Türkiye’de ‘geek’ sıfatı oturuyor, oturmaya devam ediyor, yeri geliyor tam ne olduğu anlaşılmıyor, yeri geliyor Marvelcı / DCci gibi yanlış kamplara ayrılıyor… Ancak geek kültürüne yakışan içerik üreten siteler, bilhassa da YouTube kanalları artarak çoğalıyor, çünkü “onlar konuşuyor, geek yapıyor!” 🙂

Bizim kanala jüri özel ödülü verdik (ona zaten hepiniz abonesiniz değil mi?) ve tavsiye ettiğimiz dost ve kardeş diğer kanalları da tanıtalım istedik sizlere. Bu kanalları değerlendirirken, içerik üretme sıklığı, konuya ve seyirciye olan sevgisi, bir de ürettikleri içeriğin ‘çakma / çevirme’ olup olmadığına baktık.

DİKKAT! Bu yazı içerisinde video bağlantılarını göremiyorsanız, Facebook üzerinden Instant Articles okuyor olabilirsiniz. Facebook Instant Articles YouTube embedlerine böyle bir gol atıyor. Listeyi mobil browserda açın!

Öncelikle, içeriği sağlam, düzenli, orjinal ve hızlı büyüyen TOP 5:

1) Ezgi’nin Kanalı

YouTube’da Türk geek içeriğinin şampiyonu Ezgi’nin Kanalı, sempatik sunucumuz Ezgi gönülleri feth ederken, çizimlerini kendi kanalında toplayan Anıl Çelikkaya’da içeriklere bol bol destek veriyor belli ki. “Ezgi ne sunsa izletir” gibi bir algı oluşuyor, oluşmasın, içerikleri de güzel. Kanalda yer alan listeleri de sağdan soldan çevirmiyorlar, kendilerini derliyorlar. Daha çok film ve dizi odağında, çizgiromanlar Anıl’ın kanalında. Onu da aşağıda verdik. Biz ilgiyle izliyoruz, sizlere de tavsiye ediyoruz.

2) Turgut Uç

Turgut’un kanalı henüz çok taze ama kısa zamanda 2.500 aboneyi geçti, herhalde bu hızla büyürse bizi de yanına alacak. Kanal Game of Thrones konusunda çok iyi içeriğe sahip, düzenli olarak da içerik çıkıyor. Zaten çoğunuz bizim kanaldaki inceleme videolarından tanıyorsunuz Turgut’u. Henüz yorumlarda höyküren ergen YouTube kullanıcıları basmadı kanalı, o yüzden kitlesi de iyi. Tavsiye ederiz:

3) Baran Köse

Baran, IGN Türkiye ve Oyungezer‘de yazdığı yazılarla Türk çizgiroman okuruna kendini önceden tanıtmıştı, bir kaç aydır kendi kanalı ile düzenli içerik üretmeye başladı. İçerikler sık sık geliyor, hızlı geliyor. Game of Thrones konusunda incelemeleri yanında, CW’nin Arrow, Flash ve artık Supergirl üçlüsü hakkında da söyleyecek sözleri var. Videolar genelde dizi ağırlıklı bu aralar, biraz çizgiroman incelemelerini de arttırsa çok iyi olur, bilhasa DC konusunda bilgili, BvS’yi seven bir insan Baran. Buyrun:

4) Filme Gitmeden Önce

“Filme Gitmeden Önce” az ama öz içerik üretiyor. Haftada 1, bazen 2 videosunu görüyoruz ancak dikkat çekici konuları ele alıyorlar. Adı üzerinde, biraz da Ezgi’nin Kanalı gibi sinema ve film odaklı bir kanal. Belki oyunlar, çizgiromanlara daha çok yer verelbilir? En son Rick & Morty övmeleri ile de bizden sevgiyi kaptılar. Tavsiye ederiz!

5) Nilüfer Baş

Nilüfer’in kanalı bu ara tavsiyelerde çok çıkıyor, tıpkı Ezgi gibi ‘sempatik sunucu’ + ‘iyi içerik’ formülü Nilüfer’in kanalını da ‘Sakallı ve tonton adamlar muhabbet ediyor’ (biz) formülünden öne geçiriyor. Westeros tarihi içerikleri sanki hafif bir çeviri metni gibi geliyor bize, öte yandan bölüm incelemeleri ve kitap tanıtımları gayet güzel ve içten. Bu aralar çok Game of Thrones içeriği var, bakalım devamında neler gelecek? Diziler, filmler, çizgiromanlar, animeler de beklliyoruz Nilüfer! Bazen videolarına göre saç, kostüm de yapan Nilüfer’in bu kanalını da tavsiye ediyoruz:

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Geekyapar! 😉

Koca liste yaptık, kendi kanalımızı koymadan geçmeyelim dedik. Aranızda Geekyapar okuyup, Geekyapar kanalına abone olmamış olanlar var. Bu 600.000 okurun yarısı abone olsa 300.000 olmuştu kanal, hala 50.000’iz kardeşim! Basın bakayım şu abonelik tuşlarına!

