Deadpool filminin Amerikan sinemalarında R reytingi, yani 17+ yaş sınırlaması alacak olması baya büyük bir olay oldu bildiğiniz gibi. Malum, Deadpool küfreden, sık sık milletin uzuvlarını kopartan, kendini çok fazla sakınmayan bir karakter. Filme taşınırken diğer süper kahraman filmlerinin uyduğu 13+ sınırlamasına sıkıştırsa kendini, dev tepki toplardı. Ryan Reynolds ve Tim Miller, bunun baya lobisini yaptılar, en sonunda 17+ iznini kopardılar 20th Century Fox’tan.

Yalnız böyle bir film olmasının negatif yönleri de var. Her ülke sert filmlere yetişkinlere özel bir reyting verip, kenara çekilme pratiğine sahip değil. Bazı ülkeler direkt olarak filmi yasaklamayı tercih ediyorlar ki, Çin de bunlardan biri. Eskiden olsa, Çin pazarı zaten Amerikan filmleri için dostane bir ortam olmadığı için sıkıntı olmazdı. Ama Furious 7’nin 1.5 milyarlık hasılatının üçte birini elde ettiği bir ülke artık Çin. Dolayısıyla, Deadpool’un orada yasaklanması, büyük mesele.

01 Deadpool

Çin’in bir yaş sistemi yok. Sert buldukları filmleri, direkt olarak yasaklıyorlar. Bunun üzerine eğilen de bir devlet birimi var. Basın, Yayın, Radyo, Film ve Televizyon Devlet Denetim Kurulu, Deadpool’u izlemiş, fazla bulmuş, direkt olarak yasaklamış. Normalde Fox’un niyeti, böyle bir karar geldiğinde filmi tekrar kesip, ortaya her yaşın dostu bir iş çıkartmak. Ama Hollywood Reporter’ın haberine göre, Deadpool’da kesilecek bir yer yok. Filmin kendisi komple sıkıntılı. O yüzden de filmi baştan montajlamak pek bir çare değil.

Bize soracak olursanız, bunların hepsi birer apolet gibi Deadpool için. Başka bir film olsa, belki daha geniş kitlelere yayılmak, milletin oğluyla, kızıyla gelmesini de sağlamak için bu kararın üzerine kara kara düşünürdü. Ama Fox DEadpool’u çok bilerek ve isteyerek yetişkin ve fanatik bir kitleye yapıyor. O yüzden bu haberlerden utanmayacak, hatta bilakis böbürleneceklerdir. Ve bize öyle geliyor ki, Deadpool’un son yasaklandığı ülke de Çin olmayacak.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.