Kişisel bilgisayar devrimi yaklaşırken devrimin bayrak tutan üç kurgusal karakterini baş karakter yapıyor Halt and Catch Fire. Dizi adını bir bilgisayar komutundan almış. Peki İlk Bölüm Canavarı’ından onay alabilmiş mi? Ailenizin canavarı yazdı:

Halt-and-Catch-Fire

İlk Bölüm Canavarı Ozan Cem Yılmaztürk’ün kalemiyle incelemelerine devam ediyor. İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

1983’te kişisel bilgisayar devriminin hemen öncesindeyiz. En büyük balık IBM ve bir küçüğü Apple bilgisayar sektörünün tiranları. Küçük balık şirketler teker teker büyük mavi balık tarafından yutulurken bir IBM eski çalışanı ve daha önce büyük balık tarafından yutulmuş bir mühendis küçük bir şirketi IBM’e rakip yapmak için zor yollara girerler. Kişisel bilgisayar devriminin kurgusal bir versiyonunu izliyoruz.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 45 dakika. 3. sezon yeni başladı. Mini dizi olduğundan az bölüme sahip.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Mad Men, Silicon Valley’in mesajı, The Wolf of Wall Street, en çok da Steve Jobs filmleri

Ne Beklemeyin?

Mr. Robot

http-%2F%2Fmashable.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F07%2Fhalt.catch_.fire_.episode.6.2
Dizinin en kötü yanı bu arkadaşın saç modeli

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Diziyi bilgisayar mühendisi arkadaşımla beraber izlediğimi peşin olarak söyleyeyim. Bu detayın ne önemi var derseniz, dizi konusu gereği bilgisayar terimlerine çok yer veriyor. En önemli olanlarını elbette seyircisine bir bahaneyle açıklıyor ancak The Big Short filmindeki gibi sıra dışı bir tekniği olmadığından bazı kısımlar size saklı bir dil konuşuluyormuş gibi gelebiliyor. İşte bilgisayar mühendisi bir arkadaşla izlemenin avantajı burada. Ne zaman isterseniz arkadaşınızın kolunu oturuş pozisyonunuza göre dirsek veya ayağınızla hafifçe dürttüğünüzde dizide geçen terime bir açıklama alma şansınız oluyor. Ben bu avantaja sahip olduğumdan dizinin bir dezavantajından etkilenmemiş oldum. Yani konu hakkında bilgisi az olanı sıkma ihtimali dezavantajından bahsediyorum. Eğer siz konuya aşina değilseniz ve yanınızda aşina olan biri yoksa diyaloglardan sıkılma ihtimaliniz var.

İhtimalden öte bir yargıda bulunmuyorum çünkü dizi bu dezavantajını görmezden gelmenizi sağlayacak kadar güzel şeyler sunuyor bir yandan. Mesela oyunculuklar harika. Dizi ve filmler arasındaki perde inceldiğinden hatta dizi bir mini-diziyse hemen hemen ortada perde kalmadığından mini-dizi oyuncuları filmlerden tanıdığınız yüzler olabiliyor. Halt and Catch Fire’ın da böyle oyuncuları var. Örneğin dizinin hırslı ve devrimci karakteri Joe MacMillan’ı Hobbit serisinin Thranduil’i, GoG’un Ronan’ı Lee Pace oynuyor. Silik ve içindeki korun alevlendirilmeye ihtiyacı olan karakter Gordon Clark’ı oynayan Scoot McNairy‘i BvS: Dawn of Justice’in canlı bombası Wallace veya 12 Years a Slave’in Brown’u olarak hatırlıyor olabilirsiniz. Dizi oyuncularının film tecrübesine sahip olması oyunculukları adına kesin bir teminat mı? Hayır. Ancak oyuncular durumun verdiği krediyi iyi değerlendirip performanslarıyla teminatı sağlıyorlar.

Halt and Catch Fire’ın konusu akıllıca bir zamanlamaya sahip. Piyasa Steve Jobs’ın erken bilgisayar döneminde geçen filmleriyle dolu ve bu filmler belli oranda ilgi görüyor. Halt and Catch Fire’ın yaratıcıları işareti almış olacak ki dönemin biraz ilerisini daha rahat oynayabilecekleri ve büyük laflar etmekten çekinmeyecekleri kurgusal karakterlerle anlatmışlar. Elimizde bir hırslı bir de sönük iki zamanın ötesinde düşünen mühendis var. Var olan onlara yetmiyor ve dahasını ortaya koymak için en zor patikadan geçmeye hazırlar. Bunun için ilk yapmaları gereken IBM’yi karşılarına almak oluyor ki alıyorlar da. Jobs’un hayatını bilenlere son derece tanıdık gelmiş olmalı bu olay örgüsü. Yanlış anlaşılmasın dizi bir taklit değil. Sadece biyografi filmlerinin temelini örnek alıyor ve daha özgür bir hareket alanına sahip olduğundan ileriki bölümlerde meseleye çetrefil eklemek adına birkaç hareket yapıyor. Aslında dizinin baş karakter olma potansiyeli taşıyan bir karakteri daha var: Cameron Howe. Ancak ilk bölüm sadece maşa görevi gördüğünden şimdiden üzerinde yorum yapmak önyargı olur.

Dizinin çekim tonu Mad Men’e çok yakın. Mad Men sevmeyen bir izleyici olarak başta bundan rahatsız olacağımı düşündüm ancak sonradan Mad Men’de beni rahatsız edenin aynı tona fazla maruz kalmak olduğunu hatırladım. Halt and Catch Fire şimdilik sadece 25 bölüme sahip olduğundan aynı rahatsızlığı yaşamayacak gibi hissediyorum. Üstelik geçişler ve açıların Mad Men’e oranla daha düşünülerek çekildiği belli oluyor. Durum dönem kıyafetleri için tam tersi şekilde. Bunu da belirtmiş olalım.

Ben oldukça etkilenmiş durumdayım. Bana eşlik eden arkadaşımsa benim yazıyı bitirip ikinci bölümü açmam için pusuda bekliyor. Yani özellikle bilgisayarlara ve tarihine biraz olsun ilginiz varsa bu yazının sizi diziyi izlemeye ikna etme gücüne artı 10 puan daha ekleyebilirsiniz.

Devamı Nasıl Olur?

Dizinin ilk sezonunda Joe ve Gary’nin IBM darbelerinden kaçınarak ideallerini gerçekleştirme çabasını izleyeceğimizi düşünüyorum. Sezonun sahip olduğu 10 bölüm konunun can sıkacak kadar uzamayacağını gösteriyor.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Dirsek veya ayak mesafenizde bilgisayara aşina bir insan oturuyorsa diziyi kesinlikle izleyin. Ha, böyle bir şansa sahip değilseniz bile dizi en azından ilk bölümünü denetecek ilgiyi hak ediyor. Benim fikrim Canavar’ın diğer tavsiyelerini beğendiyseniz diziyi seveceğiniz yönünde.

ilkbolumcanavari_izliyor

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Quantico – Nasıl Dizi?
Crazy Ex-Girlfriend – Nasıl Dizi?

Casual – Nasıl Dizi?


Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.