Konu çizgi roman filmleri olunca hep Warner Bros’un DC’si ve Disney’in Marvel’ını kapıştırıyoruz, arada üçüncü bir isim olduğunu genelde unutuyoruz. Elindeki markalarla bazen First Class gibi müstesna filmler çeken, bazen de Fantastic Four gibi pek başarılı olmayan işlere imza atan Fox, sinemadaki rekabetten sonra şimdi televizyonda da yarışa katılmaya karar vermiş duruyor.

Normalde Fox ve Marvel arasında, sadece sinemayı kapsayan anlaşma Fox’un televizyona dizi çekmesi için Marvel’dan izin almasını gerektiriyordu. Ama bugün, Marvel resmi sitesinden yaptığı bir açıklamayla, iki firma arasındaki husumetin aksine ortak noktayı bulduklarını ve iki yeni X-Men dizisinin televizyonlarımızı şenlendireceğini açıkladı. Bunun karşılığında aldıkları şey ise resmen açıklamadılar, ama zaten onun dedikoduları da kulağımıza çalındı.

crazy

Bu dizilerden ilki FX Kanalının pilot bölüm için sipariş verdiği “Legion”. Konumuz David Heller adında bir genci konu alacak. Kendisi küçük yaşlarından beri akıl hastalıklarıyla uğraşmaktadır. Kendisine şizofreni teşhisi koyulmuştur ve akıl hastanesinde yatmaktadır. Olaylar başka bir hastayla yaşadığı bir olay sonrasında değişir, kafasındaki seslerin gerçek olabileceğini düşünen David, bunları kontrol etmeyi öğrenmeye başlayacaktır. Hemen Legion’ın çizgi romanlarda Prof X’in sorunlu oğlu olduğunu da not düşelim.

Pilot bölümünü Fargo ile pek çok ödüle layık görülen Noah Hawley yazacak ve kendisi aynı zamanda prodüktör koltuğunda olacak. Kendisine X-Men filmlerinden Lauren Shuler Donner, Bryan Singer, Simon Kinberg, Marvel’ın televizyon biriminden Jeph Loeb, Jim Chory ve John Cameron (Fargo, The Big Lebowski) eşlik edecek.

770516-hellfire_club_00

Diğer dizimiz direkt Fox kanalına geliyor. Dizimizin adı “Hellfire”. 1960’larda geçecek dizimiz genç bir ajanın güç açlığıyla yanıp tutuşan bir kadın tarafından yönetilen ve pek çok zengin ve güçlü üyesi bulunan bir organizasyonun dünyayı ele geçirmesini öğrenmesini konu alacak. Bu organizasyonumuzun adı Hellfire Club. Çizgi romanlarda X-Men’le pek çok kez karşı karşıya gelen bu elit mutantlar topluluğunun yönetiminde First Class filminin baş kötüsü Sebastian Shaw olsa da, burada güç açlığı olan kadın yöneticinin Emma Frost olması çok ciddi bir olasılık.Star Trek 3’te beraber çalışan Patrick McKay ve JD Payne yazacak, bu ikilimizle birlikte Evan Katz (24: Live Another Day), Manny Coto (“24”) dizinin yaratıcıları olarak geçiyorlar. Prodüktör kadrosu yukarıdakiyle hemen hemen aynı.

Açıkçası X-Men’e çok bulaşmadan bir X-Men dizisi çekmek için oldukça kafa yordukları aşikar ve bu iki fikir de fena durmuyor. Bir sürü karakteri olmasıyla esasen televizyona çok uygun olan X-Men evreni içerisinden televizyonun bütçeden kaynaklı olarak zayıf tarafı olan süper güç efektlerini minimumda kullanacak hikayeler seçmelerini de takdir ettim. Dizilerin ton olarak Arrow-Flash’a mı, yoksa Dardevil’e mi daha yakın bir hava çizeceği konusu ise esas merak ettiğim konu. Daha pilot aşamasında ama televizyonda X-Men’den karakterler görme fikrinin şimdiden beni heyecanlandırdığını söyleyebilirim.

Siz ne düşünüyorsunuz X-Geek’ler yeni dizilerimiz hakkında?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.