Bazı markalar o kadar popülerdir ve göz önündedir ki; o markanın içinde bulunduğu medya ile, ortam ile hiçbir alakası olmayan insanlar bile mutlaka bir şekilde adını duymuştur. İç çamaşırları ile alakası olmayana Victoria’s Secret tanıdık gelir, futbolla alakası olmayana Barcelona, oyunlarla alakası olmayana ise Grand Theft Auto ya da hepimizin tercih ettiği adıyla GTA(GETA). Tabi bu kadar popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri insanlara sunduğu özgürlük. Hiçbir görev yapmadan bile saatlerinizi geçirebileceğiniz sayılı oyunlardan GTA serisi.

Özellikle üçüncü boyuta geçtiği GTA III ile bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteren seri, sonrasında Miami’nin renkli sokaklarını anımsatan Vice City ile devam etti. Büyün bir çoğunluk için serinin zirvesi olan ve sunduğu seçenek bolluğunu bugün bile çoğu açık dünya oyununda göremediğimiz San Andreas ise Vice City’den sonraki devam halkasıydı. Eğer bu üç oyundan biri bile zamanında sizin ilginizi çektiyse sıkı durun, çünkü yenilenerek geri dönüyorlar!

Kotaku’nun kaynaklarından edindiği bilgiye göre oyunlar Unreal Engine motoru kullanılarak yapılıyor ve eski ile yeni grafiklerin karışımını barındıracak. Arayüz değişiklikleri beklenirken, firmanın yine de oyunların orijinal havasına sadık kalmak istediğini söylemişler. Beklenen çıkış tarihi ise bu senenin ekim ayı ve hem eski nesil hem de yenil nesil konsollara gelmesi planlanıyor. Fakat bulunduğumuz pandemi döneminde her yeni gelecek şey için denildiği gibi, çıkış tarihine dair planlarda değişiklik olabilir.

Başka bir detay daha var ki bu beni cidden sinirlendirdi: Söylentiye göre, Rockstar bu remastered paketin satışlarından memnun kalırsa Red Dead Redemption için de benzer bir yol izleyebilirmiş. Yahu biz yıllardır her internet forumunda yazdığımız, haber yorumlarını doldurduğumuz, videolar çekip durduğumuz RDR remastered’ı için neden GTA’e bağımlıyız!? Banane arkadaş eski GTA oyunlarından! Bu remastered pakette tek ilgimi çeken şey GTA III ki o bile o kadar da umurumda değil, diğer iki oyunu ezberledi zaten herkes. Remake bile yapmayıp remastered yapıyorsun, sonra millete ültimatom veriyorsun öyle mi!? Bari bunların ‘’yeni eski karışık grafik’’ dediği şey adı remastered olan ama remake’e daha çok benzeyen Mafia remastered’ına ya da Saints Row: The Third remastered’ına filan benzese.

Kusura bakmayın biraz isyan moduna girdim ama cidden bu remastered haberi ben de hiç de olumlu bir etki yapmadı. GTA Online denen sevimsiz şey yüzünden bir türlü kurtulamadık şu GTA V’ten zaten, bir de üstüne daha da fazla eski GTA haberi almak iyi gelmedi. Rockstar, bir sürü farklı markaya sahip olduğunu tekrar hatırlasa ne güzel olur değil mi? İyi tarafından bakarsak RDR’nin yıllardır beklenen remastered’ı artık bir adım daha yakın bizlere. Peki Bully nerede? Nerede bu oyun!? Remastered da kesmez onu, remake lazım ya da devam oyunu vb. Ona yakın tecrübe sunan oyun da yok ki açlığımızı bastıralım. En iyisi ben başka bir öfke krizi geçirmeden siz habere dair tepkinizi taramalı tüfekle duvara işleyin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

10 Comments

 1. Baltalı İlah Reply

  Rockstarın amiral gemisi GTA’dır tabi ki projeler onun üzerinden şekillenecek. RDR Remasterı zaten çok anlamsız bir istek 2. oyun piyasaya çıkalı daha 3 sene olmadı. Bully desen adını hatırlayan yok. Rockstarın şuan yapması gereken tek şey bize GTA 6 hakkında birşeyler sunmak. Ama bu haber de sevindirdi, hepsi kült ve remasterı hakeden oyunlar. Ağğbii RIDIRI VIRIN diye bunları çöpe atmanın anlamı yok. Ben San Andreası şuanki haliyle dahi sıkılmadan oynuyorum remasterını sabah akşam oynarım. Böyle boş boş şikayet etmeyelim, yıl olmuş 2021 hala BULİ DE BULLİ diye gezmeyelim…

