Çıkan onca fragman ve haber sırasında araya kaynamışçasına çok da adından konuşturamayan bir dizi vardı Comic-Con’da: Legion. Öylesine gelişmeler yaşandı ki, aylar öncesinde haberini duyurduğumuz dizinin çıkan fragmanı öyle pek de kitlelerce konuşulur hale gelmedi. Bu durum, belli bir kesime göre çok da gaz bir trailer olmadığından kaynaklanıyor gibi yorumlansa da, biz ‘böyle bir şey duyurmuştuk, bakın birtakım malzemesi de geldi, bakıverin isterseniz’ diyerekten sizlere bir iki şey anlatalım dedik. O halde 2017’de FX kanalıyla ekranlara gelecek olan Legion dizisi için “Legion Kimdir?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

Biyografik Ön Bilgi

a5

Legion Marvel’da, yaratıcıları Chris Claremont ve Bill Sienkiewicz olan ve ilk defa Mart 1985’te New Mutants’ın 25. sayısında karşılaşılan David Charles Haller isimli bir mutanttırBabası Profesör Charles Xavier ve annesi de Gabrielle Haller olan Legion, tam anlamıyla bir kahraman sayılmayan, “dissosiyatif kimlik bozukluğu” ismi verilen kişilik bölünmesiyle alakalı bir çeşit akli sorunu olan bir karakter. Sahip olduğu her bir kişilik, güçlerinden birini kontrol edebilmekte aynı zamanda. Bir gözünün maviyken diğerinin yeşil olmasının (heterokromi) yanı sıra uzun ve yer çekimine meydan okurcasına dik duran saçları fiziksel özellikleri arasında.

İsrail kaynaklı bir psikiyatri merkezinde çalışan Charles Xavier, hastalarından da biri olan Gabrielle Haller üzerinde psişik güçlerini, yaşadığı Holocaust travmasını atlatması için kullanmakta. İkilinin bu gibi gelişmelerle ilerleyen ilişkileri, Xavier başında haberi olmamasına rağmen, David’in doğumuyla sonuçlanır.

Oldukça genç bir yaşta teröristlerin saldırısına maruz kalan David, kurbanlar arasında geriye sağ kalan tek kişi oluyor. Bu saldırıdan sonra yaşamaya başladığı sorunlar, akli seviyesindeki büyük dengesizliklere yol açıyor hâliyle. Bu dengesizlikler ise, mutant güçlerinin ortaya çıkmasında büyük bir rol oynuyor. Onun için yeni bir gelişme seviyesindeki bu mutant güçleri, yaşadığı saldırının müsebbibi olan teröristlerin lideri Jemail Karami‘nin zihnini ele geçirmesinde büyük önem taşıyor.

Legion-from-Marvel-Comics-X-Men-252-Cover

Birçok insanın ölüm zamanlarında onların zihinleriyle bağlantıda olduğu için, şizofreninin bir türü sayılabilecek olan katatoniden muzdarip olmaya başlayan David, Muir Adası’nda Moira MacTaggert‘ın gözetiminde bir tesiste kalmaya başlar. Yaşadığı tüm bu travmalar sonrası David’in kişiliği ayrılmaya başlar ve çoklu kişilik denilen psikolojik sorundan dolayı yaşadığı bu durum, her bir kişiliğinin farklı bir güce sahip olmasıyla devam eder.

David’in sahip olduğu onlarca kişilik arasında çekirdek eleman olarak kalmayı başarabilen Karami, bu işi David’in telepatik güçlerini kullanarak başarmıştır. Her ne kadar David’in, telekinetik güçlerini kontrol eden Jack Wayne kişiliği ile ateşi dilediğince kontrol etme gücüne sahip Cyndi kişiliği, Karami’nin tek başına David’e hakim olma çabasına direnmeye çalışsa da, bu durum üç kişiliğin de David’de baskın hale gelmesiyle sonuçlanmıştır; artık sadece Karami çekirdek eleman değildir, Wayne ve Cyndi de çekirdek kadroya katılmıştır.

