Site ekibi olarak XCOM: Enemy Unknown‘a beslediğimiz muhabbetin sınırı olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir. O yüzden geçtiğimiz haftalarda E3 öncesi 2K Games bombayı patlatıp, üzerimize duyuruyu bırakınca resmen keyiften birbirimizin tırnaklarını kemirmiştik. Enemy Unknown pek çoğumuz için çıktığı senenin, hatta son birkaç senenin en iyi oyunuydu ve Firaxis Games gibi hiçbir şey değilse istikrarlı olan bir firma söz konusu olunca, devam oyunu korkulacak bir şey değildi.

XCOM 2

Geçen gün XCOM 2 sağ olsun bizleri muhteşem bir oynanış videosuyla şenlendirdi. 2K Games’in Türkiye distribütörü Aral Games tarafından bizimle paylaşılan video tamı tamına on dakikalık, kallavi bir oynanış sunumu. Oyuna yeni eklenen görev tiplerinden biri olan Sabotage tipi bir bölümü gösteriyor. Bir kere video açılış yapar yapmaz zaten anlıyorsunuz neyin değiştiğini. Eski oyunun puslu, sisli, üzerinize basan atmosferi yerini daha parlak ve fütüristik bir kent portresine bırakmış. E bu da gayet doğal; ne de olsa XCOM: Enemy Unknown’da işgal sırasında bir dünyada geziniyorduk, burada ise işgal bitmiş, şekilsiz uzaylılar kontrolü ellerine geçirmiş bile.

Peki ne değişmiş? Görebildiğimiz kadarıyla işin içine bir yakın dövüş silahları eklenmiş. Bunlar herhalde koca koca zırhlı ADVENT askerleri üzerinde bir etkiye sahip olmayacak, ama videoda Yunan mitolojisinden fırlayıp gelmişe benzeyen bir garabeti tek vuruşta indirmeyi başarabildi. Onun dışında bazı çok kritik ufak eklentiler de var. Örneğin bu modda haritayı temizlememiz falan gerekmiyor, işimizi halledince Skyranger‘ı çağırıp, toz olabiliyoruz. Aynı şekilde yaralanan arkadaşları sahada bırakmaya da lüzum yok, omzumuza alıp çıkış da yapabiliyoruz.

Bunların hepsi teferruat aslında. XCOM: Enemy Unknown formülünü öylesine güzel damıtmış bir oyundu ki, Firaxis baya aynından ikincisini yapsa çok bir şikayetimiz olmazdı zaten. Biz o stüdyonun elinden Civilization V’in tam dönüşüm modu hükmünde olan Beyond Earth‘i yedik afiyetle, buna mı bir şey diyeceğiz? Şimdilik bilgisayarlara (yani PC, Mac ve Linux) münhasır duran oyun, 2015’in Kasım ayında çıkacak. O dakikaya kadar da şu videoyu baştan baştan oynatacağız, belli. Buyurun efendim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.