  • Emin Özdenvar Reply

   Amiral gemisi olması yazıda da değinilen baygınlığı gidermiyor ne yazık ki. 2013 yılından beridir RDR2 dışında GTA adı taşımayan bir şey duyamadık. Hadi onu geçelim, yıllardır beklenen ve Xbox’taki geriye uyumluluk dışında 2 nesil önceki konsollar harici hiçbir yerde oynanamayan RDR Remastered’ına anlamsız demek ilginç. Hele Bully’nin adını hatırlayan olmadığını düşünmen zaten sosyal medyadaki yorumlara hiç göz gezdirmediğini fazlasıyla belli ediyor. Haberin seni sevindirmesi güzel fakat bizi neden sevindirmediği belirtilmiş. Bunların çöpe atılması gerektiğine dair bir düşüncem de yok ama öncelik bunlar olmamalı, hele hele bunlardan çok daha fazla beklenen RDR Remastered’ı hiçbir şekilde bunlara bağlı olmamalı. Birilerinin görüşlerine boş boş gibi kaba tabirler kullanmak yerine kendi görüşümüzü düzgün bir dille ifade etmeyi öğrenelim ve büyük bir çoğunluğun daha en ufak bir haber kırıntısında ”İnşallah olur” dediği kült yapımlara küçümseyici tavırlarla yaklaşmayalım.

 2. gayette olumlu etki yaptı . sende yapmadı diye herkeste yapmayacağı anlamına gelmez . gayet severek oynanan oyunlar halada oynuyoruz

  • Emin Özdenvar Reply

   Tabi ki o anlama gelmez. Burada habere dair yazarın kendi düşünceleri ve neden böyle düşündüğüne dair sebepler belirtilmiş. Remake olsa yine bir nebze heyecanlandırabilirdi belki fakat şu an olan söylentilerde bahsedilenler pek bir şey kıpraştırmıyor insanın içinde.

 3. GTA III benim ilk 3d ve açık dünya oyunumdu. O yaşlarımda görevlerinden bir şey anlamasam da o devasa açık dünyasında (o zamanlar bize devasa geliyordu) etrafta gezmek ve türlü türlü GTA çılgınlıkları yapmak hoşuma gidiyordu. Şimdilerde ise yeni nesilde veya mobil versiyonunda oynamak neredeyse imkansız, çok fazla bug var ve ilkel bir oyun olarak kalıyor. GTA San ise ilk hikayesini bitirdiğim ve açık dünya görevlerine daldığım bir oyunu. Hatta sonrasında 1000 saatlik MTA San Andreas (online gta san) maceram ve bu macera sonunda kazandığım ingilizcem var. Şöyle ufak bir detayı da vermek isterim GTA San oynamak için orijinal oyunu cracklemek gerekiyor. Bu yüzden bu oyunlarından elden geçip yeni nesle çıkması beni çok heyecanlandırıyor.

  • Emin Özdenvar Reply

   Bu dediğin ”uyumluluk” konusu güzel bir nokta olmuş. O açıdan faydalı olabilir, doğru söylüyorsun. Rockstar geçmişi PC optimizasyonu konusunda çok da parlak olan bir şirket değil. İnşallah dediğin şekilde PC’de sorunsuz çalışır. Bu arada, yukarıda değinmediğim bir detay da PC ve Switch sürümünün sonraki bir tarihe kalabileceği, bu da optimizasyon için ekstra süre verebilir onlara olumlu düşünürsek.

 4. Efekan Candan Reply

  Gta 6 2026 da çıkacak zaten oyuncuları sıkmamak adına remaster ya da remake oyunlar gelebilir, normaldir.

  • Emin Özdenvar Reply

   İşte o remastered ve remakeler başka markalara dair olsa, eski IPlerden bazıları üzerinden toprağı atsa daha heyecan verici olabilir. RDR Remastered ve Bully Remake istekleri buna dair en güzel istekler.

 5. Valla ben gayet de heyecanlıyım kendi adına konuş insanların millet gtayı rdrden çok daha fazla seviyor

 6. GTA mi ? RDR mi ? diye 1000 kişiye sorsanız , 999 kişi GTA der o bir kişide sen kalırsın. RDR ne ki ? hele hele Bully’e hiç girme…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.