Hollywood’un dokunmadığı çok az alan var. Bir konu tutar tutmaz o tema ve çevresindeki herşeye bir film yapıldığı için bu çok normal. Mitolojiyi ele alalım mesela. Olympos ve Antik Yunan tanrılarıyla ilgili bir sürü film var. Marvel sağolsun Norse tanrılarıyla ilgili de filmlerimiz mevcut. Bir şeyler unutuyor muyuz acaba? Hah, Mısır Tanrıları di mi? Onlar uzaktan tema olarak kaldılar hep. Hiç şöyle ayaklanmış şekilde ağız tadıyla göremedik bir Ra’yı, Horus’u falan.

Yeni filmimiz Gods of Egypt bu açığı iyi tespit etmiş, hemen işe koyulmuş. Ama elbetteki her popüler janrada olduğu gibi bu film de klasik formülü birebir kullanacak gibi görünüyor. En başta ne lazım? Popüler oyuncular tabi. Game of Thrones’la son dönemde fırtınalar estiren Nikolaj Coster-Waldau (burada Horus kendisi) var. Bir tane bir süredir fantaziden elini çekmiş bir yıldız? Gerard Butler (kötü savaş tanrısı Set) olur mu, olur. Bir iki genç güzel/yakışıklı potansiyel yıldız lazım.. Brenton Thwaites ve Courtney Eaton. Bir de ileride isimleri büyüyecek bir iki kişi daha koyalım.. Chadwick Boseman (Black Panther’imiz) ve Élodie Yung (yeni Elektra’mız). Kadro oldu. Sonra?

NEgeTZPNQjjdkj_2_b

Sonra bolca efekt, heyecanlı aksiyon sahnesi tanrılı filmlerin olmazsa olmazıdır. O tamam mı? Tamam. İlginç ilginç oldukça büyük heybetli canavarlar lazım. Onları bulduk mu? Bulduk. Konuya da bu iki büyük yıldızı dövüştürelim, yenilenin kendine gelmesine bu gençler yardımcı olsun. Bu gençler bir yerde aşık olacaklar, ağızdan öpüşecekler falan. O da tamamdır. Bu filmi yönetmesi için de özgeçmişi sağlam biri lazım. The Crow, Dark City ve I, Robot’u çekmiş Alex Proyas’tan iyisini bulabilir miyiz? Bence hayır. Herşey hazırsa, ver fragmanı, çoştur gençleri.

Şaka bir yana bu yukarıdakiler fena işler değiller aslında. Ama bu tanrıcılık filmlerinin hepsinin birbirine benzemesinden rahatsızım. Nasılsa lisansa para ödemiyoruz deyip, hep aynı tip filmler çekiyorlar, sadece karakter ve temayı biraz değiştirip. Fragmanı izlerken ne farkı var bunun Hercules’den, Percy Jackson’dan, Clash of Titans’dan diye düşündüm. Yoksa Alex Proyas’a saygım sonsuz. Gerard Butler bu tip rolleri kıvırır. Görseller her zamanki gibi çok iyi. Ama işte hep aynı şeyi izlemekten sıkılıyorum.

Bilmiyorum belki sorun fragmandadır, film geldiğinde çok çok başka duygulara gark edecektir bizi. Neyse 26 Şubat 2016’da ortaya çıkacak ak koyun kara koyun. Siz ne düşünüyorsunuz geekler? Kelime anlamıyla destansı bir film mi geliyor, yoksa yine “ahh yıkıldım, kaç kaç, öğren öğren, şu tanrıyı bir hacamat edelim, hoop twist -spoiler yapıyorum, Horus sağlam ayak değilmiş meğerse-, neyse onu da yendik, the end” klişesinde bir film mi bekliyor bizi?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.