Malumunuz, Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen bir dizi geliştirilmekte şu an. Proje orijinal içerik üretimi konusunda Netflix ile yarışmaya ciddi anlamda kararlı gözüken Amazon‘un dijital dağıtım platformunda yayınlanacak ve kulislerde Amazon’un 250 milyon dolar gibi bir bütçe yatıracağı iddia ediliyor. Peki dizinin bir noktada HBO’da yayınlanabileceğini, ancak HBO’nun bilerek ve isteyerek kendisini yarıştan çıkardığını biliyor muydunuz? Üstelik bunun epey de mantıklı bir sebebinin olduğunu?

Business Insider’ın bir organizasyonunda konuşan HBO patronu Richard Plepler, dizinin geliştirilme aşamasındayken yayıncısı olmak üzere hamle edebileceklerini, ancak bunu tercih etmediklerini dile getirdi. Bu kağıt üzerinde çok saçma geliyor insana; çünkü Yüzüklerin Efendisi sadece pop kültür ya da eğlence sektörünün değil, insanlık tarihinin en büyük mühür markalarından biri olmayı garantileyeli birkaç onyıl geçti. Ama işte enteresandır, Plepler ve ekibinin pas geçmesinin sebebi de tam olarak bu aslında.

lotr___the_ring_of_power_ii_by_pakpolaris-d34hatj

Sopranos, Wire, Six Feet Under gibi efsane dizilerin yayıncısı HBO bu fırsatı tepmiş, çünkü Plepler’ın tabiriyle “%100 onların olan fikri mülkleri” tercih ediyorlar. Plepler, “Kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bizim markamızla anılan işler yapmayı tercih ederim” diyor. Böyle olunca da insanın kafasında bir tablo oluşmaya başlıyor doğal olarak, ve bir mantık görmeye başlıyorsunuz. Game of Thrones elbette George R. R. Martin‘e ait bir fikri mülk; ama ne olursa olsun Westeros deyince aklımızın bir yerine HBO da geliyor. Yüzüklerin Efendisi ise hem kitabı, hem de filmiyle halihazırda o kadar efsane ki, dizisinin tüm bunların arasında kendine yer kazıması neredeyse mantık dışı.

Bu sebebin üzerine, zaten bir de HBO’nun halihazırda bir fantastik destana sahip olduğu gerçeği ekleniyor. Her ne kadar Game of Thrones önümüzdeki yıl sona erecek olsa da HBO beş tane spin-off dizisi planladı. Yani birkaç yıl boyunca fantastik dünyalara doyacaklar zaten. E bütün bunların hepsi akla sığan açıklamalar. Tabii bir yandan, Plepler erkekliğe leke sürdürmemek için “Kovulmadık, biz istifa ettik” de diyor olabilir, onu da ihtimaller dışına çıkartmamak lazım!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.