Harry Potter dünyasının kendine özgü sporu Quidditch için multiplayer bir oyun geliyor.

Son zamanlarda Harry Potter ve tabii adına Wizarding World dedikleri ‘evreninden‘ birçok yeni haber geliyor. Geçtiğimiz hafta kesinleşen HBO Reboot’u ardından, çevrimiçi ve çok oyunculu bir Quidditch oyunu duyuruldu. Oyun, Warner Bros. Game tarafından, Hogwarts Legacy ve daha önce Harry Potter: A Hogwarts Mystery mobil oyununun da markalandığı Portkey Games altında çıkartılacak. Hogwarts Legacy’de herhangi bir şekilde yer almayan Quidditch, ne oldu da Portkey’den farklılaştı derseniz; bunun da cevabı Quidditch Champions’un Unbroken Studios tarafından birkaç yıldır geliştirme aşamasında bulunması.

Unbroken Studios şu anda Rockstady ile çıkışı bir sonraki yıla ertelenen Suicide Squad: Kill The Justice League için beraber çalışıyor; Quiddich Champions da stüdyonun başını çektiği ilk büyük oyun olacak. Ancak ekibin içerisinde Battlefield, Call of Duty ve Arkham gibi devasa serilerde görev almış geliştiriciler var dolayısıyla bir başka multiplayer oyunun da üstesinden gelirler sanırız.

Açıkçası 2003’te çıkışını yapan EA yapımı Harry Potter: Quidditch World Cup’tan sonra Quidditch için herhangi bir büyük oyunun düşünülmemiş olmasını ve bu süreçte video oyunları yerine gerçek süpürgelerle oynanmaya çalışılan bir gerçek hayat Quidditch sporu kültürünün serpilmesini hâlâ garip buluyorum. Aynısını genel olarak Harry Potter oyunları için söyleyebilirdik belki ama son on yılın meyline bakıp da rekabet odaklı, lore kaygısını minimumda tutan, çoğunlukça erişilebilir ve multiplayer bir spor oyunu ile koca bir uyarlama, single-player, hikâyeli oyunu aynı şekilde değerlendiremiyorum.

Karakter yaratma ekranına sahip olacağı ve henüz resmen kesinleşmese de hem PC hem de konsollara çıkacağını bildiğimiz Quidditch Champions, kitaplardaki bir olay ya da hikâye arkına bağlanmayan ve sadece Quidditch maçlarına odaklanan, bağımsız bir oyun olacak. Tabii yine de oyunda Harry Potter dünyasından Chudley Cannons ya da Holyhead Harpies gibi tanıdık takımlar, bazı oyunculara göndermeler vb. görebileceğizdir diye düşünüyorum. Bu göndermelerin neler olabileceğini merak edenleri ve Quidditch Champions için olmasa da Quidditch’in kendisiyle ilgili heyecanlananları şuradaki yazımıza davet etmek isterim.

Oyun için henüz bir çıkış tarihi verilmedi ancak playtest için buradan kayıt olabilirsiniz.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.