Şu dünyada bir tercih şansınız olsa, başınıza da bir şey gelmeyeceğini bilseniz; büyük Hollywood şirketlerinin toplantı odalarına bir gizli kamera yerleştirir miydiniz? Ben siteye haber yapacak olmasam bile yapmak isterdim. Çünkü gerçekten, bazı kararlar nasıl çıkıyor, kim nerede kime taviz veriyor da saf ve temiz artistik vizyonlar bulandırılıp saçma sapan işlere sebebiyet veriyor; bunun bir noktada sağlıklı bir biçimde parçalarına ayrılıp incelenmesi gerekiyor.

Mesela mevzubahis haberimizi ele alalım. Disney geçtiğimiz gün Indiana Jones serisinin kaderiyle ilgili nihai kararını açıkladı. Bunlar artık spekülasyon değil, kağıda imzaya dökülmüş epey resmi sözleşmeler. Şöyle olacak beşinci Indiana Jones filmi: 19 Temmuz 2019‘da piyasaya sürülecek. Bu da filmin çekimleri aşağı yukarı 2018 başı gibi başlar demek. Yönetmen Steven Spielberg yine. Başrolde Harrison Ford var. Prodüktör koltuğunda da Kathleen Kennedy ve Frank Marshall oturacak.

Indiana Jones

Bu baya baya oluyor yani. Peki neden? Nasıl? Bakın, geek camiasının Indiana Jones aşkını sorgulamıyorum. Tarihin gelmiş geçmiş en ikonik karakterlerinden biri Indiana Jones. Disney’nin eline birkaç sene önce Star Wars anlaşmasının bir yan etkisi olarak geçti. Daha önce Paramount’taydı. Dolayısıyla Disney de bir şansını denemek istiyor. Çok doğal. Yani buraya kadar karar mekanizmasında anlaşılmayacak bir şey yok. Belli ki bir nevi devir teslim töreni olacak filmde. 75 yaşındaki bir adamla  yeni hanedan başlatmayacaları belli çünkü. Ama, gerçekten, gerçekten; doğru olan bu muydu?

Ben şöyle düşünüyorum: Bu filmi Harrison Ford – Steven Spielberg – Kathleen Kennedy üçlüsüyle duyurmak büyük hata. Çünkü filmi otomatikman onların gölgesine yerleştiriyor, ve daha da kötüsü, işin içindeki herkesi “Haydi Indy’yi son bir sağalım” düşüncesindeymiş gibi gösteriyor. Onun yerine Indy’nin filmde meşaleyi devredeceği yeni karakteri seçselerdi –bir Chris Pratt, örneğin, duyuruyu onunla birlikte yapıp filmin durduğu yeri netleştirselerdi çok daha iyi olmaz mıydı? Biz filme daha pozitif bakar olmaz mıydık? Ne dersiniz? Nasıl bir hissiyatınız var şu an projeyle ilgili? Yorumlara yazın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.