Orphan Black ile ilgili olan hislerimi zaten sağda solda sıklıkla söylüyorum. Dizinin başka hiç kimsenin sahip olmadığı bazı çok özel yanları var. Bunların başında Tatiana Maslany‘nin akıl almaz derecede muhteşem performansı geliyor elbette. Kız on farklı karakteri falan oynuyor dizide, her birinde de izlerken oynayan aktörlerin aynı kişi olduğunu unutuyorsunuz. Bir de bazen bir karakteri diğer karakteri oynarken oynuyor falan… Bir doğa harikası yani.

Öte yandan, dizinin çok acayip bir şekilde sezonlar ilerledikçe derinleşen pek şahane bir mitolojisi de var. Başta mesele sadece “aa, klonmuş herkes” tadında sanıyorsunuz, ama sonra bir derinleşiyor ki mesele, inanılmaz. Standart bir hikaye olarak başlayacağını sandığınız şey, bir anda Fringe‘e, X-Files‘ımtrak bir şeye bağlıyor. Tatlı tatlı teoriler üretip, meraklanmaya başlıyorsunuz.

Bu noktada söylemem gerek, dizinin üçüncü sezonu diğerlerine kıyasla bu konuda biraz daha başarısız. Spot ışığını Maslany’den bir tutam uzaklaştırmak gibi bir hataya düşmesi bir yana, aynı zamanda mitolojisini de inanılmaz derecede karışıklaştırıyor. Leda, Castor, Topside, Dyad, Neolutionists, Proletheans falan derken bir noktadan sonra kimin kim olduğunu anlamak zorlaşmıştı açıkçası. Belki de 4. sezon fragmanını iki kere izlemiş olmama rağmen, hiçbir halt anlamamamın sebebi budur. Sezon biteli bir seneye yakın bir süre geçti, belki ben unutmuşumdur bazı şeyleri?

Ya ne münasebet. Hiç de öyle bir şey yok. BBC America, hem gala tarihini, hem de dizinin gün değişikliğini duyurduğu fragmanı için berbat bir strüktür belirlemiş de o yüzden bir şey anlamak mümkün değil. Çok garip bir şekilde fragmanı bir Schmoyoho videosuna çevirmişler. 2006 senesinde olsak ve bu YouTube’a öylesine yüklenmiş amatör bir çaba olsa şüphesiz dev takdir ederdim. Ama hakkında bir şeyler öğrenmek için çıldırdığım bir dizinin yeni sezon fragmanı olunca, bir garipsedim. Siz de izleyin bakayım, ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.