 

Güçleri ve Sınırları

a4598c2c331512db91bc48ab9ed762ba-970x545

Öncelikle Legion’ın güçlerinin çok keskin sınırları olduğunu söylemek oldukça güç, onu belirtelim. Zira kendisi omega seviyesindeki mutantlardan biri, bundan ötürü net bir sınır koymak o kadar da kolay değil.

Öncelikle omega seviyesinde bir mutant olmak ne demek, onu konuşalım. Alfa, beta ve omega olmak üzere üç farklı seviyesi bulunan mutanların güçlerine göre sıralaması, bu terimlerle yapılmaktadır. Tahmin edebileceğiniz üzere en dirayetli ve ağır yüke sahip olanlar genelde omega seviyesinde yer almaktadırlar. Bu seviyedeki mutantlar ölümsüzlüğe sahip olabilir, zaman ve enerji üzerinde aşırı bükülmelere yol açabilir, zihinsel her türlü gücü benimseyebilir, kullanabilir ve hatta bilinen fiziksel evrenin ötesindeki sınırlarda potansiyellere sahip olabilirler. Kısacası, tek başına birilerine kafa tutmak istediklerinde onlara engel olacak şeyler ciddi anlamda küçümsenebilir. “Peki hangi bilindik mutantlar bu kategorinin içinde yer almakta?” sorusunun cevabı ise Phoenix, Psylocke, Vulcan, Rachel Summers, Legion  ve dahası gibi sıralanabilmektedir.

Omega seviyesindeki Legion, çoklu kişilik olarak nitelendirilebilecek bir güce sahip. Her bir kişiliğine düşen tek bir güç olduğu gerçeğiyle telepati, telekinezi, ateş kontrolü, zaman yolcuğu ve gerçekliği bükebilme gibi birçok özelliğe kadir olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu kadarla sınırlı değil kapasitesi; aynı zamanda başka herhangi bir insanın zihnini ele geçirerek kişiliğine sahip olmasıyla yeni bir güç kazanması da cabası. Tüm bunlara ek olarak Hulk-vari bir güce, evrenin orasında burasında solucan deliği açabilme, evren içerisinde nerede olursa olsun istediği kişiyi bulabilme ve daha akıllara gelmeyen onlarca uçuk kaçık yetiye sahip kişilikleri kendinde barındırmaktadır. Sınırı yok derken aslında tam da bundan bahsediyorduk: Sayısını hesaplayamayacağınız kadar çok olan kişilikleri sayesinde adeta tanrı konumunda bir karakter özelliği taşımakta olan Legion’ın her şeye bir çıkış yolu bulunmaktadır.

a3

Marvel’ın, kelimenin tam anlamıyla yarattığı bu ‘ilah’ karakterini anlatan FX dizisi Legion şu sıralar yapım aşamasında. 2017’de ekranlara gelecek olan dizi için X-Men filmleriyle bir bağlantısı olmayacağı konusunda net bir bilgi mevcut. Bu hususta, dizi ile filmlerdeki her karakter için ayrı bir kural olduğunu belirten Noah Hawley, bu işin göründüğü kadar kolay olmadığını da söylüyor.

Konsept olarak, David’in mutant güçlerini keşfetme üzerine yoğunlaşacaklarını dile getiriyor yapımcılar. Hawley‘nin belirttiğine göre de “bütün hayatınız boyunca deli olduğunuzu düşünürsünüz ama bir gün biri çıkar ve aslında aklı başında biri olduğunuzu, sadece sahip olduğunuz güçleri benimsemeniz gerektiğini söyler ya hani” kıvamında bir sürekliliği olacakmış.

Karaktere dair geçtiğimiz özetten sonra üzerine dizinin fragmanını iliştirmezsek ayıp olur dedik, o nedenle Comic-Con’da sunulan ilk trailerı yazının sonuna da eklemek istedik. İzleyeceğiniz fragman kadar karakter hakkındaki düşüncelerinizi de merak ediyoruz, yorumlarda belirtmeyi unutmayın, olur mu?

Karakter detayına dair kaynak: Wikipedia

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.