Bu sayfalarda daha önce bağıra bağıra Marvel Unlimited‘a üye olun dedik, Comixology anlattık, Steam indirimleri geldi, kapınızı çaldık. Maksadımız hep aynı oldu. Geek olmak zor iş. Pahalı iş yani. Oyun geek’iysen, ayda 300-400 liranı net gömeceksin diyorlar sana. Çizgi roman geek’iysen, bunun çevirisini beklemesi, dijitalini takip etmesi var. Sinema geek’leri vizyon peşinde, dizi geek’leri yayın yapan site arıyor. Spor geek’lerinin bile derdi ayrı, maça gitmesi, yayınlanan bir yer bulması bile zor. Düşünün yani, bir Federer kırk yılda bir geliyor ülkeye. Tenis geek’i n’apsın?

Bizim meramımız da bunları kolaylaştırmak. Özellikle de iş gözünüzün önünde duran sarih çözümlere geldiğinde. Bugün de bunun için buradayız. Ey geek, ey güzel geek, evde PlayStation’ın var, biliyoruz. Ya PS3, ya PS4, ya da Vita. Duruyor bir köşede. Ama oyununu daima alması zor. İçinde bir ejderha yatıyor o aletlerin, ama uyandırması zor. E kolayı var ya işte? Plus diye bir şey var yani. Gel bugünlük amme hizmetimiz bu olsun, seni Plus’a ikna edelim. Var mısın?

Bak saymaya başlıyorum.

 

InFamous 2

01 InFamous 2

PlayStation 2’den, 3’e geçişte bir anda Sony’nin ana üçlüsü kendini ciddi oyunlar yaparken buldu: Naughty Dog Jak & Daxter’ı bıraktı, Uncharted‘a koştu, Insomniac Ratcher & Clank’i unutmadı ama, Resistance ile PS3’ün ilk büyük hitini yarattı. Sucker Punch’ta geride bıraktığı Sly’dan sonra, InFamous‘ı yapıp, bize son yılların en iyi süper kahraman oyunlarından birini verdi. InFamous 2, inanması zordur ama, ilk oyundan da iyiydi. PlayStation Plus‘ta da baya bir süre durdu sağ olsun. Hâlâ da arada indirir, açar oynarız!

 

Just Cause 2

02 Just Cause 2

PlayStation Plus’ta bir kere verilen oyunu kaba tabiriyle ebeledin mi (indirmesen de satın al butonuna basınca, hesaba yükleniyor otomatikman) orada kaldığı için, resmen şımarıklık etmenin önü açılıyordu. Hiç utanmıyorum, Just Cause 2’yi de verildiği 2012 senesinde öyle bir şımarıkla ekledim, vaktinin gelmesini bekledim. O vakit geldi, sonra bir daha da gitmedi. Hâlâ PS3’ümün hard diskinin bir bölümü Just Cause 2’ye ayrılmış vaziyettedir. Zira oyuna hâlâ girip, yapacak yeni bir şeyler bulabilmek mümkün yahu!

 

Batman: Arkham City

03 Arkham City

Çok fazla izah etmeme gerek var mı? Batman: Arkham Asylum zaten iyiydi. Muhteşemdi hatta. Hatta kusursuzdu. Rocksteady oturdu, “kusursuza ne ekleyebiliriz?” diye düşündü, cevabı da “daha büyütebiliriz” olarak verdiler. İyi ki de vermişler. Arkham City de Plus üyeliğinin biraz Sony dezavantajına çalıştığı anlardan biriydi. İki saatte biten oyunu görünce tüketici olarak insan “eeh, vermişiniz küçük oyunu tabi” diyebiliyor da, bu… Bu biraz ticari bir hata hamlesi midir, nedir? Aldık biz bunu ta 2012’de, hâlâ oynuyoruz yani?

