Vakti zamanında James Cameron’ın Avatar projesine başladığı, fakat bir süre sonra kafasını kaldırıp yılın 1994 olduğunu hatırlayıp filmi özel efekt sektörünün gelişeceği muğlak geleceklere bıraktığı çok anlatılan bir hikayedir. Hakeza George Lucas da açıktan “Ben bu prequel filmleri çekeceğim, ama bakalım önce bir efektler coşsun” demiş, yıllar sonra Jurassic Park’ı görünce “Tam istediğim kıvama geldi” deyip işe koyulmuştur.

İşte keşke Inhumans dizisinin arkasındaki ekip de böyle bir karar alsaydı. Yalnız özel efektler konusunda değil. Terziliğe dair.

Inhumans

Bilmeyenler için baştan kısa bir özet geçelim. Inhumans, konsept olarak Marvel evreninde 1960’lardan beri var olan bir şey. Bu güzide ırkı bir nevi kolektif mutantlar olarak düşünebilirsiniz. Onlara süper güç veren bir gen ekstraları, bir ters bakan fenotipleri falan var. Ancak mutantların aksine bu başına buyruk hareket etmiyor. Bir toplum var, o toplumun ihtiyaçlarına göre gençler yaşları gelince Terrigenesis denen bir süreç geçirip, belirli güçler geliştiriyorlar. Toplumda çöpçü lazım mesela, dalyan bir Inhuman Terrigenesis’ten tak diye süpürge-ayaklı vaziyette çıkıyor.

Baya keyifli bir konsept esasında. Onu daha da havalı kılan, bütün meselenin bu toplumun yönetici eliti arasında geçmesi. Inhumans dediğimiz şey düpedüz Marvel’ın saray draması yani, bir anlamda Muhteşem Yüzyıl’ı. Hikayenin merkezinde kral Black Bolt ve kraliçe Medusa duruyor. Diğerleri de onların kuzeni, kızı, yengesi, ters bakmış dayısı falan… Müthiş keyifli bir potansiyel.

Inhumans 2

Marvel de bu potansiyele coşup “Biz bunun filmini yapacağız” demişti. Sonra “İlk olarak Inhuman konseptini Agents of SHIELD’da başlatacağız” dediler. “Ama esas Inhuman’ları filme saklıyoruz” oldu o. Oradan da film resmen azalarak Marvel Studios’tan uzaklaştı, Marvel TV de alıp IMAX ortaklığında yeni bir dizi yapacağını duyurdu. İlk birkaç bölüm de sinemalarda vizyona girecek üstelik. Kafalar çok karıştı yani.

Biz bu kafa karışıklığı esnasında metanetimizi koruduk, ama, dürüst olmak gerekirse şuradan şuraya bir adım daha metin olamayacağım artık. Birincisi, Inhumans’ı TV bütçesiyle yapmak düpedüz ayıp. Senin başrolün saçlarıyla araba kaldıran bir kadın be arkadaş, sen daha öteki dizinde doğru düzgün cyborg zırhı yapamadığın için koskoca Deathlok’a eşofman giydirdin. Neden? Ne sebeple?

Hayır çünkü sonunda yaptığın, yapacağın iş bu maalesef. Şuna bak. Koskoca Attilan kraliyet ailesi piknikten gelmiş gibi. Rica ediyorum sevgili süper kahraman TV’si sahipleri. Hiçbiriniz kostüm işini doğru yapamıyorsunuz. Hiçbiriniz efekt işini de doğru yapamıyorsunuz. Marvel Netflixverse’ten tut, Smallville’e kadar bu böyle. Bunun için de size kızmıyoruz, çünkü vakit belli, para belli. Ama işte… kalkışmayın be ya! Inhumans tam olmayacaksa, hiç olmasın; ne gerek var?

Bu arada yani, aktördür, fragmandır falan hiç o toplarda olamadım biliyorum. Ama ne yapalım, çok kötü değil mi kostümler? Siz ne diyorsunuz?

PS: Bir aktör için zaten repliksiz olan bir rolü, bir de suratın kapalı oynamak he demesi zor bir teklif. Bunu anlıyor ve kabul ediyorum. Ancak yine de maskesiz Black Bolt’un da içe sinmesi mümkün olmuyormuş, onu da gördük.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.