Oturduk hesapladık, ilginç bir şekilde -ilk oyunu dışarıda tutarsak- GTA’nın toplamda 13 ana karakteri var. Gerçekten! Bu listeyi yapma kararı aldığımızda rakamı 10’a sabitleyeceğimizi biliyorduk, fakat dışarıda bırakmamız gereken karakterlerin sayısının bu kadar az olacağını tahmin etmiyorduk doğrusu. Ne yalan söyleyelim, elenenlerin sayısı bu kadar az olunda dışarıda bıraktığımız her karaktere şahsen hakaret ediyormuşuz gibi hissettik, üzüldük resmen. O yüzden Luis Fernando Lopez, Mike ve Huang Lee, affedin bizi, sizleri buraya alamadık.

Diğerleri? Diğerleri aşağıdalar. Önce küçük bir not. Listeyi olabildiğince objektif değerlendirmeye çalıştık. Oyunları değil, karakterleri değerlendirmeye aldık. Bu noktada karakterlerin “cool” faktörü, hikaye çizgilerinin ilgi çekiciliği ve genel olarak karakterizasyonlarının başarısını dikkate aldık. Sizin sübjektif listeniz bundan farklı olabilir, gayet normal. O durumda aşağıya kendi listenizi yazın, şenlenelim! Buyurun!

 

 

10. Franklin Richards

Franklin’in en büyük günahı, öncesinde CJ gibi bir karakterin olmasıydı şüphesiz, ama kendisini bu denli aşağıya koyuyor olmamızın bir diğer sebebi de GTA V’in senaryo bakımından serinin en zayıf üyelerinden biri olması. Senaryonun en büyük problemi zaten karakterlerin çoğunlukla silik olmasıydı, Franklin’in de canı biraz yanıyordu bu meseleden. Sempatikti ve bize San Andreas havaları veriyordu; o yüzden buraya koyduk, ama karakterizasyon olarak üçlünün en geride kalanıydı.

 

9. Victor Vance

Vice City Stories’in ana karakterinin Victor Vance olacağı açıklanınca ilk tepkim “kim?” olmuştu, sanki bütün GTA karakterlerini önceden tanıyormuşuz gibi. Ama bu isim bir yerlerden tanıdık geliyordu sanki. Arkadaşımın durumu açıklamasıyla uyandım mevzuya. Victor… Vance? Lance Vance? Evet, Vic Vice City’nin açılışında ölen o kardeşti işte. Vice City Stories de o kardeş hikayesinin üzerine çok gidiyordu zaten. İyi de yapıyordu. İlginçti hakikaten Vic ve Lance’in ilişkisinin gelişmesini görmek.

 

8. Michael De Santa

GTA V’in üç ana karakterinden ikincisini de listeye sekiz numaradan sokuyoruz. Michael’ın hikayesi, genel olarak ailesinin yarattığı problemler ve onun ailesine yaşattığı sıkıntılar üzerinden ilerliyordu ki; dürüst olalım, hiçbir GTA oyununda ana karakterinin yaptığı işin ailesine yarattığı sonuçları bu yönüyle incelememiştik. İlginç bir dinamik vardı Michael ve şımarık ailesi arasında. Ama en ilginci şüphesiz Michael’ın Trevor ile olan kimyası, ilişkisiydi. İkili arasındaki nefret dolu bromance, oyunun en parlak anlarından biriydi.

 

7. Toni Cipriani

Toni Cipriani, neresinden bakarsanız bakın, GTA III’te klasik bir İtalyan mafya babasıydı. Şişman, sinirli, takım elbiseleri klasik… O yüzden onu daha fit ve daha genç görmek Liberty City Stories’in en keyifli taraflarından biriydi hakikaten. Oyunun kendisi San Andreas’tan sonra çıkmak gibi bir günaha sahip olduğundan pek çok kişiye geriye doğru atılmış bir adım gibi geldi, fakat Toni’nin yükseliş hikayesi yine de görülmeye değer olduğundan hafızalarda net bir yer bırakmıştı çoktan.

 

6. Claude Speed

Hesapta Claude aynı zamanda GTA 2’nin de ana karakteri, ama biz onu buraya GTA III’teki hâliyle koyduk. Listemizde ağzını hiç açmayan tek karakter o, Johnny haricinde başka bir GTA oyununda gözüken tek ana karakter de o. Pek çoğumuz için ilk başta GTA’nın ne olduğunu sembolize eden karakter de oydu. Çok özel bir karakter Claude Speed, zira herhalde video oyunu tarihinde hiç kelime etmeden bu kadar ikonik olabilen çok az karakter vardır onun gibi… Öhöm, Dr. Freeman mı dediniz? Tamam canım o da var…

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

 1. niko yu her ne kadar ben de beğensem de oyunun sonuna kadar kiralık katillik yapması ve tonca parası evi olmasına rağmen para işine girmesi kendisinden biraz soğutuyordu. gta 4 de alacak birşey de yok, sırf packie ile yaptığımız banka soygunundan bile kazandığımız parayla yedi sülalemiz geçinir.
  onun dışında oynamaktan en keyif aldığım karakter olduğu doğrudur.

 2. Franklin Clinton’dur o. Bu arada senaryoda hep yeni yetme rolünde olması ve esas oğlanın Michael olması ve Trevorun da aşırı dolu bir karakter olması yüzünden biraz silik kaldığı doğru ama tüm hikayeyi birleştiren karakter Franklin ve ayrıca hikayenin sonunu da onunla belirliyoruz. (kim oyunun sonuna kadar gelip Michael ya da Trevor’u öldürebilir bilmiyorum ama sonuçta A-B-C diye seçme hakkı veriyor 😛 )

 3. 1 – Tommy Vercetti
  2- Trevor Philips
  3 – Claude Speed
  4 – Niko Bellic
  5 – Michael De Santa
  6 – Carl Johnson
  7 – Toni Cipriani
  8 – Victor Vance
  9 – Johnny Klebitz
  10 – Franklin Richards

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.