Her şey birkaç hafta önce, heyecanla beklenen yeni multiplayer FPS oyunu Star Wars: Battlefront II‘nin betaya girmesiyle başladı.

İlk oyuna kıyasla en büyük artıları hikaye modu ve oynanabilir Jedi karakterleri olan Battlefront II’nin betası halka açık düzenlendi. Birçok oyuncu için, oyunun çoğunluğu gayet sorunsuz ve keyifliydi. Ancak ortada ciddi bir problem olduğu fark edildi. Oyunun en önemli promosyon malzemesi olarak kullanılan, fragmanlarda gösterilen, kutuya konulmuş olan Jedi karakterleri video oyun tabiriyle unlock etmek gerekiyordu. Fakat bu unlock gereksinimleri çok yüksekti.

Bir karakteri açmak için gerekli olan meblağı normal oyun yoluyla edinmek için 40+ saat vakit ayırmak gerekiyordu. Bu da sadece bir karakter için geçerliydi, yani oyuncular herkesi tek tek açmak zorundaydı. Bu 40 saati aşmak isteyen oyuncuların ise lootcrate satın alması gerekiyordu. Lootcrate içinden ne çıkacağı ise sabit bir değer değildi. Üstelik lootcrate’lerin içerisinden, oyunculara ciddi avantajlar sağlayacak geliştirmeler de çıkmaktaydı. Üstelik Jedi’ların kendisi de ciddi bir avantajdı zaten.

Bir Reddit kullanıcısı, “Ben bu oyunun Deluxe sürümüne 80$ verdim, bir de Darth Vader ile oynamak için ekstra para mı vereceğim?” diye sorunca, kıvılcım alev aldı. Reddit’in video oyunlarına ve Star Wars Battlefront’a adanmış alt grupları bir anda bu sitemin arkasında toplandı. Pek çoğu BFII açık betasında aşağı yukarı aynı şeyleri tecrübe etmişti zaten. Bu toplu şikayet hâli öyle bir vaziyet aldı ki, EA’in topluluk yöneticisi duruma inanılmaz basmakalıp ve samimiyetsiz bir açıklamayla müdahale etmeye çalışınca yazdığı yorum Reddit tarihinin en çok eksi oy alan paylaşımı oldu.

Star Wars Campaign 3

Reddit buradan güç alıp örgütlendi. Dünyanın en büyük forumunun farklı alt grupları, duruma kendilerince katkılarda bulundular. Önce bir temel platform belirlendi. Amaç, EA’in Battlefront II’nin temel özellikleri ve avantaj sağlayıcı mekaniklerini ödeme duvarının arkasına atmasını durdurmaktı. Yöntem de kısa süre sonra belirlendi. Disney’ye şikayet. Peki hangi açı kullanılacaktı? Sonuçta “Bu mega-kapitalist şirket bizi resmen söğüşlüyor” diye bir mega-kapitalist şirketi bir diğerine şikayet edemezdiniz, değil mi? Reddit kullanıcıları buna da çare buldular.

Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz aylarda sizlere Amerikan oyun sınıflandırma mercisi olan ESRB’nin oyunlardaki “lootbox” kavramıyla ilgili “Kumar mı, değil mi?” sorusunu sorduğunu ve bunu “Değil” diye yanıtladığını duyurmuştuk. Battlefront II infialinin başladığı esnada Belçika’nın devlet seviyesinde bu konuyu araştırdığı duyulunca Reddit ahalisi ikiyle ikiyi yan yana getirdi. Sosyal ve dijital medyayı “Disney, senin lisansını verdiğin firma çocukları Star Wars ayağı altında kumara alıştırıyor” diye galeyana getirdiler. Bu metodik bir örgüt taktiğiydi. Bu görseli yapan ve Reddit’te ilk paylaşan kişi, açıktan “Arkadaşlar biz anca böyle hizaya getiririz EA’i” demişti zaten. Zokayı attılar. Sansasyonalist medya zaten hazırdı.

Star Wars Campaign

Star Wars Campaign 2

 

En nihayetinde ne oldu peki? Olay bir sonraki “outrage” manşeti için hazırolda bekleyen CNN’e intikal etti. CNN’in Disney PR departmanına “Star Wars diyorlar, kumar diyorlar, çocuklar diyorlar, biz de haber yapıyoruz, siz ne diyor?” diye bir başvurması yetti. Disney CEO’su Bob Iger, EA’in başındaki meslektaşını aradı. Kısa bir telefon görüşmesi yaptılar. EA ikinci bir emre kadar Star Wars: Battlefront II’de bütün mikro satın alımların durduğunu açıkladı. 

Bu elbette bir kriz yönetimi. Eğer gürültü durursa, birkaç aya tekrardan “Vader’ı almak için 40$!” diye duyuruyu yapacaklar. Mikro satın alımlar video oyun dünyasının kurumsal tarafı için çok ciddi bir gelir kalemi ve bundan vazgeçmeyecekler. Ancak bir yandan, oyuncular da çok net olarak nerede durduklarını anlattılar dinleyen herkese. Overwatch gibi merkezinde lootbox duran bir oyuna kimse gıkını çıkartmamıştı, çünkü Overwatch’ın lootbox’larında sadece kozmetik eşyalar vardı. Ne bir oyun mekaniği, ne de güçlendirici ögeler çıkmıyordu kutulardan.

Ancak Battlefront II’de oyunun en büyük arzu objesi, oyuncuları direkt olarak para vermeye neredeyse zorlayan bir kapının arkasına kilitlenmişti ve oyuncular da buna tepki gösterdiler. EA şimdi tekrar toparlanacak, Disney’nin nefesini ensesinde hissederek bazı kararlar alacak. Bundan sonra nasıl bir tepki gösterileceği de oyuncuların elinde olacak. Ne olursa olsun aradan durumu saçma bulanlar, “Sırf bir Jedi için bunlar” diyenler de peydahlanacak elbette. Ama son tahlil baki kalacak: Bir grup tüketici, bir şirketin politikalarını beğenmedikleri için örgütlendi, bilinçli bir strateji izledi ve bir zafer elde etti. Bu bile başlı başına ümit verici bir durum.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.