İnternetin Star Wars ile garip bir ilişkisi var şu an. Dürüst olmak gerekirse, internetin her zaman Star Wars ile garip bir ilişkisi oldu; ancak The Last Jedi‘ın hoş karşılanmamasıBattlefront II‘nin gerçek bir dijital ayaklanmaya sebep olmasıAbrams‘ın son yorumları derken iyiden iyiye ilişki acayip bir noktaya taşındı. Ancak bu yine de insanların Star Wars evreni içerisinde oynamak istiyor oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Solo gibi kötü olacağına hemen hemen kesin olan bir filmde dahi.

YouTube üzerinde faaliyet gösteren “War Starts at Midnight Podcast” kanalı, kendi tabirleriyle filmin biraz “Solo: A James Tiberius Kirk Story” olduğunu düşünüp, biraz da hiciv niyetiyle fragmanı Beastie Boys’un –Star Trek’te de kullanılan– meşhur şarkısı Sabotage’a göre tekrar kesmiş. Yalnız bu hiciv niyeti, açıklamada kendini belli etse de fragmanda kendini belli etmemiş. Fragman baya fragman olmuş. Hatta orijinal fragmandan da iyi olmuş. Elbette, amatörlüğünü belli ettiği noktalar da var.

Videonun aşağısında birkaç insan, belli ki Star Wars istikametinden gelecek her türlü hype rüzgarına kapılmaya dünden hazır olduğu için “Üf film için heyecanlandım” falan gibi gerçekten hiçbir akla ve izana uymayacak hisler belirtmişler, birkaçı orijinal fragmandan daha iyi olduğunu söylemiş; çoğunluk ise mantık sınırları dahilinde hareket ettiği için fragmanı yapanları övmüş. Ben de kendi payıma son gruptayım, güzel bir kesim olmuş; ama en büyük alkışı da Beastie Boys’a vermemiz gerektiği kanaatindeyim. Şu şarkı gerçekten yıllardır her yerde kullanılıyor, yıllardır her kullanıldığı yere gaz ve alev götürüyor; ne yaptılarsa artık stüdyoda onca vakit önce?

Ha filmle ilgili hissimiz değişti mi? Tabii ki değişmedi. Film üç kere baştan çekilmiş, yol ortasında yönetmen değiştirmiş, başına geldiği çilelerin haber satırlarından ayrılıp kendi yazılarına çıktığı bir film. Tüm dünyayı Han Solo’yu konu alan bir filme dair “Meh” kıvamına getirdiği için Disney’ye plaket verilmesi gerektiği gerçeği hâlâ baki, duruyor. Film en iyi ihtimalle Justice League gibi, “E yine iyi kotarmışlar yahu” bir film olacak. Gerçekçi beklentiler ise sinema salonundan burnumuzu bükerek çıkacağımız yönünde.

Siz ne alemdesiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.