Of of of. Nereden başlasam bilemiyorum ama dün gece yayınlanan State of Play’den başlasam, mantıklı olabilecek gibi hissediyorum. Sony’nin sonraki yıllarda kendi cephesinden gündemimizi meşgul etmesi için planladıklarına dair birçok duyurunun yerini bulduğu State of Play’de, 2017 yılında Playstation özel oyunu olarak çıkışını yapan ve on milyondan fazla satan Horizon Zero Dawn’ın beklenen devam oyunu Forbidden West de bir tanıtım videosu ve Playstation 5 konsol üzerinde bir oynanış videosuyla duyuruldu. Hemen tanıtımını şuraya koyalım:

Horizon Zero Dawn, bana sorarsanız, Uncharted serisi de dâhil olmak üzere Playstation özel serilerin arasında gerek hikâyesi gerek mekanikleri nedeniyle parlayan en büyük ışıklardan bir tanesiydi. Hatta bazen diğerleri kadar çok konuşulmadığını hissedip üzüldüğüm de olmuyor değil. Bizleri, yeni ama aynı zamanda da eski bir dünyaya davet eden, bunu yaparken de hem eski yeni hem de yeni eski dünyayı gerçekten anlayabildiğini, tasavvur edebildiğini hissettiğim bir oyun olarak zihnimdeki kalıcı yerini almış, hâliyle de devamını büyük bir heyecanla beklediğim oyunlardan olmuştu.

Forbidden West’te kızıl saçlı, çilli cânımız Aloy’un yanında, ilk oyundan da sinyallerinin verildiği şekilde Sylens‘ın yarım kalan hikâyesini tamamlamak için geri dönüşüne seviniyor, bunun yanında oyunun zaten beğeni toplayan mekaniklerine su altını da eklemiş oluyoruz. Görsel olarak beklenildiği gibi harika göründüğünü söylememe gerek yok ama su altının yanında getireceği yeni mekanikler ve tanıtım videosunda gördüğümüz maskeyi de merak etmiyor değilim. Üzerine bir de sanki gökyüzü ve uçuş da gördüm, ay bilemiyorum, aşırı heyecanlanmış hâldeyim. Yani, ilk oyunda olanın ve belki bir eksiklik olarak göze çarpanın üzerine, su altı ve gökyüzü olmak üzere iki düzlem ve bunların yeni mekanikleri eklenecek diyorlar bana, ne yapayım başka? Hikâyenin de zaten güzel olacağına yönelik olarak, ilkel çağ insan düşüncesini teknoloji ile harmanlayan ilk oyundan güvenim tam üstüne tam, daha ne isteyelim?

Hemen yukarıya da Playstation 5 üzerinden oynanış videosunu koydum, henüz görmediyseniz grafiklere, yeni mekaniklere ve hikâyeden ufak bir parçaya da böylece bir bakabilirsiniz. Sylens’ın yanında Erend gibi ilk oyundan hatırlayabileceğimiz bazı diğer karakterleri de yeniden görebileceğimizi, buradan yola çıkarak söyleyebiliriz

Aloy, alışkın olduğumuz karlı manzaralar ve buz gibi soğuk iklimden daha batıya, sıcak iklimlere doğru -gökten de olsa- yelken açıyor, eminim ki ilk oyunu oynayıp da büyülemeyi başardığı herkes de onunla birlikte bu yolculuğa çıkmak için kararlı. Geçtiğimiz yıl Sony tarafından 2021’de çıkacağı duyurulan oyunun yayınlanma tarihi için elimizde kesin bir gün yok ancak muhtemelen oyunu bu yıl görmeyeceğiz, bir yıl daha sabretmek gerekecek. Bu noktada bizler için bir iyi haber daha, oyunun hem Playstation 4 hem de Playstation 5 için çıkıyor olması olabilir. Yani, en azından henüz Playstation 5 almaya imkânı elvermeyen ve belki yakın zamanda hiç elvermeyecek olan ancak oyunu çok sevip devamını bekleyen benim için, bu çok iyi bir haber.

Sizler ne dersiniz? Horizon Zero Dawn’ı oynamış mıydınız? Hayır, henüz oynamadıysanız da illa Playstation sahibi olmak zorunda da değilsiniz malum, bilgisayarınızdan da erişebiliyorsunuz, durmayın. Forbidden West, sizce ilk oyunun başarısını yakalayıp üzerine yenilerini koyabilecek mi? Yorumlar sizin alanınız, elinizi korkak alıştırmayın.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.