Takip ettiğimiz kadarıyla Geekyapar çeviri içerikten uzak duruyor, listelerini kendi derliyor, diziler ve filmler ile ilgili içerikler üretirken, ara ara kendi orjinal videolarına da yer veriyor. Kanalın arkasında tek akıl yok belli, nereye çekerlerse oraya gidiyor. Biraz odaklansalar iyi olur!

…Ve Mansiyon Ödülleri!

Aşağıdaki kanallar uzun süredir düzenli ve orjinal içerik üretiyorlar, ancak beklenen büyümeyi bir türlü yakalayamadılar. Daha büyük olmayı hak eden kanallar bunlar. İlk beşe alamadık ama bakmanızı tavsiye ediyoruz. YouTube dediğin açık mecra, herkes beğendiğini alsın.

– Mösyö Pikselans

Valla ayıp! Biz bu kanalı yazıyı yayınladıktan sonra, sizden gelen yorumlar ile keşfettik. (Pardon, yiğitcan biliyormuş, hatta kendi hazırladığı ‘kimdir’ videolarında selam da çakmış kendilerine.) Kanalı görünce keşke yukarıdaki 5’i 6 yapsaydık dedik, ama bir kere yapmış bulunduk.

Her şeyden önce, Mösyö Pikselans’ın kanalı tavsiye algoritmalarına uygun etiketleri arttırmalı! 🙂 İkinci olarak, Türkiye’de yaşayan ancak yabancı dilde içerik üreten insanlara uygun, çok güzel içerikler üretiyor. Reddit, YouTube, 4chan karışık bir görsel dili var. Ancak yabancı dili olanlar zaten yabancı kanalları takip ediyor ve Pikselans’ı keşfetmiyor olabilir, öte yandan sadece Türkçe içerik tüketenler için ise içerikler biraz niş. Böyle de minik bir tavsiye vererek, güzel içeriklerinden ötürü Pikselanslarını kutluyor ve kalb atıyoruz, aha –> <3

– Çizgi Roman Yolculuğu

ÇRY, bambaşka bir şey. ‘geek kanalı’ deyince insanın aklına gelen şey değil, ancak her geek’in izlemesi gereken bir kanal. Civil War incelemesi, Deadpool gıybeti, Game of Thrones teorileri tarzı gündem içerikler değil, adeta Türkiye çizgiroman tarihine ışık tutacak 15 bölümlük bir belgesel, bir akademik eser gibi ÇRY. Hepimizin kanalları, siteleri eskidiğinde ÇRY hala geçer akçe olacak! Belki bundan ötürüdür ki 1 yılda 15 bölüm çıkarttı, her bölümü en fazla 10k izlendi. ‘Kaliteliği içeriğin talep görmemesi’ gerçeğini çok iyi biliyor, yine de az sayıda kaliteli içerik tutkununa selam çakarak, “bilmiyorsanız bakın buraya” diyoruz!

– Sinema Sakini

Sinema Sakini neden çok daha büyük bir kanal değil inanın biz de bilmiyoruz. Bol içerik var, güncel, samimi, uğraşılıyor da. Kesinlikle bakın, beğenirseniz takibe alın diyoruz:

– Anıl’ın Kaleminden

Anıl’dan aslında en yukarıda bahsettik, Ezgi’nin Kanalı‘nda kendisi çok göstermeyen ancak içeriklere katkısı çok olan bir arkadaşımız. Onun kanalında da çizgiroman ve çizim içerikleri bol bol var.

– Geek Medya

Geek Medya’nın maşallahı var, tek kişilk dev kadro, adeta küçük bir Geekyapar gibi çalışıyor. İçeriklerin erişimi ve izlenmesi düşük, ancak zamanla artacaktır. Durmak yok, yola devam genç adam! 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=f0AW0J6VWDE

– Party Chat

Düzenli, güzel, cazip içerik çıkartan Party Chat, belki de kanal isminden algoritma kurbanı oldu, yoksa bu kadar temiz içeriklere sahip bir kanalın YouTube ergenleri tarafından basılması, like’lara çökülmesi lazımdı. Mis gibi kanal, illaki bakın!

– Hakan’ın Köşesi

Hakan’ın kanalı yeni keşfettik. IKEA dolabının önünden dünyaya seslenen kanallardan yine, samimi ve sevimli içerikler çıkıyor. Turgut ve Baran’ın kanalları gibi hızlı büyümesini umuyoruz. Başlarda az seyirci olur Hakan, canını sıkma! 🙂

– Harbi Let’s Play

Bir de bu kanal var. İçimizden birinin, adını vermeyelim şimdi, ayrı kanalı olduğundan bunu buraya koyduk ama berbat bir kanal. Bu kadar kötü bir kanal olamaz. Geek kanalı falan da değil. Kötü yani. Rezalet bir içerik. Zaten iki tane videosu var, nasıl bir adam yapıyorsa artık bunları? Lütfen raporlayın kapansın!! (şaka lan)

Sizce düzenli ve orjinal içerik üretmelerine rağmen atladıklarımız, eksik bıraktıklarımız var mı? İlla olmuştur, her gün yepisyeni kanallar çıkıyor, içerikler coşuyor be anam, biz de yetişemiyoruz ki? Facebook yorumlarına ya da Muhit’e yazın, bir sonraki yazımızda dahil edelim. Alt dudağınızı hafifçe ısırıyoruz, kolay gelsin.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.