Bir gün burada, bu sayfalarda hayatımda duyduğum en saçma film fikirleri diye bir liste yapacağım. Battleship mesela girecek o listeye. Çünkü yani tutup Amiral Battı oyununun filmini yaptılar, nasıl girmesin? Sonra, onun yanına bir de kağıt üzerinde çok saçma gözüken, ama yaratıcı bir ekibin eline verildiği için dev iyi olan filmler listesini yapacağım. Orada da mesela Lego Movie olacak kesinlikle. Peki o hâlde soru şu, Sony’nin an itibariyle geliştirdiği film, hangi istikamete gidecek? Kağıt üzerinde saçma durup, saçma çıkanlar mı; yoksa bir şekilde kurtaranlar mı?

Çünkü bakın, fikir kağıt üzerinde gerçekten çok saçma. Sony, geçmiş senelerde Spider-Man’i reboot’lamak, Adam Sandler’a başarısızlıklarına hiç aldırış etmeden defalarca yüklü paralar verip Pixels gibi filmlere sebebiyet vermek, hack skandalında ortaya çıkan şeyler gibi tonlarca kötü fikrin üzerine, bir tanesini daha eklemiş gibi gözüküyor. Kendileri kaçış oyunlarını film yapacaklar. Spesifik bir kaçış oyunu değil. Kaçış oyunlarının üzerine bir film de değil.  Film herhangi bir kaçış oyununu konu alacak.

Tamam. Soluklanalım. Daha önceden Saw ve Cube gibi işlerin olduğu bir dünyada yaşadığımızı, “Kaçış Oyunu” denilen şeylerin zaten bu tip filmlerin yarattığı atmosferi normal insanlara yaşatabilmek için kurgulanmış panayır aktiviteleri olduğunu, bunun filmini çekmenin tutup da “Dönme Dolap üzerine film çekiyoruz” kadar acayip olduğunu Sony unuttu varsayalım. Sormamız gereken soru şu: Filmin arkasında kim var?

O sorunun cevabı da iç açıcı değil. Season of the Witch’in yazarı Bragi Schut, film için senaryo yazacak. Prodüktör de Sony’nin pek çok işinde çalışmış olan Neal Moritz. İkisinin de bakınca insanın güvenini yerine getiren bir özgeçmişleri yok. Yani buradan iyi bir şey çıkma ihtimali çok düşük. Yanılır mıyız? Yani o kadar sanmıyorum ki. Çünkü iyi bir fikir değil, iyi sinemacılara teslim edilmemiş, son zamanlarda şansı yaver giden bir stüdyo tarafından da yapılmıyor… Nasıl iyi çıksın bu film? Bizce son gelen iş, daha ziyade bizim meşhur Kamu Stopu’muz ayarında olacak.

Hâlâ izlemediyseniz, şöyle ekleyelim. Film çıkınca tekrar bir daha basar, yine eğleniriz.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.