Video oyunlara bakıp, neyin zamanın imtihanını geçip neyin geçemeyeceğini söylemek kolay bir iş değil. Bana on beş yıl önce sorsanız, “On beş yıl sonra hâlâ Half-Life övüyor oluruz” derdim; ama işte bugün Half-Life’ı abartılı bulduğunu iddia eden bir yeni nesil belirdi. Öte yandan, 2010’lar başında yakalasanız, “Gerçek zamanlı stratejiler öldü, artık klasikleri unuturuz” diye de iddialı bir biçimde ahkamımı keserdim muhtemelen. Fakat Age of Empires, Rise of Nations, StarCraft gibi oyunların Remastered versiyonları peynir oldu, ekmeksiz yendi son yıllarda.

Bunu vakti zamanında CS ile konuştuğumuzda GZS janrının tükenmesini MOBA’ların yükselişine bağlamıştık biraz. Bu da manidar bir bağlamaydı elbette. MOBA türü, bizzat GZS’lerin içinden çıkıp gelmiş; sonra da babası Kronos’u öldüren Zeus gibi Olimpos’un tepesine kurulmuştu. Ancak 12 Tanrı dağın tepesinden halkına sesleniyor diye, Titanlar yitip gitmiş değil. Bir şekilde insanlar hâlâ o oyunları oynamak istiyorlar. Bir şekilde hâlâ “WarCraft 3 Remastered geliyormuş lan” dendiğinde heyecanlanacak insanlar var. Sizin gibi. Habere o yüzden geldiniz diye tahmin ediyorum?

Warcraft 3

O zaman sizi çok hafif üzeyim: Net bir bilgi yok elimizde. Ancak, nasıl rüzgarın estiğini kalkan yapraklardan anlıyorsak; burada da etrafında kalkan tozdan büyük bir şeyin yaklaştığını tahmin edebiliyoruz. Öncelikle şu bilgiyi vermemiz lazım, vakti zamanında Blizzard’a “Warcraft 3 ve Diablo 2’ye Remastered gelir mi?” diye sormuşlardı StarCraft Remastered duyurusunun akabinde. Blizzard da “Çok işi var bu iki oyunun” demişti. O işlerin bir bölümü, yakın zamanda WCIII için çıkan ve oyuna geniş ekran desteği, 24 kişilik lobiler, editör geliştirmeleri ve yeni takım renkleri gibi toparlamalar ekleyen bir yamayla halledildi.

Fakat en önemlisi, WarCraft III 1.29 Invitational oldu. Blizzard, WCIII camiasının eski kahramanları ve yeni aktörlerini Kaliforniya’ya davet etti ve Grubby, Insomnia, Tak3r gibi isimlerle birlikte bir turnuva düzenleyeceğini açıkladı. Pek çok oyuncu bu turnuvadan sonra Blizzard’ın WCIII Remastered’ı duyuracağını düşünüyor. Bir kısım da kalite kontrolüyle meşhur şirketin turnuvadan aldığı geri bildirimlerle multiplayer’a balans ayarı çekeceği, bu ayardan sonra da Remastered’a geçeceği fikrinde. Her halükarda, WarCraft III hayranıysanız başınıza güzel şeyler gelecek gibi gözüküyor yani. Coşabilirsiniz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.