Genelde gişe hasılatlarıyla ilgili çalışmalar, filmin çıkışından belli bir süre öncesinde başlar. Bu noktada yöntemler genelde sağlıklıdır; ön siparişler, anketler, internet etkileşimleri, araştırmalar gibi tonla metodla aşağı yukarı bir çıta çizer analistler. Çoğunlukla hasılat bu çıtanın civarında olur. Bazen altında kalır. Çok nadiren de aşar. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey, bu uzman beklentilerinin filmin çıkışı yaklaştıkça güncellenmesidir.

Bunları anlatıyorum, zira Ghostbusters’ın gişe hasılat beklentilerine yönelik bir tahmini üç hafta öncesinden paylaşmak, bir anlam ifade etmiyor. Gerçekten, genel kamu Paul Feig’in Ghostbusters yeniden yapımıyla ilgili “NBA Finallerinde reklamı dönüyordu, o mu?” seviyesinde olduğu ve mevcut tartışmalara hâkim olmadığı için –çünkü unutmayın, internette sosyal adaletle ilgili yazı okumak çok küçük bir zümreye has bir durum– etkileyici bir fragman, ilk gidenlerden hoş yorumlar bir anda seyri değiştirebilir.

ghostbusters2016

Ama yine de, pek çok internet sitesi THR’ın rutin uzman tahmini paylaşımlarını haber yaptı, zira zannediyorum ki onlar da bizim gibi düşünüyorlar: Bu kaydı tutulmaya erkenden başlanacak kadar mühim bir durum. Zira Hollywood’un yıllardır sahip olduğu felaket derecede yobaz “Kadın koyarsak kadınlar izlemez, çünkü kadınlar kadınları sevmez, erkekler de kendilerini eşleştirmez” mentalitesinin tabutuna son çivi çakılmak için Ghostbusters’ın gişede iyi bir performans göstermesini bekliyor. Ve şimdilik, kararlı bir vasatlık çizgisini takip edecekmiş gibi duruyor.

THR’ın rakamlarına göre, 15 Temmuz’da vizyona girecek olan Ghostbusters, ilk haftasonunda, sadece Amerika’da 50 milyon dolar gişe yapacak. Kıyas olsun diye söylüyorum, Ant-Man‘in de ilk haftasonu Amerika gişesi 57 milyon dolardı ki, Ant-Man ve Ghostbusters’ın bütçeleri de birbirlerine yakın. Yani çok kötü bir rakam değil, Sony’yi utandırmaz. Ancak bir anda “Üff, aradığımız çare buymuş!” dedirttirmeyeceği de kesin. Bakalım, filmin alacağı izleyici ve eleştirmen yorumları, o şimdilik tahmin edilen 50’nin ne kadar büyüyeceğini de gösterecektir. Bekleyip, göreceğiz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.