Apple tuttu, keynote’unu yaptı. “Aman adı iPhone 7 mi olacak?“, “Abi suya atacakmış sunumda canlı canlı“, “ya çift kamera diyorlar” gibi dedikoduların ışığında, iPhone 7’yi de bir güzel tanıttı. iOS 10’u zaten hem Beta’sından, hem de sitedeki bilgilerden takip ediyorduk. Donanımsal tarafı hakkında da bilgilendirildik çok şükür. Bir çok şey söylediler ancak, bizim gözümüze şunlar takıldı, biz de sizlerle paylaşalım istedik. Buyurunuz efendim!

 

Suya Dayanıklı

01

Apple, iPhone 7’yi “dünyanın ilk suya dayanıklı iPhone’u” olarak tanıttı. Peki bu su geçirmez olduğu mu anlamına geliyor? Hayır. Çıkmadan önce cihazın kulaklık jakından vazgeçip, komple suya dayanıklı bir formla geleceği söyleniyordu, öyle de oldu. Yani suya düşürürseniz, yine cihaz patates olacaktır. Ancak şu anki hâliyle, sıçramalara ve belirli bir oranda su müdahalesine geçmiş iPhone’lardan daha dayanıklı. Yapısı kuvvetli olduğu için, tozu da daha kudretli karşılıyor kendisi.

 

Kamerası Fiyakalı

02

iPhone 7’nin kamerası yenilenmemiş olsa, herhalde kazan kaldıranlar buradan Cupertino’ya kendileri uçarlardı sinirden. iPhone 7 kamera anlamında da sınıf atlamış. Ancak düz iPhone 7’de öyle aman aman bir değişiklik yok, standart bir yükseliş. Apertür genişlemiş, stabilizasyon eklenmiş… Alışık olduğumuz laflar. FaceTime kamerası 7MP olmuş, o da olması gereken bir şeydi. Esas bomba iPhone 7 Plus’ın kamerasında. Kendisi çift kamerayla gelecek, bir adet geniş açı merceği, bir adet de normal mercek. Bu muhtemelen Apple’ın yaptığı en büyük kamera sıçraması.

 

Gücü Tutumlu

03

A9’dan, A10’a geçiş pırlanta gibi olmuş. A10 Fusion çipi, seleflerinin iki katı güçte. Ancak daha fazla pil ömrü sağlıyor. An itibariyle Apple’ın vaat ettiği rakamlar iPhone 7’de iki saatlik bir pil ömrü artışı, iPhone 7 Plus’ta ise bir saatlik. Çok aman aman bir artış değil. Grafik hızı olarak da üç kat fazlasını vaat ediyor iPhone 7. Bu da zaten beklenen bir şey. Neticede senede bir kez çıkan cihazlar bunlar, bu kadarlık artışlar beklentiler dahilinde. Olmasa kızardık, olunca da çok aşırı coşmuyoruz. “Teşekkürler Apple” deyip geçiyoruz.

 

Sesi Coşkulu

04

iPhone 7’nin hoparlörleri artık stereo. Yani en son iPad Pro’da olan sistemin bir benzerine geçmişler. Telefonun bir başında, bir de kıçında birer hoparlör var. Artık sağlı sollu ses gelebilecek cihazdan. Kulaklık jakına elveda deyişimiz de, beraberinde BlueTooth üzerinden çalışan AirPod’ları getirdi. Normal kulaklıklar da çıkacak setten, ancak Lightning jakını kullanacaklar. Eski kulaklıklarınızı kullanmak isterseniz diye de bir 3.5mm’den Lightning’e adaptör de yanında gelecek. En çok isyan edilen gelişme de bu oldu zaten. 3.5mm jakının olmaması, dürüst olalım, pek bir şey ifade etmiyor. Özellikle de adaptör kutudan çıkacaksa. Zaten Apple bu standardı koyarsa, bir iki aya piyasada Lightning uçlu zilyar tane üçüncü parti kulaklık peydahlanır. AirPod’lar da arzu edilmezse kullanılmaz zaten. O yüzden buradan isyan çıkarmak bana acayip geliyor. Kaldırılmasaydı çok mu kötü olurdu? Yoo. Ama işte kaldırılınca dünyalar mı sarsıldı? Ona da yoo.

 

Bu dört madde haricinde, bir de iOS 10 var elbette, ama onu tüm cihazlar kucaklayacak. Genel satır başları bu şekilde yani. Nedir sizin dikkatinizi çeken ey geek alemi? Yazın yorumlara, bekliyoruz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.