Müsaadenizle, şu ara İCAF hakkında çok çene çalacağız. İnanın çalınmayacak gibi olsa çalmazdık. Ama İstanbul’un en içten festivalinde muhteşem atölyeler, fevkalade etkinlikler, dört kaplan gücünde söyleşiler gerçekleşecekken susmak çok zor arkadaşlar. Üstelik, festival kapsamında çizgi roman severlerle buluşacak baz yabancı sanatçılar da olacak. Bunlardan biri olan Kevin Hopgood’u Berna sizlerle önceden tanıştırmıştı. Fakat Hopgood yabancı sanatçı sıfatını tek başına yüklenecek değil. Camiada, özellikle yaratıcı karakter tasarımlarıyla ün salmış Hicham Habhci de bu yıl ICAF’a katılacak!

hicham-habchi-cover2
Hicham Habchi 2016’dan bu yana Image Comics‘te kapak çizeri olarak çalışıyor. Eğer Spawn‘ın 15 Mart 2017’ta yayınlanan 271. sayısını okuduysanız sayının kapağında Habchi’nin muhteşem çalışmasını görmüşsünüzdür. Fakat çizgi romandan ziyade oyun dünyasına daha aşina olanların, Habchi’nin eserleriyle karşılaşması olasılığı daha fazla. Birleşik Arap Emirlikleri kökenli çizer, zamanında Obisoft’a ait CSI oyununun konsept çizerliğini yapmış. Dahası, birisi 2009 birisi 2016’da olmak üzere League of Legends ve Overwatch gibi karakter görünümlerine çok şey borçlu oyunlarda karakter tasarımcılığı yaparak saatlerimizi yığdığımız oyunları çekici hale getirmiş.

Video oyunlarına düşkünlüğü ile bilinen sanatçının yer aldığı yapımlar sadece ana akım yapımlar değil elbette. Oyunlar ve çizgi romanlarla ilgili olduğu sürece her şeyin konseptini tasarlamaya hazır olan Habchi, birçok küçük yayın evlerine ait ya da bağımsız çizgi romanların karakter ve kapak tasarımlarına imzasını atmış. Çokça oyun, bizi tavlamak için kullandığı muhteşem görünümlü karakterlerinin albenisini Habchi’ye borçlu. Ayrıca bizim buralarda denk gelmek zor olsa da sanatçımız internet reklamları için yaptığı tasarımlarla, reklam sahiplerine başarı getirmesiyle de biliniyor.

hicham-habchi-sindbx-2
Eğer, genç yaşında adını dünyaya duyurmuş, dev şirketlerle beraber çalışmış, muhteşem işler ortaya koymuş Hicham Habchi’yle tanışmak ve ondan tavsiyeler almak istiyorsanız adres belli. İCAF, 8-9-10 Eylül tarihlerinde St. Joseph Derneği Sosyal Tesisleri Clup Quartier‘de gerçekleşiyor olacak. Bizi gazlıyorsunuz, siz nerdesiniz derseniz; Geekyapar festival süresince alanda kol geziyor olacak. Ayrıca 8 Eylül’de 17.00’de Yiğitcan Erdoğan, Ömercan Güldal ve Can Sungur bir söyleşi gerçekleştirecek. Biz gidiyoruz diye söylemiyoruz ama; değerli anatçılarla tanışmak isteyen, sanatın canlı dünyasına hasret duyan ya da hoş bir ortamda bir şeyler içip sohbet etmeye vakti olan herkesi İCAF’a bekliyoruz!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.