Ne bölümdü be! Bütün bir sezonun kirini pasını resmen üzerimizden aldı, sezon başlamadan önce yapımcıların neden “Bu sezon en iyisi olacak” dediğini anlamamıza vesile oldu. Başından sonuna kadar, Gizmodo’nun attığı muhteşem “Game of Thrones’da az evvel kelimenin tam anlamıyla her şey oldu” başlığının hakkını verecek bir finaldi. Asırlardır süregelen “Game of Thrones’un en iyi bölümü, 9. bölümlerden çıkar” algısını da paramparça etti.

Ama elbette tüm sezon bu finalden ibaret değildi. Acımız tazeyken, geriye dönüp Game of Thrones’da bu sezon en şok edici, en vurucu, en böğür parçalayıcı 10 ölümü sıralayalım dedik. Yalnız dikkat, belirtelim, sıralamayı şok değeri üzerinden yaptık. Yani bize en tokat gibi gelen ölümler, tokatın sertliğine göre listelendiler şu an! Buyurun efendim, sıcak sıcak, acı acı!

Ha bir de, söylemeye gerek yok ama… SPOILER!

10. Osha

01 Osha

Osha’yı severdik. Tüm Wildling’lere karşı kanımızın kaynamasına sebep olan bir samimiyeti vardı kızcağızın. Harbi bir insandı. Ancak ne yalan söyleyelim, dördüncü sezon civarında Bran’i ardında taşırken ölse daha çok üzülürdük muhtemelen. Araya yıllar ve yollar girdikten sonra, bir bölüm görüp ötekisinde elveda etmek çok da şoke edici gelmedi. Eski zamanların yüzü suyu hürmetine ekledik.

 

9. Rickon Stark

02 Rickon

Ah be oğlum Rickon be, ah be yavrum be! Ah be garibanım, saf çocuğum benim! Zaten tüm dizide yorgan döşek iki repliğin falan vardı, seni gördüğümüzde unutuyorduk, en akılda kalıcı sahnen Shaggydog ile çayırda oynayışındı; o da daha önemli sahnelerin arka planındaydı. Zig zag yapaydın be oğlum be, az buçuk sağa sola kıraydın ya! Yazık oldu Stark efendiye…

 

8. Roose Bolton

03 Roose

Roose Bolton hak ettiği nefreti göremedi sanki, değil mi? “Lannisters send their regards” sahnesinin baş aktörü olmasına rağmen, öyle bir Joffrey kadar, bir Olly kadar, hatta Jeor Mormont’u öldüren o it Night’s Watch üyesi kadar bile nefretimizin ortak odağı olamadı. Belki Michael McElhatton‘un sütlü çikolata kıvamındaki ses tonuydu bunun sebebi. Her neyse, yine de ölünce bir sevindik. Ölümü manidar olunca da, ekstra arttı bir sevincimiz…

 

7. Walder Frey

04 Walder

Lannisters send their regards demişken… Dört sezondur bunu bekliyorduk be! Dört sezon, dile kolay. Yüzde doksan bulunduğu yapımın it karakterini oynayan, oynamadığında da acayip it gibi gözükmesinin hikayede bir şaşırtmaca olarak kullanıldığı David Bradley sağ olsun, baya nefret etmiştik Walder Frey’den. Ama ölümünün öyle hafif olmaması gerekiyordu. Arya sağ olsun, en pisinden öldü adam! Helal olsun Arya, parti kur arkandayız!

 

6. Shaggydog & Summer

05 Shaggydog

Bu ikili, sezonun farklı yerlerinde öldüler. Biz de onları buraya beraber dahil edelim dedik. Shaggydog dünyanın en şaşaasız ölümüyle gitti, kendisini bile göremedik, kafasıyla tanıştık sadece. Summer ise Bran’in zıpçıktılığı yüzünden, kendini feda etmek pahasına İlk İnsanlar’ın rahmetine kavuştu. İki kurdu da çok severdik. Tüm kurtları çok seviyoruz zaten. Artık ölmesin lan kurt falan, gerçekten yüreğimiz kaldırmıyor.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.