Belki ilk okuldaydınız. Belki lisede. Belki üniversiteye yeni başlıyordunuz, belki de işe. Ne olursa olsun geniş bant internetin ilk dönemlerini hatırlayan bir grup var aranızda, biliyorum. 56K’nın ve onu takiben gelen e-kolayların, ixir’lerin yerini TTNET‘in monolitik 128 kbps internetine bıraktığı günlerdi. İnternet artık çok başka bir şeydi. Bir kere en azından tüm gün bağlı kalabildiğin bir şey hâline dönüşmüştü, saat hesapları yerini kota hesaplarına bırakmıştı. YouTube dünkü çocuktu, Facebook Zuckerberg‘in portakalında vitamindi.

O sıralarda gerçek anlamıyla viral olmak (gerçek anlamı: yaygın, hızlı yayılan, durdurulamaz bir şekilde yayılan) çok zordu. Düşünsenize, YouTube yoktu diyorum. Videolar ya çok derme çatma player’larda oynatılırdı, ya da baya düz indirilirdi. İşte o zamanlar, tüm bu zorluklara göğüs geren bir şey çıkmıştı ortaya. Babun.org. Aslen kısa film çekmek üzerine yoğunlaşmış bir ekiplerdi, ama komik dublajlar yayınlamaya da başladılar. Ve o komik dublajlar öyle bir tuttu, öyle bir tuttu ki, yıllarca insanlar onları alıntılayarak gezdi etrafta.

Babun’dan yaklaşık bir dört beş senedir ses çıkmıyor. Bu saatten sonra da çıkacağını düşünmüyoruz. Fakat o ekipten bu yazıyı okuyacak olan varsa, bilin ki bu size bir teşekkür yazısıdır. Sayenizde kaç kere güldük, kaç sefer arkadaş ortamlarında videoyu açıp geçmişi andık haddi hesabı yok. Sağ olun, var olun!

E buyurun, en iyi 10 babun.org videosu!

 

10. Ciftlik.avi

Film: Brokeback Mountain
Olay: İki kardeş, babalarının çiftliğini satıp bir kooperatife girerler, fakat hayalleri çok kısa sürede yerle bir olacaktır. Bu hikaye, bilip bilmeden, görüp duymadan, güvenilmez kaynaklardan ev almanın ne kadar tehlikeli olduğuna dair didaktik bir iştir aslında.
Ölümcül Cümle: “Broşürde Hazar Denizi yazıyor olması dikkatini çekmedi mi?”

 

9. Dede.avi

Film: Mortal Kombat
Olay: Bir bayram günü, araları açık olan torun ve dedenin barışma çabaları, nafile sonuçlanacaktır. Unutmayın sevgili dedeler ve dede adayları, torununuzu arada atlıkarıncaya dahi bindirmezseniz, yüzlerce kel adamın saygısına sahipmişsiniz ne çare!
Ölümcül Cümle: “Hepiniz aynısınız, ben lunaparka gidiyorum.”

 

8. Kurbaga.avi

Film: Event Horizon
Olay: İnsan ne olursa olsun sanatın, güzelliğin peşinden koşmalı, biz de origami yapma sanatının inceliklerini, kağıttan kurbağa yapmak gibi imkansız bir görevi öğrencilerine aktaran hocamızdan dinliyoruz.
Ölümcül Cümle: “Hayır. O kadar da kolay değil.”

 

7. Gokdelen.avi

Film: The Dark Knight
Olay: Bıçkın delikanlı Harvey, babası Jim’i yeni gökdelenine davet eder. Sonrasında yaşananlar ibretlik ata sözlerinin adeta bir aşık kapışması gibi birbirine geçmesi, lafın lafla savaşmasıdır.
Ölümcül Cümle: “Onu bunu bırak da, sen niye aldığın gökdelenin üçüncü katında oturuyorsun?”

 

6. Dost.avi

Film: The Matrix
Olay: Arkadaşlar birbirlerini zor günde, sıkıntılı günde yalnız bırakmazlar. Bu sadece destek olmak, sırtını sıvazlamaktan ibaret değildir. Yeri geldi mi dost size uyandırıcı konuşmalar da yapar.
Ölümcül Cümle: “Bak… damla… terli… terlisin sen!”

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Comments

  1. alp demirkabız Reply

    hey gidi… yalanlarla dolanlarla, geçti ömür solanlarla, yıkılan duvarın altında kalanlarla…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.