Sinemayla ilgilenin ya da ilgilenmeyin; alanda efsane olduğu için kimliğini, imzasını tanıdığınız bazı isimler vardır. Hiç filmini izlememiş olsanız bile Kubrick’in mükemmelliyetçi olduğunu bilir, Lynch’in sürrealliğin kıyısında koştuğunu duyar, Linklater’ın kadrajında önce insan olduğunu anlarsınız. Bazı yönetmenler böyledir ve şüphesiz Jim Jarmusch da bu isimlerden biridir. Peki ne gelir Jarmusch deyince aklınıza? Bilinçaltı, estetik ifade, anlam arayışı… zombiler?

Lafı uzatarak demeye çalıştığımız şey şu sevgili geekler: Jim Jarmusch zombi filmi çekiyor.

Elbette buradaki mevzubahis zombi filminin World War Z gibi aksiyonla dolu ya da Walking Dead gibi post-apokaliptik tuzlara bulanmış bir şey olmasını beklemeyin. Ancak sanırım herhangi bilindik bir şeyi beklemek de akıl kârı değil, çünkü Jim Jarmusch zombi filmi yapıyor. Üstelik kadro da gerçekten Jim Jarmusch All-Stars olmuş. Usta Amerikalı yönetmenle çalışmış oyuncular arasından bir potpori yapın, koyun deseler, herhalde bu isimleri sayarız hep birlikte. Kimler var?

Jim Jarmusch

Mesela daha önce Zombieland’de zombili filmler diyarına çıkmış olan Bill Murray var, ki kendisi daha önce filmle ilgili “çok komik olacak” diye bir beyanda bulunmuştu. Aykırı filmlerin serin kraliçesi Tilda Swinton var. Usta yönetmenle Broken Flowers’da çalışmış olan Chloe Sevigny var. Star Wars galaksisinin en güçlü ergeni Kylo Ren rolüyle ana akıma göz kırpmış olan Adam Driver var. Hem televizyon, hem sinemada zor rollerin aranan adamı Steve Buscemi var. Bir de ne hikmetse Selena Gomez var. Onu çok anlamadık, ama Jarmusch bu; bir bildiği vardır.

An itibariyle adı The Dead Don’t Die olarak konulmuş filmin çekimleri sürmekte. İlk sızan görsellerden anladığımız kadarıyla da kan revan konusunda bir çekincesi yok. Bize şimdilik düşen beklemek, beklerken de üstadın vampir filmi Only Lovers Left Alive’ı izlemek. Belki oradan yakalarız kafasında geçebilecek olanları…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.