Çok yüksek müsaadenizle sizi 2016 yılının yaz aylarına götürmek ve daha kundaktaki bebeğin bile oynaması ile bir furya haline gelen Pokemon Go’nun çıkış vakitlerini anımsatmak istiyorum.

Akıllı telefonların bataryalarına acımasız tokatlamalarda bulunan ve de neredeyse evden hiç çıkmayan tipleri bile sokakta poketopu ile avcı formuna bürüyen o aylar bahsini ettiğimiz durum, evet. Bazı teknik problemler yaşamışsak bile zevkle, hevesle oynamıştık çoğumuz misal. Parklar ve meydanlar hep ellerinde telefonla oradan oraya koşturanlarla dolu olunca, insan ister istemez bir telefon oyununun etkisi üzerine oturup gerçekten tez yazmak falan istiyordu adeta.

Çünkü ilk ayda 21 milyon, ilk yılında da 700 küsür milyon kullanıcı sayısına ulaşmasıyla gerçek anlamda bir patlama yaratmıştı Pokemon Go dünya çapında. Vaktiyle sıkılanlar ya da kolaya kaçıp oyunu can sıkıcı hale getirenler sonrası da bu furya kendini daha sakin ve asıl takılı kalanlarıyla yaşamaya devam etti bir süre daha.

FBRedmayneThunderbird.0

Gel gelelim, Pokemon Go çıktığından beri bu tip bir “avcılık” oyunu mantığı hep akıllarda kaldı. Çıkar çıkmaz bu mantıkla “Harry Potter evreninin Ash Ketchum’ı” olarak değerlendirilen ve filminin de birkaç ay içinde gelmesi beklendiğinden ötürü Newt Scamander’a da uyarlanmış bir “Harry Potter-vari Pokemon Go neden olmasın ki?” soruları da o vakitler yeşillenmeye başladı. Ne yalan söyleyelim; daha her şey tazeyken bu biraz ütopik duruyordu net bir şekilde. Ama vakitle filizlenen dedikodular sonrası bu işe olabilir gözüyle de bakılmaya başlandı, hatta hayranlar kampanyalar başlatmaya bile başladılar.

İşte tüm bu ütopik düşünceler ve dedikodumsu haberler sonrası nihayet o hayransal beklentiler boşa çıkmadı: Pokemon Go’nun yapımcısı Niantic, Harry Potter: Wizards Unite ismiyle sanal gerçeklikle ilerletilecek bir Harry Potter oyununu sonunda duyurdu! Pokemon Go’dan esinlenerek yaratılacak olan oyun için verilen ilk açıklamalar da şöyle:

“Harry Potter: Wizards Unite ile birer büyücü olma hayaline sahip oyuncular, gerçek hayatın büyücüleri olarak nihayet J.K Rowling’in sihir dünyasına girebilme şansına erişebilecekler. Oyuncular büyü öğrenecek, gerçek dünyanın şehir, kasabalarını gezecekler, efsanevi yaratıkları keşfedecek ve onlarla savaşacaklar. Ayrıca bir de başkalarıyla takım kurup güçlü düşmanlarla başa çıkabilecekler.”

wizardsunite

Aslında şu noktaya kadar hiç yabancı olduğumuz bir gelişme yok, aksine Harry Potter dünyasının sanal gerçeklikteki Pokemon Go yansımasının tam da karşılığı olmuş diyebiliriz. Fakat oyunun atmosferine hemen coşmadan önce size şu yazımızı bir kez hatırlatmak ve sözümüze öyle devam etmek isteriz. Google’ın Fantastic Beasts filmi için Warner Bros ile ortaklaşa gaza getirmeli reklam mantıklarıyla o spesifik yazıda bahsedilen özellikler ve oyunlar tutmadıysa, bunun ne ölçüde tutup tutamayacağı konusunda biraz şüphelenmeden edemiyoruz. Evet, Pokemon Go ile tek başına pokemon avlamak bile gerçekten çok bağımlılık yaratıcıydı, kabul ediyoruz. Hele ki bunun Harry Potter evrenindeki yansımasıyla aklınızın hayalinizin duracağı türden yaratıklar peşinde koşabilme fikri de çok fena gaz malzemesi aslında, ona da kabul. Ama bu mobil oyunun sunacağı tek pozitif şey, Harry Potter evreninde şu ana kadar oyun mantığıyla çıkmış her şeyi bir araya getirmesi herhalde. Bilgisayar ve Playstation oyunları bir kenara, Pottermore’un başından beri sunduğu imkanlarla sihiriydi, iksiriydi gırla giden özelliğine tek artı olarak kullanıcılara sunulan fantastik yaratıklar için Pokemon eğitmeni haline gelmek olabilir.

Aslına bakarsanız pek ne düşünelim bilemedik biz bu konuda. Yani iyidir, hoştur; oyun gelsin de deneyelim karar verelim tam anlamıyla, biz buna çok tamamız. Sıkı bir Harry Potter hayranı için hepsinin tek bir uygulamada birleşmesi elbette en pratik ve ideal düşünce olabilir ama hayranlar harici uzun soluklu oynayan olur mu biraz şüphede kaldık. Pokemon Go’nun kaderini paylaşır mı dersiniz? Şu an Pokemon Go oynayan hala varsa bile, çok sıkı hayranları eğer farkındaysanız. Yine parlayıp sönen oyunlara kurban gider mi bu fikir? Mesela yarın çıksa, siz indirip oynar mısınız? Merakla yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.