USA Today, Hollywood Reporter ve GQ gibi mecralarda gazetecilik yapan Michael Wolff‘un yazdığı Fire and Fury kitabı geçtiğimiz aylarda dev bir infial yaratmıştı; hatırlar mısınız? Amerikan medyasını takip edenler hatırlayacaktır. Elinde dizüstü bilgisayarı ve çalışan bir internet bağlantısı olan herkes Trump’la ilgili yorum yaptığı için Wolff’un Beyaz Saray’da geçirdiği vakte dair yazdığı şeyler muhteşem ilgi çekmişti. Tüm internet bir ay kitabı konuştu. Sonra da unuttu.

Çünkü Wolff’un araştırmacılığı da, gazeteciliği de ciddi bir baskı altında ayakta kalabilecek kadar prestijli değildi. Üstelik burada hedef alınan şey Trump yönetiminin doğrusuzluğu ve kanunsuzluğu olduğu için, taşı atan günahsız mı ona bakıldı. Çok emin olunamayınca da ilgi azalarak tükendi. Söz konusu materyal bir kitapsa böyle olur zaten. Kitaplar toplum bilincinde ciddi oldukları için, ciddi ele alınırlar ve ciddi bir elemeye tabi tutulurlar.

Diziler için durum öyle değil.

trump_127

Bu yüzden, HBO‘nun yakın zamanda Fire and Fury kitabını diziye uyarlayacak olması bu yüzden çok ilginç bir anlam ifade ediyor. Wolff’un gazeteciliğini matbuda sorgular insan, ama iki hafta önce ejderhalara binen buz zombilerinin yayınlandığı kanalda esas olan bulgu değil, duygudur. Bu noktada da Trump Beyaz Saray’ının duygusunu iyi yansıtırsa dizi, derli toplu olursa; kimse kalkıp da ona mikroskopla bakmaz. Tatava yapmaz. İzler geçer.

Bu duyguyu yansıtma işini de baştan sıkı tutmak gerekiyor. Onun için de işte projenin başına yönetmen olarak Jay Roach‘u koymuşlar. Roach kariyerine Austin Powers ve Fockers serilerini yöneterek başlamıştı, ancak 2008 civarında HBO için 2000 Amerikan Başkanlık Seçimi’ni anlatan Recount‘u çekti ve o gün bugündür de tadını aldığı politik dramalardan ayrılmıyor. 2012’de McCain + Palin adaylığını konu alan Game Change‘i, 2016’da da Lyndon Johnson’ı anlatan All the Way‘i yönetti. Yani HBO’nun içerideki “Politik dizi lazım oldu” adamı.

İyi bir iş çıkar, çıkabilir gibi geliyor insana. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.