Türkiye saati ile 21:00’de, sadece güneş enerjisi ile uçan uçak Solar Impulse, Dünya Turu yolunda en büyük uçuşa başlayacak! Geekyapmış, hem de bu sefer bütün insanlık tarihi adına yapmış!

Mart ayında size Solar Impulse projesinden bahsetmiştik, bu proje, sadece güneş enerjisi ile dünya etrafında tur atmayı kafaya koymuş iki çılgın pilot ve arkalarındaki dev ekibin ortaya çıkarttığı, geleceğe ait bir proje!

8 Mart 2015‘de yola çıkan Solar Impulse, Abu Dhabi‘den Çin‘e kadar, kah arapland, kah hintland uçarak geldi. En son Çin, Nanjing’e indi. İki haftadır doğru hava koşulları ile Nanjing’den kalkmak için fırsat kolluyorlardı. Bu akşam, pencere açıldı Bilaloğlan, en büyük uçuşa geçiyorlar!

Peki Nedir Bu En Büyük Uçuş? Ne Farkı Var?

Solar Impulse, maksimum güneş enerjisini minimum israf etmek için tasarlandı. Tek kişilik bir kokpiti var sadece. Kokpitin iç ısıtma sistemi yok. Uçak iki kişi taşımadığı için, Pasifik üzerinde uçuşu yönetecek pilot Andrè Borschberg, 6 gün 6 gece aralıksız, yarı uyur yarı uyanık, meditasyon tadında bir halde uçacak.

Uçuş canlı yayında burada, 21:00’de kalkacaklar tabi şu anda testler var:

Anlayacağınız, “fosil yakıt kullanmadan da insanlar uçar” demeyi kafaya koyan pilotumuz, hayati risk taşıyan, insanlık sınırlarını zorlayacak bir uçuşa hazır. Ancak Andrè kazasız belasız Pasifik üzerinden uçup, Hawaii‘ye konduğunda, gelecek adına, insanlık tarihi adına çok büyük bir imza atmış olacak.

Nereden Takip Edelim?

Konuyu merak ettiyseniz size kaynaklar verelim. Projeyi takip etmek için en güzel kanallar Solar Impulse kanalları.

www.solarimpulse.com | http://twitter.com/solarimpulse

Ayrıca Google, ABB, Bayer, Schindler gibi sponsorlar kendi sosyal medya hesaplarında içerik üretiyorlar. Sağolsunlar bir şekilde Türkiye’nin de adı geçmiş projede, Türkiye’den konuya dahil, uçağa da sponsor bir tek Lassa ve Bridgestone üreticisi Brisa var, oraya da bakabilirsiniz.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.