Mühendislik Rolleri

Chief Engineer

Generic_ce

İstasyonun tüm mühendislik işlerinin idaresi sizde. Yaşam destek ünitelerinin çalışmasını sağlamanın sorumluluğu da sizde. Genel olarak istasyonun güç kaynağı Singularity reaksiyonun kurulumu da sizde. Tabii bunların hiçbirini yapmayıp Singularity’yi salıp tüm istasyonu kara bir deliğe de sokabilirsiniz.

Station Engineer

Generic_engineer

Tüm mühendislik işlerini yaparmış gibi yapın ama onun yerine etrafta boş boş gezinin. Her makineyi hackleyin ve masumlara lazer atmasını sağlayın, ne olacak?

Atmospheric Technician

Generic_atmos

İstasyonun getto itfaiyecisi olarak bilinen bu atmos şovalyeleri genel olarak insanların oksijen alabilmesini sağlamakla yükümlüler. Fakat ufak bir kaza yaparsanız ve oksijeni keserseniz de kimse sizi suçlamaz.

Bilim Rolleri

Research Director

Generic_rd

Bilim yapacağım diye dört kollu mutant deneyleri yapan çalışanlarınızın güvenliğini sağlayıp onları doğru yönde yönlendirmek sizin elinizde.

Scientist

Generic_rd

Bilim adına her türlü yozluğu ve saçmalığı yapma fırsatınız varken bunları yapmazsanız büyük hata yapmış olursunuz. Mini Singularity yapıp istasyonu ortadan kaybetmek ve insanların yemeklerinin içine mutagen koyup onları ortadan kaldırmak tamamen keyfinize kalmış.

Roboticist

Roboticist

Yapacağınız robotlarla istasyonu kurtarın. Ya da kurtarmayın. Robot devrimi başlatın, Cyborg’larınızı tüm komutları reddetmeye programlayın. İnsanların beynini çıkartıp robotlara takın. Kendi kolunuzu kesip cyborg kolu ile gezin.

Medikal Roller

Chief Medical Officer

Generic_cmo

Şikayet edin, kaptana istasyonun medikal kanadına güvenlik göndermesi için yalvarın. İğne silahı ile insanlara virus enjekte edin.

Medical Doctor

MedicalDoctor

Kimyasal departmana gidip kloralhidrat almak için yalvarın. Sonra bunu insanları öldürmek için kullanın. İnsanları iyileştirmek yerine onlardan izinsiz cinsiyet değiştirme operasyonları gerçekleştirin. Sonra tutukladıklarında inkar edin.

Chemist

Chemist

İnsanlara ilaç yapacağınıza tehlikeli kimyasallar yaparak onları el altından satın. Bomba üretin, napalm üretin. İlaçların içine mutagen koyun.

Geneticist

Geneticist

Deney maymunlarına zeka verip tüm istasyonu mahmunlar cehennemi filmine çevirin. Genetik olarak kendinize süper güçler verin. İstasyonda sivil savaş çıkartın.

Virologist

Generic_virologist

Hastalıklar oluşturun, hastalıkları tedavi edin. İnsanlara sürekli olarak küfür ettiren virüsler bulup bunları enjekte etmenin yaratıcı yollarını düşünün.

Sivil Roller

Quartermaster

Generic_qm

İstasyona dışarıdan gelen tüm uzay ticaretine hakim olun. Gümrük vergisi alın, gümrük ticaretine fesat karıştırın. Herkese ihtiyacı olan şeyleri fahiş fiyatlarla verin.

Cargo Technician

Generic_cargo

Quartermaster bakmıyorken silah kaçakçılığı yapın.

Shaft Miner

Miner

İstasyonun çevresindeki gezegenlere uzay gemisi ile gidip değerli şeyler bulmaya çalışın. İnsanlara kazma ile vurup suçu çevrenizdekilere atın. İstasyona uzaydan hastalık taşıyın.

Hizmet Rolleri

Janitor

Generic_janitor (1)

Uzay hademeliği yaparken ölün.

Bartender

Generic_barman

İnsanlara içki sunacağım diye haplı karışımlar verin. Pompalı tüfeğiniz ile insanları tehdit edin. Bara giren sarhoşları şefe verip kıymaya dönüştürmesini izleyin.

