Sony, Spider-Man’in sinema haklarıyla ilgili Marvel Studios ile detayları bugün dahi kafamızda net olmayan bir anlaşmaya varmadan önce, MCU’nun mükemmelleştirip balyayla para kaldırdığı “paylaşılmış sinema evrenleri” dünyasına girmek istiyordu, hatırlıyor musunuz? Hatta The Amazing Spider-Man 2 biraz bu çabalar yüzünden haşat edilmişti. Japon devinin bir Sinister Six filmi, bir diş Spider-karakterler filmi, bir Venom filmi gibi planları olduğu dile getiriliyordu.

Sonra Sony ve Marvel, Spider-Man’in MCU bünyesinde tekrar başlamasını sağlayacak bir anlaşmaya imza attılar. Bu anlaşmaya göre filmlerin dağıtım hakları ve kârının yüzde yüzü yine Sony Pictures2da olacaktı. Ancak bunun karşılığında Marvel, karakteri istediği filminde kullanacaktı. Marvel’ın kendi dağıttığı filmlerde de, solo Spidey filmlerinde de karakterle ilgili nihai kreatif merci Sony’ydi, ancak Marvel filmlerinde kârı Marvel alıyor, solo filmlerde para Sony’ye kalıyordu.

03 Spiderman

Bundan ötürü Sony’nin önceki tüm Spidey planları suya düştü diye varsaymıştık. Önceleri artık Sony’nin MCU dışı Spider-Man yapamayacak olmasının anlaşma dahilinde bir karar olduğunu düşünmüştük, ama sonra Sony alakasız bir animasyon film duyurunca bu olasılık ıskartaya çıktı. Bugün ise yeni bir bilgi eklendi bunun üstüne. Sony Marvel ile birlikte başka Spider-Man filmleri çekmek istiyor. Bunu da stüdyonun patronu Tom Rothman, THR’a verdiği bir röportajda açık ve net söyledi. Ve hatta “Marvel ile birlikte Spider-Man evreni yaratmak istiyor musunuz” sorusuna da “evet” cevabı verdi.

Rothman; Marvel ile ilişkilerinin de mükemmel olduğunu, nihai kontrol onlarda olsa da kreatif olarak bayrağı Marvel’a devrettiklerini çünkü “onların ne yaptığını bildiğini” de söyledi. Yani bu durumdan mennunlar, ve inceden Spider-Man alt evrenini kuracaklar MCU çatısı altında. Bu bağlamda ilk gelen dedikodu da, Popcorn Talk civarından gelen bir Silver Sable filmi geliyor, Shame’in yazarı yazacak iddiası. Açıkçası net bir şey söylemek mümkün değil Silver Sable ile ilgili; ancak Spider-Man için bir nevi alt evren kurulacaksa, zaten bir noktada sıra ona da gelir gibi geliyor bana. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.