Fakir ama gururlu bir Pinokyo filmi vardı bir zamanlar, Guillermo Del Toro’nun çekip sinemaları coşum coşum coşturabileceği; hatırladınız mı? Gerçek anlamda fakir olmasından dolayı gururuyla baş başa kalan bu malum film, nihayet Del Toro’nun üzücü açıklamalarıyla gururunu da alıp gittiğini resmiyete döktü: Kesin ve net olarak stop-motion bir Pinokyo filmi beklemeyin artık, en azından Del Toro’dan.

IGN ile yaptığı bir röportajda söyledikleriyle filmin gerçekleşmeyeceğini belirten Del Toro, sihirli ellerinden çıkabilecek olası bir Pinokyo filmi ile neler başarabileceğini merak eden hayranlarına kesin çizgilerini çizmek durumunda kaldı:

“Film gerçekleşmeyecek. Ama temelde fikrim, Mussolini ile faşist İtalya’nın yükselişindeki bir Pinokyo’yu ele almaktı. Bir kukla ya da bir insan olma fikrinin tartışılabileceği iyi bir zamandı aslında; ama bilirsiniz, ilerleme falan yok.”

pinocchio_by_berkozturk-d3afhla

Daha iki ay evvelinden şurada heyecanlı söylemleri ile bizi de meraklandıran Del Toro’nun, ihtiyacı olan 35 milyon dolarcık eksiğini kapatacak herhangi bir prodüktör olmaması, ne yalan söyleyelim birazcık üzücü olmuş sahiden de. Kendi kafasında muhteşem bir görüntüyle hayal ettiğinden zerre şüphemizin olmadığı Del Toro’nun, özellikle faşist İtalya zamanlarındaki bir Pinokyo fikri ile izlettireceği filmin çok net olarak konuşulacak malzemesi de çok olacaktı zira. Eleştirmenler ve hayranlar belki birbirine düşecekti, insanlar bu film eleştirisi üzerine yığınla çaba sarf edecekti; kimisi acımasız yargılarıyla objektif düşüncelerini belirtirken, kimi de duyarlı bir fotoğraf çerçevesi anlatırcasına ılıman yaklaşacaktı olaya. Aslında potansiyel olarak çok şeye yol açabilecek bir filmdi, şimdi oldu size fakir ama gururlu bir fikir parçası. İşin en kötü yanı da, Del Toro’nun hala bu fikre son derece açık olduğunu belirtmesi ama hiçbir stüdyonun bu konuda ona destek çıkmıyor oluşu. Yani bir bakıma, iki ay önceki yazımızın ana fikrine dönmeye zorluyor sanki bu durum, sizce de öyle değil mi?

Ne dersiniz sevgili sinema geekleri? Del Toro abimiz için pamuk elleri cebe atacak kimse çıkmadığına göre, bu fikrin filizlenip şahane bir şeye dönüşmesi için hayranlar mı çaba sarf etse? Yoksa harbiden stüdyoların çekindiği kadar ses getireceği ve tartışmalara yol açacağı için fikir olarak Del Toro’nun zihninde kalmaya mı devam etmeli bizim faşist İtalya Pinokyo’su? Durumlar karışık, fikir dikkat çekici; sizden beklediğimiz yorumlarınız ise daha bir merak uyandırıcı.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.