Zombilerin asla modası geçmiyor. Öyle ki normalde 2020 yılının ilkbaharında çıkması öngörülen fakat geliştirici firma olan Techland’in süresiz bir şekilde rafa kaldırmasıyla işte bu tarihe kadar ertelenen Dying Light’ın ikinci oyunundan fragman geldiğinde bile bunu tüm internet olarak coşkuyla, alkışlarla karşıladık. Çok uzattım, evet, Dying Light 2’den oynanış fragmanı geldi arkadaşlar. Şuraya bırakıyorum, gelin hep beraber bir tur izleyelim.

Önceki fragmanlarda bize sadece oyunun hikâyesinden küçük küçük detaylar verdiklerini söylemiş, bu fragmanda ise hem gelecekte bahsedecekleri detaylardan ipuçları vereceklerini hem de oyunun dünyasına daha geniş bir pencereden bakmamıza izin vereceklerini söylemişler. Bununla birlikte, bir de çıkış tarihimiz var artık: 7 Aralık 2021!

Dying Light 2 Stay Human’da, Aidan Caldwell adında, geçmişini aydınlatmaya çalışan bir karakteri oynayacağız. Geçmişi, onu bir şekilde şehre getiriyor ve… Gerisini biliyorsunuz işte, gece karanlığı çöktüğünde sizi yok etmeye kararlı zombiler, güvenip güvenmeyeceğinizi kestiremeyeceğiniz nightrunner’lar, renkli ve korkunç bir açık dünya!

Dying Light 2 Stay Human’ın fragmanından gördüğümüz kadarıyla bizi harika karakter tasarımlarına sahip zombiler, ilk oyundan aşırı çok farklı olmasa da yine canlı bir şehir ve aşırı eğlenceli bir parkur bekliyor. Yani en azından, benim ilgimi en çok çeken kısımlar bunlar oldu. Açık dünya biraz riskli bir mevzu, şehrin yeterince canlı hissettirmesi gerekiyor yoksa oyunu yarısında bırakmakta bir sakınca görmüyoruz. O yüzden açık dünya oyunlarında şehre dikkat etmek lazımmış gibi hissediyorum. Bu arada, ilk oyunla kıyaslayınca şehrin renk paletinin biraz daha parlak olduğunu görüyorum. Yani ilk oyunun konumuyla bu oyunun konumunu kıyasladığımız zaman oyunun renklenmesi çok doğal, yine de bu tatlı olmuş bence. Hehe.  

Bunun yanında, parkur arkadaşlar! Oyunun parkuru, ilk oyuna benzer şekilde, efsane zevkli duruyor. Zaten itiraf etmem gerekirse parkur, yapabildiğimiz bütün oyunlarda benim en sevdiğim mevzulardan birisi oluyor. Dying Light 2 Stay Human fragmanında da parkur yapabileceğimiz yerler feci hoşuma gitti. Yani sanırım oyunun dünyası hoş gözüktüğü için parkur da ekstra zevkli duruyor, bilemedim. Bir de ilk oyuna kıyasla parkuru geliştirmişler sanki. Bana bu oyunu satarsa zombilerle dolu bir şekilde zevkli parkur yapabilme sözü satar gibi duruyor.

Oyunda yaptığımız seçimlerin oyunun dünyasını büyük ölçüde etkileyeceğini, diğer karakterlerle olan ilişkilerimizin bile bir noktada bizim için çok önemli olacağını söylediler. Karakterler kompleks diyorlar, bu onların kendi sözleri. Bir şey diyemiyorum, hikâye adına pek bir şey görmedik çünkü fragmanda. Bütün bunlar sadece verilmiş birkaç sözden ibaret. Seçim yapma işi biraz sıkıntılı oluyor, tatmin edici bir noktaya varamazsa olmuyor çünkü. Yaptığımız seçimlerin sonuçlarını gerçekten görebilecek miyiz? Yoksa bize sadece seçim yapmışız gibi mi hissettirecekler? Neyse, umarım sözünü verdikleri gibi olur.

Siz ne düşünüyorsunuz? Dying Light 2, geçen sene ertelendikten sonra oyuna dair tüm umutlarınızı yitirdiniz mi yoksa fragman sizi heyecanlandırdı mı? En beğendiğiniz detay ne oldu? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.