Aşağı yukarı iki haftadır bütün geek dünyası olarak sadece Dune konuşuyoruz. Ve ne yalan söyleyeyim bundan da en ufak bir üzüntü duymuyoruz. Çok uzun bir zaman sonra sinemayı neden sevdiğimizi bize hatırlatan film sayesinde geekliğimizin tadına yeniden vardık. Filmi enine boyuna konuşmamız yetmedi bir de kitapla karşılaştırıp iki eser arasındaki farklara göz attık. Tabii bunları yaparken biz hep izlediğimiz kısımlar üzerinden yorum yaptık ama bir de izlemediğimiz kısımlar var ki… Sanıyorum artık onlardan da bahsetmemiz gerekiyor. İşte Denis Villeneuve’nin Dune filminden kesildiği iddia edilen sahneler.

Listenin hemen başında Duncan Idaho’nun, Dük Leto’dan aldığı emirle Arrakis’e gelip Fremen’leri bulmasını görüyoruz. Bu her ne kadar kulağa önemsiz gibi gelse de dışardan gelen bir insanın Fremenler gibi nevi şahsına münhasır bir topluluğu ilk defa görmesi, onlarla savaşması ve onların adetlerini öğrenmesi, Fremenler’in neden önemli olduğunu görmemiz açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Ayrıca usta savaşçılığıyla bilinen Idaho’nun neredeyse bir Fremen tarafından öldürülecek olmasını görmemiz, Dük Leto’nun bahsettiği çöl gücünün ehemmiyetini anlatmak için de çok güzel araç olabilirdi. Gerçi Fremenler’in savaştaki başarılarını daha sonra da gördük ama olsun.

Kitabı okuyup filmden izleyen hemen hemen herkesin aklına gelen ve “Neden filme koymamışlar ki?” diye düşündüğümüz sahnelerden biri de tabii ki ziyafet sahnesi. Bu sahnenin, Arrakis’in adetleri ve iç politikası hakkında oldukça ayrıntılı bir bilgiye sahip olmamız açısından ne kadar büyük bir önem arz ettiğini daha önce şu yazımızda anlatmıştık zaten. Filmde de yer almış ama öyle sanıyorum ki sahnenin uzunluğu dolayısıyla kesmek zorunda kalmışlar. Talihsiz olmuş tabii.

Filmdeki en büyük eksiği kesinlikle Dr. Yueh’in ihanetinin boyutlarını anlatan sahnelerdi. Dr. Yueh’in, Atreidesler’e olan bağlılığı ve “istese bile” onlara ihanet edemeyecek olması iyi anlatılamadığından, hain olduğu ortaya çıktıktan sonra yaşanan olaylar da vuruculuğunu kaybetti haliyle. Fakat eğer bu listede yer alan Dr. Yueh’in Paul’a Turuncu Katolik Duaları Kitabı’nı vermesi hem de Jessica ile Wanna hakkında konuşması filmde yer alsaydı, hem biz karakter ile daha çok empati kurabilecek hem de ihanetinden çok daha fazla etkilenebilecektik.

Ve tabii ki en büyük günah: Gurney Halleck’in baliset çaldığı sahnelerin filmden çıkarılması. Bakın bütün sahnelerin filmden çıkarılmasını anlarım ama Gurney Halleck’in balisetine kim dokunduysa umarım bir daha müzik sesi duymaz. Ne olurdu iki tıngırdatsaydı?

Şimdi biz çıkarılan bu sahneleri konuşuyoruz iyi hoş, peki bu sahneleri izleyebilecek miyiz? Filmde Duncan Idaho’yu canlandıran Jason Momoa, Justice League’den alışmış olacak ki daha filmin kırkı çıkmadan hemen “Director’s Cut” için kampanya yapmaya başladı. Fakat bu sefer bunu elde edecek gibi görünmüyoruz zira filmin yönetmeni Denis Villeneuve, herhangi bir Director’s Cut olmadığını, filmin tek versiyonunun şu anda sinemalarda izletilen olduğunu söyledi. Böylece bir anlamda #releasethevilleneuvecut tartışmalarına da başlamadan nokta koymuş oldu.

Siz ne diyorsunuz sevgili geekler çıkarılan sahneler hakkında? Sizce hangileri filmde yer almayı hak ediyordu? Yorumlara bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Ben sırf gurney ve ziyafet içi izlicektim ikiside yoksa benim için bir önemi yok

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.