Hatırlayacaksınız geçtiğimiz haftalarda dijital dağıtım sektörüne bir süredir giriş yapmakta olan Amazon‘un yepisyeni bir Orta Dünya dizisi yapmaya hazırlandığını duyurmuştuk. Biz o haberi yazdığımızda her şey proje aşamasında, Amazon ve Tolkien Vakfı müzakereler içerisindeydi. Onu okuyup heyecanlandıysanız, müjdemizi isteriz: Taraflar el sıkıştı ve Amazon bugün resmi olarak Yüzüklerin Efendisi dizisini birkaç sezonluğuna satın aldığını doğruladı.

Amazon’un içerik bölümünün patronu Sharon Tal Yguado konuyla ilgili: “Yüzüklerin Efendisi nesillerce hayranın hayal gücünü filmler ve kitaplarla yakalamış bir eser. Tolkien Vakfı, HarperCollins ve New Line ile birlikte bu ortaklığa başlamaktan ve Yüzüklerin Efendisi hayranlarını Orta Dünya’da yeni destansı bir maceraya çıkartma hazırlığı yapmaktan onur duyuyoruz.

04 Lord of the Rings

Buradaki kilit kelime yeni elbette, zira bu nurtopu dizimiz ana üç kitabı ya da The Hobbit’i anlatmayacak. Amazon ekseriyetle Fellowship of the Ring öncesi dönemi inceleyecek. Yapılan resmi açıklamada J.R.R. Tolkien’in daha önce beyaz perdede izlerini göremediğimiz orijinal metinlerinden de faydalanılacağı belirtiliyor. Bu da akıllara birkaç opsiyonu getiriyor elbette. Beren ve Luthien‘in hikayesi, Hurin’in Çocukları ya da Silmarillion uyarlanması mümkün öyküler. Bunların yanında Amazon bir çeşit antoloji dizisiyle de çıkabilir karşımıza.

Bu projenin ilk niyeti Game of Thrones‘un final yapmasıyla ortaya çıkacak olan boşluğu doldurmak olacak elbette. Bu bakımdan Amazon’un yaptığı hamle çok mantıklı. Game of Thrones ile kafadan mücadele edebilecek çok fazla marka yok. Ama öte yandan böylesi büyük bir marka beraberinde beklentileri de getiriyor. Orta Dünya’nın çok göz önünde olmayan hikayeleri dahi hatırı sayılır kitlelerce fanatiklik seviyesinde biliniyor ve seviliyor. O yüzden adımları doğru atarlarsa zirve ihtimali çok gerçek, ama tökezlerlerse de tüm dünya üzerlerine gülecek.

Sizin fikiriniz ne peki?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.