Teknoloji beni şaşırtmaya devam ediyor. Samimi söylüyorum, bazen meselenin tam olarak ne olduğunu çözemiyormuşum gibi hissediyorum. Küçüklüğümden beri bir ihtiyaç olarak tanımladığım bazı şeyler vardı, ve onların başkaları tarafından da bir ihtiyaç olarak görülmesine, bu başkalarının da o konuda atılımlar yapmasına şaşırmıyorum. Mesela bence uzun yıllardır pek çoğumuz otobüs ve uçaklarda koltuk arkalarına ekran konulması gerektiği konusunda mutabıktık. Bu işe kafası basan biri meseleyi çözdü, teknoloji bir ihtiyacı kapattı.

Anlayamadığım, kafamın basmadığı şey ise şu: bazen ortaya bir teknoloji çıkartıyorlar; kesinlikle ihtiyacımın olduğunu bir saniye bile düşünmemiş oluyorum, ama gördükten sonra önceki kullandığım şeyler saçma gelmeye başlıyor. Sony’nin yeni hoparlörü (bunun doğru yazılımı konusunda bir mutabakata vardık mı?) “Smart Bluetooth Speaker BSP60” da böyle mesela. Amazon’un önceden Echo adlı ürünüyle girdiği bir sektörde yol almayı hedefliyor: ses kontrollü hoparlörler. Fakat BSP60’ın Echo’da olmayan bazı özellikleri de var ve onlar, gerçekten insanın canını çektiriyorlar.

smart-speaker-BSP60-black-1240x840-a9908123500c49d300da0fc5a4e5dc65

Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim, ses kontrollü hoparlör inanılmaz bir şey. Gerçekten. Yıllardır buna nasıl ihtiyaç duymuyordum bilmiyorum, fakat şu an gerçekten komut momut anlamayan hoparlörlerime odun gözüyle bakmama sebep oldular. Anladığım kadarıyla ortada şimdilik Amazon ve Sony arasında geçen de bir savaş var; zira Sony Amazon’un Echo’sunu görmüş ve arttırmış; belki onu de görüp arttıracak birileri çıkacaktır. BSP60, Echo’nun aksine farklı komutalar da alabiliyor. “Okay speaker” dedikten sonra hoparlörün alarm kurmasını, mesajlarınızın durumundan sizi haberdar etmesini ve kronometre açmasını sağlayabiliyorsunuz.

Üstelik düz bir kolon olan Echo’nun aksine BSP60 gerçekten bilim kurgu filmlerinden çıkmış bir şekle sahip. Sadece şeklen değil, fonksiyon olarak da biraz sci-fi bu küçük topumuz. Zira kendisi alt yüzeyinden küçük tekerlekler çıkartıp hareket edebiliyor. Sony’nin Rolly ürünüyle paylaştığı bu özellik, düz yüzeylerde BSP60’ın hareket edebilmesini sağlıyor ki, biz buradan buna hey maşallah diyebiliyoruz sadece. Hoparlör olarak hareket fonksiyonunu ne derece kullanırız bilmiyoruz, ama birincisi; alarm çalarken biraz daha uyuklamaya çalışan bilinçsiz kollarımızdan kaçabilecekse süper olur, ikincisi, bu ses komutası ve tekerlek kombinasyonu her eşyaya gelirse Wall-E vari bir gelecek çok uzakta değildir. Düşünsenize Vader gibi her şeyi kendinize çağırıyorsunuz evin içerisinde…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.