Video oyunları PC üzerinde var olduklarından beri, onların yanında gelişen bir de mod dünyası var. Sonu gelmeyen PC vs. konsol tartışmalarında PC’nin asla yenilemeyen kozu onlar. Doğru zamanda, doğru yerde yayınlanmış bir mod video oyun dünyasını değiştirebilir. Sayısız da örneği var üstelik bunun. Defense of the Ancients, Counter-Strike, Team Fortress, DayZ desek mesela, yeterli olur mu?

Bunlar tabii ki ekstrem örnekler. DOTA, CS, TF ve DayZ’nin her biri modluktan başlayan hayatlarına sonradan birer sektör olarak devam ettiler. Bakın, janr falan da değil, bu dörtlü kendi başlarına bir sektör oldular. Çoğu mod bunu amaçlamıyor elbette. Çoğu mod dünyayı değiştirmek falan istemiyor. Sadece, çok sevdiğiniz bir oyuna ekstra bir keyif maddesi yerleştirme derdine. Mesela bu Rick and Morty modunda olduğu gibi.

Adeta YouTuber’lar kendisiyle video çeksin diye yapılmış olan mod, Jedidiah515 tarafından geçtiğimiz hafta yapılıp internetlere salındı. Jedidiah515 modu TurboSquid’den satın aldığı üç boyutlu Rick modeli vasıtasıyla yapmış. Ki, söylemem lazım, yarın öbür gün internet neden iyi bir şey diye sorarlarsa, “Çünkü Spider-Man avatarlı biri, bir siteden alakasız birinin yaptığı 3D Rick Sanchez modelini alıp GTA V’e yerleştirmiş ve bunu ücretsiz olarak internetten dağıtıyor” diye cevap verebilirsiniz. Doğru olacaktır.

Ha modda bir şey yapabiliyor muyuz? Hayır. İşte Rick’in uzay gemisi var, Morty var, Meeseeks’ler var. Sağa sola ateş ede ede gidebiliyorsunuz. Dedim ya, YouTuber’lar videosunu çeksin diye yapılmış modlardan bu. Yine de birkaç eşi dostu çağırıp, Meeseeks’lerle Los Santos’u birbirine katmak, Rick’le adam bıçaklamak için keyifli olabilir gibi. Linki şurada. Ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.