Grant Morrison’ı tanıyorsunuzdur. Bundan yaklaşık olarak 25 sene önce Animal Man hikayeleriyle DC Comics çatısı altına giren, bir daha da çıkmayan İskoç bir çizgi roman yazarı kendisi. Pek çok kişi yazdıklarını, ettiklerini pek beğeniyor. Ben beğenmiyorum. Sahip olduğu garip Altın Çağ aşkı, paralel evrenler ve ciddi problemlere saçma açıklamalar getirmeye dair gösterdiği eğilim ve hiçbir şeyi ciddiye almadığı gerçeğini inanılmaz ciddiye alması beni baya itiyor kendisinden.

earth 1

Fakat DC Comics durumdan çok memnun olduğu için, Morrison’a görev vermeye devam ediyor. Son olarak kendisine DC’nin alternatif evreni Earth One’da geçen Wonder Woman kitabını teslim ettiler. Morrison’ın yazdığı, Yanick Paquette’in çizdiği Wonder Woman: Earth One bu sene raflardaki yerini alacak. Onun promosyonunu yapmak için de Morrison’cığımız turlara başlamış bile. Başladığı gibi, Nerdist’e verdiği röportajda inceden Snyder’ın Wonder Woman yorumuna da dokundurmuş.

“Oturdum ve ‘Ben bu savaşçı kadın şeyini yapmak istemiyorum’ dedim. Niye yaptıklarını anlayabiliyorum. Gerçekten. Ama bu Wonder Woman’ı yaratan William Marston’ın istediği şey değil, hiç değil hem de! Onun Wonder Woman’a dair orijinal konsepti kendisinin düşüncesine göre kanlı maskülenite ile dolmuş çizgi romanlara bir cevaptı. Şimdi Gal Gadot’un kostümü son fotoğraflarını görüyorsunuz ve hepsi kılıç, kalkan, onun kameraya hırlaması… Marston’ın Diana’sı bir doktordu, bir iyileştiriciydi, bir bilim insanıydı. Ben de bu kökenlere döndüm ve yeniden inşaya başladım.”

10

Morrison’ın açıklamaları bu yönde. Kendisi her şeyi kadınsal bir çizgiyle ürettiklerini söylüyor. Örneğin fallik objeleri tamamiyle elimine etmişler, Görünmez Uçak daha ziyade bir vajina şeklinde çizilmiş. Her şeyin arkasında da tamamıyla “7 bin senedir yaşayan ölümsüz kadınlarla dolu bir topluluk neye benzer?” sorusu varmış anladığımız kadarıyla. Dürüst olayım, ilgimi çekmiş vaziyette Morrison şu an, her ne kadar bu ümit vaat eden konuşmalarla gaza gelip karşımda yine Lois Lane için bilek güreşi yapan Superman saçmalığında bir şey bulacağımdan ciddi anlamda şüphelerim olsa da. Bakalım, Wonder Woman: Earth One bu sene çıkınca derinlemesine bir göz atarız. Neymiş, ne değilmiş anlaşılır!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.