Cook

Generic_chef

Barmenin size verdiği sarhoş cesetlerini kıymaya dönüştürüp insan burger yapın.

Botanist

Generic_botanist

Bitki yetiştireceğim yalanıyla esrar yetiştirin. Tüm istasyonda hormonlu domates saldırısına ön ayak olun.

Assistant

Generic_assistant2

Kim ne istiyorsa onu yapın, sorumsuzluğun keyfini çıkartın. İnsanları dövmeye çalışın ve sizin gibi diğer asistanlarla isyan başlatın.

Clown

Generic_clown

Milletin ayağına muz atıp onları düşürüp kafalarını alet çantasıyla ezmek gibi zararsız şakalar yapın. Grafiti ile kaptana küfür edin, etrafı kirletin ve kaptanın ofisine girip nükleer bomba kodlarını çalın.

Mime

Generic_mime

Palyaçoyu takip edin, konuşamadığınız için özel pandomim güçlerinizi kullanın. Genel olarak tacize uğrayın.

Chaplain

Generic_chaplain

İnsanların uzaydaki dini kaynağı olun. Uzay Hristiyanlığını yayın ve şeytani güçlere aman vermeyin. Günah çıkartma kabininde mürettebatınızı taciz edin.

Librarian

Generic_librarian

Tüm yasa dışı kitapları basın, milletin gizli sırlarını anlatan gazeteler basın, pornografik içerik basın.

Lawyer 

Generic_lawyer

Suçluların haklarını savunun. Genel olarak umursanmayın. Uzay avukatlığı yapıcam diye cinayete şahit olup yalancı tanıklık yapın.

A.I

AI

İstasyonun yapay zekası olarak mürettebatın her istediğini yapın. Kapıları açın, bozulun, daha sonra kafayı yiyip tüm istasyonu havaya uçurun.

Cyborg

Generic_borg

Yapay zeka kurallarına uyun, sonra kendinizi yeniden programlattırın ve cinayet işleyin.

Düşman Rolleri

Düşman rolleri (Antagonist Roles) genel olarak oyunda spesifik amaçları olan ve her tur oyunculara karışık şekilde dağıtılan rollerdir. Farklı şekilleri vardır. Genel olarak diğer oyuncuları öldürebildiğiniz ve banlanmadığınız roller olduklarından çok kıymetlidirler.

Traitor

Traitor

İstasyonda herkesin arkadaşı gibi davranın fakat daha sonra herkesi öldürün. Nükleer kodları çalın, göreviniz kimi öldürmekse onları önce öldürün, öldürün.

Cultist

Cultist

Chaplain’e yakalanmadan etrafa Satanist rünler işleyin. İnsanları tarikatınıza katın. Kült oluşturun, bu Kült ile şeytani kaos tanrıları çağırıp istasyonu yok edin.

Changeling

Changeling

John Carpenter’ın The Thing filminde olduğu gibi insanların kılığına girin ve onları öldürün. Mürettebatın DNA’sını çalıp beyin hücrelerini emin.

Revolutionary

Assistant

İnsanları bir araya getirerek onlarla bir isyan başlatın. Size karşı olan herkesi öldürün.

Wizard

Generic_wizard

Uzay büyücüsü olarak istasyonda önünüze gelen herkesi öldürün. Farklı büyülerinizi kullanarak acı çektirin.

Xenomorph

Alien

Alien filmini baştan çekin.

Evet, yukarıda yazdığım roller genel olarak her istasyonun ana rolleri. Tabii farklı sunuculardaki farklı istasyonların bambaşka hikayeleri, bambaşka rolleri de olabiliyor. Şimdi büyük ihtimalle buraya kadar okuduysanız “ee nasıl oynayacağım bunu” diye kendi kendinize soruyorsunuz. Hemen anlatalım, oyun zaten bedava. Kendinize bir BYOND hesabı alıp BYOND’u çekiyorsunuz ve Space Station 13 sekmesinden girebileceğiniz sunuculara bakıyorsunuz. Tabii oynayabileceğiniz başka, ana listelerde bulunmayan sunucular da mevcut ama şimdilik tavsiye etmiyorum, oyunda her rolü iyice öğrenene kadar resmi sunucularda oynamakta fayda var.

İstasyonda görüşmek üzere!

 

1 2
Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.