Nasıl oldu bilmiyorum ama 2022 yılında Pinokyo yeniden popüler olmaya başladı. Disney’in, kadrosunda Tom Hanks’in olduğu ve aslına uygun bir şekilde sinemaya uyarlanan Pinokyo filmi bir yana, Guillermo del Toro’nun stop-motion tekniğiyle sinemaya uyarlayacağı Pinocchio filmi de bir hayli ilgimizi çekiyor. Hatta ne yalan söyleyeyim, Mussoli İtalya’sında geçecek olan Guillermo del Toro’nun Pinocchio filmi çok daha fazla heyecanlandırıyor beni. Bugün de bu heyecanıma neden olan bir fragmanla geliyorum karşınıza, işte Guillermo del Toro’nun Pinocchio filminden gelen ilk fragman!

Stop-motion tekniğinin ne kadar meşakkatli ve bu yüzden de ne kadar az rastladığımız bir film türü olduğu malumunuzdur. Bu yüzden Guillermo del Toro’nun, stop-motion bir film çekeceğini duyduğumda fazlasıyla heyecanlanmıştım. Bahsettiğim bu filmin bildiğimiz Pinokyo hikâyesini konu alacağını duyduğumda ise heyecanım yerini meraka bırakmıştı. Fakat filmin yaklaşmasıyla birlikte gelen bilgiler, bunun hiç de bildiğimiz Pinokyo hikâyesine benzemeyeceği konusunda uyarıyor bizleri.

1930’lu yıllarda, Mussoli’nin faşist bir anlayışla yönettiği İtalya’da geçen hikâyemiz, yönetmenimizin deyimiyle bir “aile filmi” olmaktan çok daha “acımasız bir masal” olacakmış. Guillermo del Toro bu filmde; sevgi, itaatsizlik ve Pinokyo’nun babasının beklentileriyle olan mücadelesini anlatacağını söylüyor ve Pinokyo’yu, Frankenstein’a benzetiyor. Öte yandan film için yaptığı röportajlar sırasında söylediği şu sözler benim fazlasıyla ilgimi çekiyor:

Bu, itaatsizliğin ne kadar büyük bir günah olduğuna dair acımasız bir masal. Bence itaatsizlik, iradenin ve kendi seçimlerinizin başlangıcıdır. İtaatsizliği bir erdem ya da en azından bir erdemin başlangıcı olarak görmenin çekici bir yanı olduğunu düşünüyorum.

Yani şu sözlerde bile ne kadar farklı ve derin bir Pinokyo filmi izleyeceğimizi fark ediyor ve bundan dolayı büyük bir heyecan duyuyorum ben. Aralık ayında Netflix’de yayınlanacak Pinocchio filmi için sizin düşünceleriniz neler? Sizce de Guillermo del Toro’nun, Pinokyo karakteri için söyledikleri heyecan uyandırmıyor mu? Yorumlarınızı bekliyorum

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.