 

Mortal Kombat

04 Mortal Kombat

Şimdi eğri oturup, doğru konuşalım, Türkiye’de konsol sahibiyseniz, muhtemelen iki sebepten dolayı bu kararı verdiniz. Ya futbol oyunlarını oynayacaksınız, ya da dövüş oyunlarını. Konsol dediğin şeyin PC’ye en büyük üstünlüğü, arkadaşınla yan yana, didişe didişe oyun oynamak, arada dirsek atmak, dikkat dağıtarak pisleşmektir yani! PlayStation Plus‘da bunu fark etmiş olacak ki, 2013’te “al ulan al” diyerek Mortal Kombat’ı fırlatmıştı üzerimize. Ne turnuvalar döndü, ne kanlar çıktı…

 

Mafia II

05 Mafia II

Benim yıllarca oyun basını içinde çalışmamla beraber öğrendiğim şeylerin en ilginci, Mafia serisinin ülkemizde gördüğü hürmet. Hiç şüphe yok. Artık bu seriye dair olan kolektif aşkımız buradan süzülerek Japonya semalarına mı uçtu, Shuhei Yoshida’nın burnuna mı kaçtı bilmiyoruz, ama 2013’te, bir diğer memleket favorisi Mortal Kombat‘la birlikte, Mafia II’yi de verdiler. Biz de bindik katır katır çalışan arabamıza, çektik janti takımları…

 

BioShock Infinite

06 BioShock Infinite

Çok dev samimiyetle konuşuyorum, PlayStation Plus bazen bana gerçek dışıymış gibi geliyor. Ben bu aletin içine 20 lira gibi bir şey atıyorum, bu alet de bana her ay geri altı oyun fırlatıyor. Yani ne bileyim, o kadar alıştım ki oyun firmalarının küçük kandırmalarına, oyuncu dürtme çabalarına, şaşırıyorum. En çok da burada dumur olmuştum. BioShock Infinite pek çoklarına göre 2013’ün en iyi oyunuydu açık ara. Çok netti yani bu. Hemen ardından da Plus’a gelince böyle küçük demosu, kırpılmış versiyonu falan zannettim. Yok. Baya oyun!

 

PES 2014

07 PES 2014

Dedik ya, Türkiye’de bir oyuncu konsol alıyorsa ya arkadaş dövmek istiyordur, ya da arkadaşına gol atmak. Bizce istisnası çok nadirdir. Plus 2013’te PlayStation sahiplerine Mortal Kombat’ı yolladı, 2014’te de PES 2014’ü. Bir BioShock Infinite olmasın (yahu birkaç ay önce senenin oyunu seçilmiş bir oyunu vermek nedir? kim para kazandı bu işten?) PES 2014 de garibime gitmişti baya. Yani çünkü biz bunu hâlâ oynuyoruz?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

 1. OZİKO-SAN Reply

  Uncharted 3, Nba 2K14, Far Cry 3, Dishonored, Valiant Hearts, Arkham Asylum …

  Ben de bir şeyler ekleyeyim dedim. Ama sizin aksinize rağbet edilmediğini hiç de düşünmüyorum.

 2. Injustice’in mobili bile konsol versiyonundan daha çok destek görüyor. Aylar önce 2.0 diye bir güncelleme verdi adamlar, o zamandan beri challenge üstüne challange ile konsolda olmayan karakterleri giriyorlar. Konsola 2. bir oyunun çıkacağını sanmam daha.

 3. Berk Ökten Reply

  Assassin’s Creed 3, Uncharted 3, Farcry 3, Battlefield 3, Remember Me bunlar da atlanmaması gereken oyunlar bana kalırsa

 4. Reklam filan almaya başlamışlar diyordum; artık konudan konuya da reklam amacıyla girmeye başlamışsınız. Neyse, para kazanın tabi. Hiç abes de durmuyor gayet yazılabilecek bir konuyken. Sadece ”rağbet gömüyor” kısmı çok yanlış; çünkü millet gayet de kullanıyor plus ama o da giriş için gerekliydi sanırım. :DDDD

 5. Onur Ayanoğlu Reply

  Rağbet olmasa verilir mi kardeşim bu oyunlar adamlar kazanıyor ki veriyor bedava oyun kazanmasa ne vericek 20-25 milyon PS4 satmış adamlar XONE ı resmen katlamış exclusive oyun desen yıkıp geçiyorlar bir PS sahibi mutlaka Plusıda almalı almazsa kendisi kaybeder sonuçta.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.