Dijital platformlar, 4K Youtube videoları, bulut tabanlı oyun servisleri… İnternet hızı şu an tüm hobilerimizi takip edebilmek için her zamankinden daha önemli.

İnternet hızımız çevrimiçi tüm faaliyetlerimizi etkileyebilir ve bağlantı performansımızı belirleyebilir; hiçbirimiz sadece yeni bir video yüklemek için saatlerce bilgisayarın başında beklemek istemeyiz. Bu sebeple ne zaman bilgisayarda vakit geçirmek istesek elimiz düzenli olarak hız testine gidiyor. Ancak doğru sonuçları elde etmek için de doğru hız testi araçlarını seçmek ve bazı önemli adımları takip etmek gerekiyor. Buyurun, doğru speedtest & speedtest sonuçları elde etmek için dikkat edilmesi gerekenler listemize:

bu bir internet

1) Bağlantı Koşullarının Doğru Olduğundan Emin Olmak

Evet, kulağa biraz klişe gelebilir fakat IT Crowd ekibi de o savunma mekanizmasını boşuna geliştirmedi: Ethernet kablosunu doğru yere taktığınızdan emin misiniz? Zira her şeyden önce bağlantı koşullarınızın doğru olduğundan emin olmalısınız. Kablolu bir bağlantı kullanıyorsanız modem ve cihazınız arasındaki mesafe makul olmalı ve sinyal gücü yeterli olmalı. Sonra birden fazla cihaz bağlıysa bu durum cihazınızın ağını yavaşlatabilir, biliyorsunuzdur. Hız testi yaparken diğer cihazların ağ aktivitelerini durdurmak da faydalı olabilir.

2) Kablolu Bağlantı Tercihi: Ethernet’ten Öte Köy Yok

İnternet hızını doğru bir şekilde ölçmek istiyorsanız başarılı bir speedtest & speedtest sonucu almanız için bağlantı koşullarınızın doğru olduğundan emin olmanız gerekir demiştik, burayı biraz daha açalım. Kablosuz bağlantılar bazen sinyal gücü veya mesafe gibi faktörler sebebiyle değişkenlik gösterebilirler. Bu nedenle hız testi yaparken mümkünse kablosuz bağlantı yerine ethernet kablosu kullanmalısınız. Kablolu bağlantı özellikle yüksek bant genişliği gerektiren aktivitelerde, yüksek çözünürlüklü videolar izlerken veya büyük boyutlu dosyalar indirirken önemli bir avantaj sağlıyor. Dolayısıyla kablolu bağlantı tercih etmek, internet hızınızı etkileyebilecek olan faktörleri en aza indirir.

3) Gereksiz Ağ Aktivitelerinin Durdurulması

Speedtest & speedtest yaparken doğru sonuçlar elde etmek için gereksiz ağ aktivitelerini durdurmak önemlidir. İndirme veya yükleme işlemleri, arka planda çalışan güncelleme veya senkronizasyon işlemleri gibi ağ yoğunluğu yaratabilecek etkinlikleri durdurmanız hız testi sonuçlarınızın gerçek bağlantı hızınızı yansıtmasını sağlayacaktır. Bu tür aktiviteler ağ bant genişliğini tüketebilir ve hız testi sonuçlarınızı yanıltabilir. Bu nedenle hız testi yapmadan önce gereksiz ağ aktivitelerini durdurarak en doğru sonuçları elde edebilir ve bağlantı hızınızı gerçekçi bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

4) Farklı Zaman Dilimlerinde Test Yapmak

speedtest internet hız testi

İnternet hızı gün içinde değişebilen bir şey, bunu da en iyi gecelerini oyunlara adayanlar biliyor. Yoğun ağ trafiği saatlerinde veya bölgenizde ağ kullanımının yoğun olduğu zaman dilimlerinde bağlantı hızınız etkilenebilir. Bu sebeple speed test & speedtest sonuçlarınızın doğru çıkması için farklı zaman dilimlerinde test yapmanız gerekir. Bazı zaman dilimlerinde internet trafiği daha az olduğundan daha yüksek hızlara ulaşmanız daha olası olabilir. Örneğin erken sabah saatlerinde veya gece geç saatlerde ağ trafiği genellikle daha düşüktür. Bu zaman dilimlerinde yapılan hız testleri bağlantınızın gerçek potansiyelini daha iyi yansıtabilir. Bu sayede internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği hızı alıp almadığınızı daha doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Farklı zaman dilimlerinde test yaparak bağlantınızın performansını da daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer belirli bir saat diliminde bağlantınızın hızı düşük çıkıyorsa bu bilgi size internet aktivitelerinizi planlama veya ilgili saatlerde yoğunluğu azaltma konusunda fikir verebilir. Örneğin dosya indirme gibi yoğun ağ kullanımı gerektiren aktiviteleri daha düşük trafik saatlerine denk getirerek daha iyi bir bağlantı deneyimi yaşayabilirsiniz. 

5) Doğru Hız Testi Araçlarını Kullanmak

Buraya kadar her şey yolunda ama hâlâ hızınızda beklenmedik hareketler mi görüyorsunuz? Eh, speedtest & speedtest sonuçlarınızın doğru olması için güvenilir ve doğru hız testi araçlarını kullanmak da önemli. İnternet üzerinde birçok farklı hız testi aracı mevcut ancak bazıları güvenilir olmayabilir veya sonuçları yanıltıcı olabilir. İyi bir hız testi aracı seçerken güvenilir bir kaynak tarafından önerildiğinden ve geniş bir kullanıcı tabanına sahip olduğundan emin olmalısınız.

6) Hız Testi Sonuçlarını Değerlendirmek

Son olarak internet hız testi sonuçlarınız genellikle indirme hızı, yükleme hızı, gecikme süresi gibi metrikleri içerir. Bağlantınızın hızının ne kadar iyi veya kötü olduğunu anlamak için bu metrikleri dikkatlice değerlendirmelisiniz. Ayrıca hız testi sonuçlarınızı internet servis sağlayıcınızın size vaat ettiği hızla karşılaştırarak bağlantınızın performansını değerlendirebilirsiniz.

Doğru speedtest & speedtest sonuçlarını elde etmek için bağlantı koşullarınızı kontrol etmek, kablosuz bağlantı yerine kablolu bir bağlantı tercih etmek, gereksiz ağ aktivitelerini durdurmak ve doğru hız testi aracını kullanmak gerekir. Bu adımları takip ederek internet hızınızı doğru bir şekilde ölçebilir ve bağlantınızın performansını iyileştirebilirsiniz.

Author

Dünyanın en ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkarak çeşitli konularda fikirlerini belirten yazarlar. Bir konuk yazar asla geç yazmaz, erken de yazmaz. Onlar, tam yazmaları gereken zamanda yazarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.