.

İki katananın çarpıştığı anda çıkardığı seslerden tutun da ölümcül samurayların seri adımlarının dojo salonlarında yankılanmasına kadar gerçekçi efektlerle bezenmiş bir seri var karşımızda. Hele ki bir kapışmadan önceki gergin bekleyiş esnasında fondaki uzak doğu ezgilerine ne demeli?

SAMURAYLIK ZOR ZANAAT

Kenshin’i Kenshin yapan en önemli öğelerden biri kuşkusuz derin bir şekilde işlenmiş karakterleri. Aslında seride mevcut çok fazla karakter var ama en önemlileri olduğunu düşündüğüm bu dört ana karakter başlamak için iyi bir nokta sanırım.

kenshin

HİMURA KENSHİN

Serinin ana karakteri, eskiden acımasız bir suikastçiyken artık kendi halinde bir gezgin olan Kenshin genel olarak herkesin gönlünü yapmaya çalışan optimist,komik ve sepmatik biri olarak karşımıza çıksa da eline kılıcı aldığı zaman bambaşka bir karaktere bürünüyor. Kenshin’in tavanları delen karizmasının kaynağı olan yanağındaki X şeklindeki yarasına da dikkat edelim. Suikastçı olduğu dönemde Hitokiri Battosai yani Battosai the Manslayer olarak tanınan Himura’nın belki de en ilginç özelliği zamanında işlediği günahlardan arınmak adına artık bir Sakabato yani ters bir katana kullanmasıdır. Normal bir samuray kılıcının keskin tarafı öndeyken Kenshin’in kılıcında bu taraf içerdedir ve birini bu kılıçla öldürmek hayli zordur. Seri boyunca Kenshin’in naif ve savaşçı kişilikleri arasında gidip gelmesi gerçekten izlenmeye değer. Özellikle şaşırdığı zaman ki “Oro ?” efektli tepkisine gülmemek elde değil.

Kaoru_Kamiya

KAMİYA KAORU

Kaoru Tokyo’da bir Kendo okulunda eğitmenlik yapmaktadır. Civarda birçok insanın kendine Battosai olarak tanıtan biri tarafından öldürülmesinin ardından çoğu öğrencisini kaybeder ve bu okulun prestijini büyük derecede zedeler. Tam da olaya el atmak için sözde Battousai’nin peşine düşmek üzereyken Kenshin sahtekar’ı benzetir ve Kaoru’yla yolları bu noktada kesişir. Sempatik ve cana yakın hatun modelimiz ve yeri geldiğinde kendi başının çaresine bakmayı bilecek kadar da güçlü şahsiyetimizdir.

7b981ae654b01a15b6cb7356a196e44c1226645739_full

SANOSUKE SAGARA

Sano, Sehiko Ordu’sunun eski bir askeridiri ancak ordu Meiji hükümeti tarafından dağıtılınca Sanosuke kiralık bir savaşçı haline gelir. Hırsını dizginlemek için yaptığı tek şey kavga etmektir. Seride Himura’yla karşılaşır ve Kenshin Sanosuke’yi kolayca yener. “Yapma etme gel sen de insanlara yardım et bir güzellik yap bu kiralık savaşçı olayı daha nereye kadar ?” cümlelerini kulaklarında çınlatmasının ardından Sanosuke’yi ikna eden Kenshin çok yakın bir dosta ve yol arkadaşına sahip olmuştur. Sano’yu serideki diğer karakterlerden farklı kılan en önemli özellik bana kalırsa çıplak elle dövüşmesidir. Genelde havada uçuşan katanalar, mızraklar, topuzlar ve bombalara tanıklık ederken bir anda ekranda Sanosuke’nin yumruklarını görmek farklı bir deneyime sebep oluyor. Favorim olmakla beraber tavrı ve ses tonuyla da ayrı bir cool karakterdir kendileri kanımca.

1044320840_ousaitou47

SAİTO HAJİME

Gerçek hayattaki Saito Hajime üzerine yaratılmış bir karakterdir. Kenshin’e zıt yapıda olan eski bir Shinsengumi üyesidir. Serideki anti-hero kotasını gayet etkili bir şekilde doldurmaktadır. Bakumatsu (Edo döneminin son zamanlarına verilen ad, feodallikten Meiji dönemine geçişin gerçekleştiği zaman dilimi) esnasında Kenshin’le uzun süreli bir rekabet içinde olan Saito günümüzde aslında Meiji hükümeti için çalışan bir ajandır ve ortaya çıkışının ardından Kenshin ve ekibine dahil olur ancak bu çokta huzurlu bir birliktelik değildir. Elinden düşmeyen sigarası, eşsiz analitik zekası ve yüzünü kaplayan dört tutam saçıyla Saito izlemesi son derece eğlenceli bir karakter.

YANAĞIMDA YARA İZİM, KATANAM BİÇİM BİÇİM

Aksiyon, romantizm, felsefe, siyaset yetmedi mi haydi bir de içine komedi katalım bizim olsun, Kenshin birçok türü aynı tasta profesyonel bir şekilde harmanlamayı başaran ender animelerden. Haydi siz de kendinize bir iyilik yapın ve Rurouni Kenshin’i bulup izleyin.

İzledikten sonra tür olarak animeye farklı bir açıdan bakmaya başlayacaksınız, emin olun.

Author

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.