An itibariyle Prime Video’da ilk 3 bölümünü izleyebileceğiniz Expats, Janice Y. K. Lee’nin The Expatriates kitabından uyarlanıyor. Uyarlamanın yaratıcısı ise aynı zamanda senarist, yönetmen ve yapımcı koltuklarında da oturan Lulu Wang. Wang’la birlikte yapımcılar arasında yer alan Nicole Kidman’ın başrolü üstlendiği dizi otoriteler tarafından 2024’ün dikkate değer ilk dizisi olarak görülüyor. Hâl böyle olunca İlk Bölüm Canavarı göreve geri döndü ve irdeledi: Expats nasıl dizi, izlemeye değer mi?

expats-nasil-dizi

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, izlemeye değer mi değmez mi diye bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir ve kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

2014 yılında geçen dizi, Amerikalı olmasına rağmen eşi Clarke’ın işi sebebiyle Hong Kong’da yaşayan (dizinin ismi de buradan geliyor şüphesiz) Margaret Woo’ya odaklanıyor. Margaret ve Clarke, henüz bilmediğimiz bir sebepten ötürü bir çocuklarını kaybetmişler. Expats’te bir yandan Margaret’ın yaşadığı travma ile mücadelesini ve bu travma sonrasında kendisi gibi varlıklı çevresi ile ilişkilerini izliyor, bir yandan da çocuğu Gus’ın gizem dolu kaybını ve ilk bölümde gördüğümüz -ve hiç de Margaret’ın zümresine ait olmayan– bir diğer karakter Mercy’nin bu olaydakini yerini anlamlandırmaya çalışıyoruz.

Ne Kadar Uzun?

İlk iki bölüm 53, üçüncü bölüm 59 dakika. Toplamda 6 bölüm olacakmış.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Parasite, çünkü Uzak Doğu’da geçiyor, sınıf ayrımlarına dokunuyor ve sonraki adımı hep merak ettiriyor. İşin içinde gizem ve Nicole Kidman olduğunu düşünürsek The Undoing ve Big Little Lies da ekleyebiliriz buraya.

Ne Beklemeyin?

Nicole Kidman’ın Rosamund Pike’ı andıran küt saçları yanıltmasın, bu bir Gone Girl değil.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Expats ağzındaki baklaları hemen çıkarmak istemeyen bir iş. Gus’ın adını en başta Margaret’ın diğer oğlu resim yaparken duyuyoruz mesela, ama konu orada geçiştiriliyor. Sonra öğreniyoruz ki Gus’ın yanına İsa’yı çizmiş. Öldüğünden şüpheleniyoruz, ama emin de olamıyoruz çünkü dizinin yarattığı atmosferde bir huzursuzluk hâkim. Bölümün sonlarına doğru Gus için kadeh kaldırılırken bile “Eğer şu an neredeysen” deniyor, yani hâlâ emin olmamanızı istiyor dizi.

Bu durum yan karakterler için de geçerli. Mercy’nin Gus’ın kayboluşundaki etkisi ne, komşu Hilary ile Margaret arasında neler yaşanmış, Woo ailesi neden Hong Kong’u terk etmiyor? İlk bölüm cevaptan çok soru bırakıyor elimize. Hilary’nin kocasının Mercy ile ilişkisi olması sebebiyle tüm karakterler bir şekilde birbirine bağlanmış oluyor. Bu durum hikâyeyi Türk dizisine çevirme potansiyeline sahip gibi görünse de Expats bunu kaliteli bir şekilde sunmayı başarıyor. Bölümün başında Margaret’ı ilk kez gördüğümüz ve kameranın sırtından başlayıp yüzüne doğru ilerlediği tek plan sahne gibi, ağırdan almayı ve ne ile karşılaşacağımızı bilsek de kuşku ve huzursuzluk yaratmayı seviyor dizi.

expats dizi

Bu arada dizi izlerken farklı kültürleri ve şehirleri keşfetmeyi de seviyorsanız Expats’a ayrı bir ilgi duyabilirsiniz. Karakterlerin içinde bulundukları oda ve ortamı gösteren kamera açıları ile çevre detaylarına odaklanmanız sağlanmış, Hong Kong evleri ve pazarlarını bol bol inceleyebilirsiniz. Sanırım en son yine Uzak Doğu’da geçen Perfect Days’i izlerken böyle bir deneyim yaşamıştım.

Devamı Nasıl Olur?

Yani elimizde bolca soru olduğu için pek bir şey söyleyemiyorum, ancak ikinci ve üçüncü bölümün de en az 50 dakikalık sürelerine bakarsak olayların detaylarına yavaş yavaş ineceğimizi söyleyebiliriz. Margaret’la Mercy’nin ilk bölümde yaşayamadığı karşılaşmanın oldukça çabuk olmasını diliyorum, çünkü dizinin en çok merak edilen noktası orası. Açıkçası Hilary ile rezidansa taşınmadan önce köşedeki noodle’cıda ne kadar takıldıkları kısmı daha az ilgi çekiyor, ama Hilary de kendini sonraki bölümlerde bolca göstereceğini hissettirdi.

Bir de dizinin giriş kısmında kullanılan ve Mercy’nin sesinden dinlediğimiz kısım var, “Haberlerde hep mağdurlara odaklanılıyor, bense benim gibi failleri merak ediyorum” dediği kısım. Bu kızcağız Gus’a ne yaptı, aileyle ilişkisi ne durumda, Expats’ın faillere bakış açısı ne olacak? Tüm bunlara cevap ararken sınıflar arası ayrımlara ve zenginlerin dramlarına da göz atacağızdır tabii.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İzlerim. Aşırı orijinal bir hikayesi yok ancak Expats’ın alametifarikası zaten buna rağmen dikkati üzerine çekebilmesi. İlerideki bölümlerde neler olacağını ve Nichole Kidman’ın nasıl bir performans sergileyeceğini merak ettirmesi ile her hafta bir 50 dakikamı hak ettiğini düşünüyorum.

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.